Doğru kaynaklara ulaşabilirseniz, doğru adreslere bakmayı başarabilirseniz internet sonsuz çeşitlilikte fırsatlar sunan, besinlerle dolu büyük bir okyanus. Udemy ve benzeri sitelerin, hatta YouTube’un bile bazen geleneksel üniversitelerin yerini alabildiğini düşündüğümüz oluyor. İnsanlar, bir şeyler öğrenmek için sınıf ortamları yerine dijital ortamdaki dersleri tercih edebiliyor. Ama yine de, yeni bir konuya ilk adım atıldığında dijital ortamdaki dersler kafa karıştırıcı olabiliyor ve insanlar yön gösterecek bir öğretmene, bir mentore ihtiyaç duyabiliyor.

Twitter, Facebook, Reddit, Github ve benzeri platformlar mentorluk gibi konular için de fırsatlar sunmuyor değil. Biraz kişisel gayretle bu platformlarda size yardımcı olacak birisini bulma imkanınız var ancak kişisel inisiyatif gerektirdiğinden dolayı, herkes için kolay olmayabiliyor.

Facebook’un Mentorluk Programı Artık Türkiye’de de Aktif

Facebook, yaklaşık 1,5 yıl önce duyurduğu Mentorship (mentörlük) uygulamasını sonunda Türkiye’ye de getirdi. Mentorship, en basit haliyle belirli gruplardaki insanların “ben bu konuda tecrübeliyim, ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilirim” diye kendisini listeye eklemesi diyebiliriz.

Bu grupların hangi kriterlere göre seçildiğini bilemiyoruz. Ancak bir grup yöneticisi iseniz ve bu sistemin kendi grubunuzda olmasını istiyorsanız bu adresten kontrol edebilirsiniz.

Mentörlük nedir?

Türkçeye “akıl hocası”, “danışman” olarak çevrilen kelimenin doğru yazımı TDK tarafından direkt karşılığı “yönder” olarak belirtilen kelimenin anlamı en basit haliyle bir insanın bildiği konularda diğer bir insana yol yordam göstermesidir.

Biz, üretenlerin (maker) buluştuğu “Öğrenenler” grubu örneğiyle ilerleyelim. Bu grup, bu özelliğe henüz yeni kavuştuğu için elimizde bir örnek bulunmuyor ancak ben bu grupta video üretiminden, bahçe işlerine; 3B yazıcı uzmanlarından, yapay zekâ geliştiricilere kadar birçok farklı konuda uzman bulunduğunu biliyorum. Eğer bu insanlar haftada yarım saatini, bir saatini başka insanlara yardımcı olmak için ayırabileceğini düşünüyorsa bu adresten “Ben bu konuda yardımcı olabilirim ve şöyle şartlarım var” diyerek kaydolabilir ve ihtiyacı olan insanların ulaşmasını bekleyebilir.

Ben bu grupta insanlara içerik üretimi konusunda yardımcı olabileceğimi söyleyerek mentorluk programına kaydoldum. Aşağıdaki görsellerden, kaydolma sürecine göz atabilirsiniz.

Facebook, mentorship adını verdiği mentor eşleşmesi uygulamasını Türkiye'ye de getirdi Facebook, mentorship adını verdiği mentor eşleşmesi uygulamasını Türkiye'ye de getirdi

 

Mentorluk konusunda iletişime geçtiğiniz insanlar hakkında -özellikle yüz yüze buluşmaya karar verdiyseniz- dikkatli olmakta fayda var. Bu konuda ne Facebook ne de başka bir kişi sorumluluk kabul edecektir. Bu yüzden bu program sadece 18 yaş üstündeki insanlar için geçerli.

Öğrenenler grubunun kurucusu ve Öğrenenler’in eğitmenlerinden olan Selçuk Keser’in konu hakkındaki yorumları ise “Bizim 4 yıldır farklı yollarla yapmaya çalıştığımız bir şeydi. Kurduğumuz 17 bin kişilik komünitede sadece bir olumsuz örnekle karşılaştıktan sonra bu faaliyetimizi durdurma kararı almıştık. Sonrasında daha küçük çapta eğitimler verip, eğitim alan kişilerin de başkalarına bizim kontrolümüzde eğitim vermesini sağlamaya çalıştık. Ancak bu da sürekli insan sayısının artmasını gerektirdiği ve insanların zaman yönetimi, insan yönetimi gibi konulardaki değişkenliklerinden dolayı çok iyi yürümedi. Tüm eğitimi kendi kontrolümüze alıp küçük gruplara eğitim vermeye başladık. Şu an Facebook mentorluk programı ile eski sistemimizi bize sunmuş oluyor.” oldu.

Öğrenenler, 20 kişiye eğitim verdikten sonra bu 20 kişinin başka kişilere de eğitim vermesini ve böylece büyük bir “öğrenip, öğretme” platformu kurulmasını istemişti ancak 20 kişinin başka 20 kişiye eğitim vermesi 400 kişilik ve sonrasında 8000 kişilik büyük organizasyonları gerektiriyordu. Öğrenenler bu fikirden vazgeçti ama küçük çaplı eğitimler vermeye devam etti. Türkiye’de bu tarz bir sisteme sahip olan bir diğer girişim ise Zumbara.

Peki diğer mentorları nereden bulacağım?

Grupta, üst kısımda yer alan sekmelerden “mentorluk” yazan sekmeye tıkladığımızda karşımıza kendisini mentor olarak kaydeden insanlarla karşılaşıyoruz. Görseller ile devam edelim:

Özgehan Omağ, Instagram’da @enbabavekizlari adresinde de ebeveynler için içerik üretiyor.

 

Facebook’un Mentor programı hakkında Sıkça Sorulan Sorular’a cevapları ise şöyle:

 

Kimler mentor isteyebilir?

Tüm grup üyeleri, mentor olarak listelenen birinden kendisinin mentoru olmasını isteyebilir. Grup üyeleri mentorluk teklifinde de bulunabilir.

Bu mentorluk programına haftada ne kadar zaman ayırmalıyım?

Çoğu kişi partneriyle konuşmak ve program adımlarını gözden geçirmek için haftada yaklaşık bir saatini ayırıyor. Kaydolurken nasıl ve ne kadar süre iletişim kurmayı tercih ettiğinle ilgili bilgiler ekleyebilirsin ve böylece insanlar senin müsaitlik durumunun kendi ihtiyaçlarına uyup uymadığına karar verebilir.

Mentorlar ne kadar deneyime sahip olmalı?

Mentorlar, daha az deneyimli birine belirli bir konu hakkında iyi tavsiyeler verebilecek kadar bilgiye sahip olmalıdır. Kaydolurken deneyim seviyene ilişkin bir açıklama ekleyebilirsin ve böylece mentor arayan kişiler senin kendilerine yardımcı olup olamayacağına karar verebilir.

Partnerimin kim olacağına karar verebilir miyim?

Evet. Potansiyel partnerlerinin profillerine göz atabilir ve birlikte çalışabileceğini düşündüğün kişilerle bir konuşma başlatabilirsin. İyi bir eşleşme olabileceğini düşünen grup üyeleri de profilini görebilir ve sana mesaj gönderebilir. Birbirinizi tanıyıp mentorluğa devam etmek istediğinizden emin olmak için birkaç gününüz olacak. Programa yeni katılan kişilerin profillerini Mentorluk sekmesinde görebilirsin.

Partnerimle mentorluk hakkında nasıl iletişim kurarım?

Sen ve mentorluk partnerin Messenger’da bire bir bağlantı kuracaksınız. Burada program rehberliği alacak ve birbirinize mesaj gönderip alabileceksiniz. Tüm katılımlar gönüllülük esasına dayalıdır ve bu program aracılığıyla para alışverişi yapılmaz. Yüz yüze görüşmeye karar verirseniz, dikkatli olun ve kamuya açık bir yerde buluşun.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.