Geçtiğimiz hafta aktardığımız “Facebook’un beyin okuma projesinden ilk sonuçlar geldi” haberinde Facebook yetkilisinin “Gizliliği çok ciddiye alıyoruz” açıklamasını da gülümseyerek karşılamıştık. Çünkü artık Facebook’un imajı zedelendi.

Bloomberg’in haberine göre Facebook, Messenger’daki ses mesajlarını kopyalaması için 3. parti uygulamalar ile çalışıyor. İsmini açıklamak istemeyen bir Facebook çalışanı, Facebook’un bu ses kayıtlarıyla ne yaptığını veya ne yapmak istediğini bilmediğini söylerken Facebook ses kayıtlarını kopyaladığını kabul etti ve bundan sonra yapmayacağını söyledi.

“Apple ve Google gibi biz de insanlı ses incelemesini 1 haftadan fazla bir süre önce bıraktık”

Facebook, sesleri kopyalanan insanların bunu daha önce kabul etmiş olan kullanıcılar olduğunu ve 3. Parti uygulamaların bu seslerin Facebook yapay zekâsı tarafından doğru algılanıp algılanmadığını -anonim şekilde- kontrol ettiğini söyledi.

Amazon, Apple ve Google’ın asistanlarının yazılımını geliştirebilmek adına kullanıcıların ses kayıtlarını insan çalışanlarına dinlettiği ortaya çıktığında Apple ve Google bu uygulamayı sonlandırdıklarını söylemiş Amazon ise kullanıcılarına bu uygulamaya dahil olmama seçeneği sunacaklarını söylemişti.

Facebook için çalışan şirketlerden birisi olan TaskUs ise “Facebook, bir haftadan uzun bir süre önce TaskUs’tan bu işi durdurmasını istedi ve biz de durdurduk” diyor.

Öte yandan Mesut Çevik’in yaptığı anket de gösteriyor ki büyük şirketlerin her hafta ayyuka çıkan kişisel gizlilik ihlalleri son kullanıcının pek de dikkatini çekmiyor. İnsanlar parmak izi gibi kritik bir kişisel bilgiyi paylaşmayı göze alabiliyorlar.

Kaynak ve ileri okuma: Bloomberg

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir