Facebook yine oldukça çarpıcı bir çalışma ile gündeme geldi. 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri öncesinde şirket, sosyal medyanın demokrasi üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla kullanıcılarına Facebook ve iştiraklerindeki hesaplarını kapatmaları için para ödeyecek. Kullanıcılar hesaplarını kapalı tuttuğu hafta sayısına oranla para kazanabilecek.

Peki bu sistemin arkasında yatan mantık ne?

İfade özgürlüğünün başka bir boyut kazanıp güçlenmesini sağlayan sosyal medya platformları, zamanla boş vakit eğlencesi olmaktan çıkıp, kamusal bir alana dönüştü. Bireylerin sosyal, ekonomik ve siyasi görüşlerini paylaştığı alanlara artık siyasetçiler de dahil oluyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Facebook’ta yer alan provokatif ve doğruluğu kesin olmayan paylaşımları son zamanların en büyük tartışma konularından biri haline gelmiş, Facebook bu süreçteki pasif tavrı nedeniyle ciddi boykotların hedefi olmuştu.

Dijital Siyaset Araştırması Nasıl Yapılacak?

Kitleler üzerinde ciddi etki gücü bulunan sosyal medya platformlarının seçim sürecine etkisini ölçmek adına Facebook, geçtiğimiz günlerde bağımsız akademisyenler tarafından yürütülecek bir araştırmayı resmi olarak duyurdu. Facebook ve Instagram kullanıcılarının, rızası alınarak bilimsel bir çalışmada değerlendirilmek üzere çeşitli veriler işlenecek, kullanıcıların uygulamaları kullanırken gösterdikleri davranış kalıpları incelenebilecek, ilgili kişilere özel amaçla hazırlanmış anketler yöneltilecek. Ayrıca bu kullanıcıların uygulamada  karşılaşacakları sayfa akışları özel olarak tasarlanabilecek, daha fazla veya daha az siyasi reklamlar yöneltilerek, bu değişikliklerin etkisi gözlemlenecek. Bazı kullanıcılardan ise Facebook ve Instagram hesaplarını kapatması ve belirli süre boyunca kullanmaması istenecek.

Washington Post’tan Elizabeth Dwoskin’in yaptığı haber sayesinde, bu kullanıcılara belirli ücretlerin ödeneceği öğrenildi. 6 hafta boyunca hesabını kapatacak kullanıcılara haftalık 10,15 ve 20 dolarlık üç seçenek sunuluyor ve hangi seviyede bir ödeme alırlarsa hesaplarını kapatmayı düşünecekleri soruluyor. Burada belirtilen rakamlar yalnızca araştırma amaçlı olacak ve kullanıcılar seçtiği ücretten bağımsız olarak ödeme alabilecek.

Facebook Şeffaflığı Nasıl Sağlayacak?

Facebook 200 ila 400 bin arası kullanıcının gönüllü olarak bu araştırmaya katılacağını tahmin ediyor. Bu çapta bir verinin işlenmesi ve çalışmanın şeffaflığı hakkında yöneltilen sorulara verilen yanıtlar ise şöyle:

  • Çalışma sürecinde araştırmacı akademisyenler Facebook’tan bir ücret almayacak.
  • Akademisyenler elde ettiği bulguları Facebook tarafından onay gerekmeden yayınlayabilecek.
  • Araştırma sonucunda yayınlanacak makale açık kaynak olacak.
  • Araştırma katılımcılarından elde edilen veriler kesinlikle bir hedefleme çalışmasında kullanılmayacak.
  • Bu çalışmanın seçim sonuçlarına etkide bulunma ihtimali bulunmuyor. Araştırmanın senaryosu seçim sonucunu ve katılımcıları manipüle etmeyecek şekilde tasarlandı.
  • Katılımcılar, bilimsel ve temsilci örnekler olarak nitelendirilen ve Amerikan seçmen popülasyonunun çeşitliliğini yansıtan kullanıcılardan seçilecek.

Social Science One organizasyonu üyeleri Talia Stroud ve Joshua A. Tucker öncülüğünde 17 kişilik bağımsız bir araştırmacı akademisyen ekibi tarafından yürütülecek çalışmanın çıktıları en erken 2021 yılı ortalarında açıklanacak. Bu araştırma ABD seçimleri açısından kritik bir öneme sahip; 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Rusya’nın sosyal medya kanallarından Trump yanlısı reklamlar ve manipülatif bilgilerle seçime müdahale ettiği iddiası dünyada büyük yankı yaratmıştı. Siyasetin yeni dijital dünya düzenine uyum sağlamasıyla, dijital dünyada güvenilir ve bağımsız bilgiye erişmek her geçen gün daha önemli bir hale geliyor.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir