Bu sitede paylaştığımız kişisel ev asistanı, yapay zekâ, kişisel gizlilik temalı yüzlerce içerik içerisinde aklımıza pek de gelmeyen bir detay vardı: Misafirlerimiz.

Amazon Echo’nun aslında kaydetmemesi gereken zamanlarda da kullanıcıların konuşmalarını kaydettiğinin ortaya çıkması, artık herkesin laptop kamerasını ‘bantlayarak’ kullanması gibi gelişmeler yaşanırken, kişisel gizliliğimizden bir hayli şüphe ederken tanıdığımız insanları da mağdur etmiş olabiliriz. Birçok teknolojik cihaz kullanan birisi olarak kameralı ve internete bağlı olan hiçbir şey kullanmayan babaannem, dedelerim ve anneannem ile geçirdiğim zamanlar, sisteme karşı durmayı seçmiş hiçbir sosyal medya kullanımı olmayan arkadaşlarım ile geçirdiğim saatler sonucunda bu insanların verisini büyük şirketlere hediye etmiş olma ihtimalim var. Öte yandan, ülkemizde pek çok kullanılmasa da evinde Google Assistant Home, Amazon Alexa gibi akıllı ev asistanı bulunan insanların misafirlerine yaşattığı kişisel mahremiyet ihlali düşünmeye değer. Tabii şu an için tamamen varsayımsal ve evhamlı şekilde düşünüyoruz.

Google’ın Pixel 4 tanıtım etkinliğinde kısa röportajlar sekansında BBC News muhabiri ile Google yetkilisi arasında geçen diyalogda Google yetkilisi “Eve bir misafir geldiğinde haberdar etmem gerekiyor mu? Birisi evime girdiğinde yapardım ve yapıyorum, ve muhtemelen ürünlerin de kendilerinin yapması gereken bir şey” diyerek ev asistanlarının misafirler tarafından biliniyor olması gerektiğini vurgulamış. Google’ın yeni ev asistanı Nest’in kayıt yaptığı sırada sinyal ışığının yanıyor olması bu açıdan bir artı olarak değerlendirilmiş.

Röportaj sırasında Google yetkilisine geçtiğimiz günlerde yayılan “Google’ın Taşeron Şirketi Evsiz Siyahi İnsanları Kandırarak Yüz Taraması Yaptı” haberi hakkında da sorular soruldu.

Google yetkilisi suçlamaları reddetmezken olayı araştırdıklarını ve henüz detayları bilmediklerini söyledi. BBC editörünün “eğer iddialar doğruysa elinizdeki verileri silecek misiniz” sorularına ise yine politik şekilde “bunlar konuşulması gereken şeyler, henüz detaylara hakim değiliz” cevabı verirken iddialardaki detayların üzücü olduğunu ve Google’ın bunları onaylamadığını da vurguladı.

Kaynak: BBC

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.