Büyüyünce ne olacaksın? sorusuna verilen yanıtların başında şüphesiz astronotluk geliyor. Çocukları bu hayallerine bir adım daha yaklaştırmak isteyen NASA geleceğin astronotlarına online eğitim programları ve deneyler sunmaya başladı.

Pandemi sürecinde ilk kez insanlı uçuşunu gerçekleştiren SpaceX ile birlikte birçoğumuzun uzay ve ötesine dair heyecanı artarken NASA girişimiyle hazırlanan eğitimler sayesinde sosyal izolasyon sürecimizi uçsuz bucaksız bir evrene açabiliriz.

NASA ve ISS Ulusal Laboratuvarı tarafından oluşturulan bu online aktiviteler her ne kadar çocuklar için tasarlanmış olsa da çok sayıda program ve etkinlikle yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.

NASA, bu eğitim girişimiyle geleceğin hevesli astronotlarına, roket fırlatmadan, hava yastıklı deniz aracı inşa etmeye kadar bir dizi çevrim içi programla evden eğitime başlama şansı sunuyor.

Evden Uzaya: Dijital NASA Eğitimleri
Bir proje örneği

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar, bu projeleri oluşturabilmek adına tarımsal uygulamalar, hayvan davranışları ve hatta hastalıklar için tedaviler dahil olmak üzere çok çeşitli deneyler yapmakla görevlendirildi. NASA ve ISS Ulus Laboratuvarı’nın yeni çevrim içi öğrenme kaynağı; insan sağlığı, robotik, matematik ve fizik gibi bilim konularını yaş aralıklarına uygun aktiviteler olarak sunuyor.

Matematik, mühendislik, sanat, bilim, teknoloji gibi alanlardan birini seçerek ve yaş aralığınızı belirterek filtrelemeler yapabiliyorsunuz. Bu sayede çocuklar kendi seçtikleri aktiviteler üzerinde çalışabiliyor.

Evden Uzaya: Dijital NASA Eğitimleri
Aktiviteler için alan, yaş grubu, konu ve içerik filtreleme görev çubuğu

Eğitim kaynaklarını tasarlayan ekip, yeni nesil astronotlara ilham vermeyi ve pandemi sürecini evlerinde geçirmek zorunda kalan pek çok kişi için yeni bir ilgi ve uğraş alanı oluşturmayı amaçladıklarını söylüyor.

ISS Ulusal Laboratuarı eğitim müdürü Dan Barstow, eğitim faaliyetlerinin ardında dünyayı uzaydan görebilen ve bu güzelliğini herkesle paylaşmak isteyen astronotların, gençleri gizemli evrenin bizi keşfetmeye çeken gücüyle tanıştırmak istediklerinin yattığını ekliyor.

Bu proje kapsamında tasarlanan etkinlikler, çocuklara çevre bilinci aşılayarak, günümüzde tüm dünyayı ilgilendiren küresel çevre sorunlarının farkına varmalarına ve bu problemlere çözüm geliştirebilecek yetişkinler olmalarına zemin hazırlıyor.

Evden Uzaya: Dijital NASA Eğitimleri
Deniz seviyesindeki yükselme ile ilgili bir aktivite örneği
Bir diğer küresel problem olan iklim değişikliği ile ilgili örnek proje
Bir diğer küresel sorun olan iklim değişikliği üzerine örnek bir proje

Siz de çocuklarınızın STEM eğitimini ilerletmek isteyen bir ebeveynseniz ya da öğrencilerinin farklı alanlara açılmasını isteyen bir öğretmenseniz, çocuklarınızla birlikte çeşitli robotik bilimi konularının tadını çıkarabilir ve keşfedebilirsiniz.

En basit haliyle evde bulabileceğiniz malzemelerle ayın evrelerini gösteren hesaplayıcı bir takvim ya da kağıttan bir roket yaparak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Evden Uzaya: Dijital NASA Eğitimleri
Ayın evrelerini gösteren takvim
Evden Uzaya: Dijital NASA Eğitimleri
Kağıttan roket yapımı

Evinizde denemek isteyebileceğiniz tüm aktiviteler için her adımı detaylıca gösteren açıklamalara ek olarak süreci canlandıran videolar da bulunuyor. Açıklamalar İngilizce olarak veriliyor ancak videoları Türkçe alt yazı seçeneği ile izleyebiliyorsunuz.

İngilizce olarak hazırlanan aktiviteler disiplinlerarası çalışmalar bağlamında çocukların yabancı dil gelişimlerine de katkı sağlayabilir.

Bunlara ek olarak ebeveynlerin sorun yaşayabilecekleri düşünülen noktalarda soru-cevap şeklinde hazırlanmış bir kısım da bulunuyor. Aktivite için gerekli malzemeleriniz yoksa neler yapabilirsiniz gibi daha materyal tabanlı sorunlar olabileceği gibi çocuğunuz aktivite üzerinde çalışırken ona hangi eğitici soruları sorabileceğinizden çocuğunuz doğru cevabı bilip bilmediğinden emin olmaya kadar birçok kazanım bazlı sorunuza da yanıt bulabilirsiniz.

Evden Uzaya: Dijital NASA Eğitimleri
Ebeveynlerden gelebilecek olası sorular üzerine yanıtlar

Eğitimsel ve sosyal bağlamda, yapılan bu çalışmaların asıl hedefinin gençleri uzay bilimiyle tanıştırma ve geleceğin astronotlarının bugünden kazanımlar edinmeye başlamaları olduğunu söyleyebiliriz.

Dahası, geleceğin bilim insanları olarak, çocuklar bugünden Neptün’ün ötesinde yeni başlangıçlar ve gezegenler aramaya başlayabilir ve bir bilgisayarı gelecekteki Mars görevleri için bir bilim insanı gibi düşünecek şekilde eğitebilirler. Ayrıca sonuçlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’ndakilerle karşılaştırabilecekleri uygulamalı deneyler de yapabilirler.

Kaynak: Nasa Science

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir