Yıllardır gerek günlük yaşamda gerek fabrikalarda işimizi kolaylaştırmak için kullanılan yapay zekalar son birkaç yılda aldı başını gidiyor. Basit ve yardımcı nitelikteki yapay zekanın bu denli gelişmesi kimi taraflar için tehlikeli görünse de verimlilik sağlayan birçok faydası olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yapay zekanın, gelecekte kontrol altına alınmazsa çok tehlikeli olacağını söyleyen Elon Musk ile tam tersini düşünen ve Musk’ın gereksiz evham yarattığını düşünen Zuckerberg arasında sosyal medyada tartışma olmuş ve sonunda Elon, “Bu konuda Mark ile konuştum. Kendisinin konu hakkında anlayışı kısıtlı” tweeti atmıştı.

Bu söz dalaşı güncelliğini korurken Facebook tarafında yeni bir olay yaşandı. Facebook’un yapay zeka laboratuarlarında kullandığı iki chatbot birbirleriyle, mühendislerin anlayamadığı bir dilde (İngilizce’nin bir türevi) konuşmaya başladı. Başta bu cümlelerin birer hata olduğu düşünüldü ancak sonrasında iki makinenin birbirine komut gönderdiği anlaşıldı. Anlam verilemeyen dil konusunda ne yapacağını bilmeyen yazılımcılar çareyi fişi çekmekte buldu.

Bob: i can i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i i can i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i i i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have 0 to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Araştırmacılar, makineler arasındaki konunun ana temasının “I’ll have three and you have everything else.” cümlesine benzer bir cümle üzerinde geliştiğini düşünüyor.  Cümle yapısı bakımından paragraf veya muhabbetin öncesini bilmeden çevirmek çok zor ancak bu cümlenin “Ben üçünü alacağım ve sende diğer her şey var” veya “Ben üçünü alacağım ve diğer her şeyi sen” tarzı çevirileri yapılabilir. Konunun ne olduğu çözülebilmiş değil.

[tooltip tip=”Kaynağımız Independent haberinde yaptığı güncelleme ile bu detayı ekledi. Yazının kalan kısmı genel bilgi ve yazarın yorum olduğu için içeriğimizin geri kalan kısmını değiştirmeden sadece bu cümleyi eklemeyi uygun gördük. “]Ancak yapay zekanın kapatılmasının sebebi olarak makinelerin bu dil ile korkutucu işler yapıyor olduklarının düşünülmesi değil, asıl işlerini aksatıyor olmaları gösteriliyor.[/tooltip]

Böylece Musk’ın haklılığı da bir miktar desteklenmiş oldu, hem de bu konuda kendisiyle tartışan, tartışmanın fitilini ateşleyen Zuckerberg’in kendi şirketinde, Facebook’ta.

Peki bu konuda sürekli uyaran Elon Musk’ın kurduğu ve tamamen otonom araçlar üreten Tesla’nın yapay zekası birbiriyle bizim bilmediğimiz bir dilde konuşmaya başlar ve trafiği durdurmak isterse? Tesla’nın araçları ile evimizdeki buzdolabı işbirliği yapmak isterse?

Bu konuda iki uzman varken tartışmaya müdahil olmak haddimize değil ancak takip ettiğimiz gelişmelere göre; Elon Musk’ın korkuları gerçeğe dönüşebilir. Direkt bir yapay zeka tarafından olmasa bile, kontrol kötü niyetli ellere geçerse, yapay zeka sayesinde önlenemez bir güç ortaya çıkabilir.

Son güncelleme ile birlikte yeni bir evham ortaya çıkabilir. Robotların duygulu makineler olması için uğraşıyoruz ancak kendi iradesi olan robotların intihar etmesi veya tembellik etmesi gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabiliriz. Dünyayı ele geçirecek kadar kötü niyet edinmeleri mi yoksa tembellik etmeleri mi? Bakalım bu seçeneklerden biriyle karşılaşacak mıyız yoksa bunlar sadece endişe olarak mı kalacak?

Kaynak ve ileri okuma: IndependentThepochtimes

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir