Bir sosyal medya platformu olarak hayatımıza giren Facebook yaptığı yatırımlar ve birçok kez açığa çıkan skandallarıyla birlikte sadece sosyal medya şirketi olmak istemediğini gösteriyor. Birkaç yıl önce Oculus Rift’i satın alması, geçtiğimiz aylarda üniversitelerin insan düşüncelerini yazıya aktaran bir kask geliştirmesi için ödeme yapması ve benzeri gelişmeler gösteriyor ki Facebook değişen dünyada yok olmamaya kararlı.

CNBC’nin haberine göre Facebook, beyin sinyallerini kullanarak bilgisayara komut gönderebilen bir bileklik üzerinde çalışan CTRL-Labs isimli şirketi 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında bir bedelle satın aldı.

4 yıl önce kurulan ve hakkında fazla bilgi bulunmayan CTRL Labs, spinal korddan aldığı sinyalleri kullanarak bilgisayara komut gönderebilen bir bileklik geliştirdiğini iddia ediyor. Genelde engelli insanlar için düşünülen bu teknolojinin dünya çapındaki tüm prototip çalışmaları gösteriyor ki bu ürüne ihtiyaç duyan engelli insanların bile bir süreliğine cihaza alışması gerekiyor. Ancak alışılması durumunda bile cihazların hantal olduğunu ve sürekli hata vermeye meyilli olduğu gerçeğini  (MIT yazarına göre) unutmamak gerek. Benzer bir konuda çalışmalarını sürdüren ünlü girişimci Elon Musk’ın şirketi Neuralink ise bilek yerine direkt beyni hedef alıyor.

Kaynak: Technology Review

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir