2020 yılı pandemisi denildiğinde akla ekmek ve lahmacun furyası geliyor olsa da, pandeminin kazananlarından biri şüphesiz bitki sektörü oldu. 200 yıllık geçmişe sahip bitki perakende şirketi Breck’s verilerine göre 2020’de ev bitkileri, bahçe ve çim bakımı alanında %9 büyüme yaşandı.

Bitki, Kriz ve Stres İlişkisi

İkinci Dünya Savaşı döneminde birçok ülke gıda üretimini desteklemek adına halkı bahçe yetiştiriciliğine teşvik ediyordu. Bu politikanın oldukça bariz bir amacı olsa da, aslında bitkiler kriz ve stres dönemlerinde insanların sarıldığı bir kurtarıcı olabiliyor. Bitki yetiştirmenin insanların bütünsel sağlığı (wellness) üzerindeki etkisini inceleyen psikologlar, ruh halini iyileştirici ve endişeleri yatıştırıcı bir etki gözlemledi.

Amatör Bitki Yetiştiricileri ile Satıcıları Bir Araya Getiren Çevrim İçi Pazar Yeri: Neverland

Bu ilgi artışına kayıtsız kalmayan Vera Kutsenko ve Hayley Leibson, Neverland isimli girişimi hayata geçiriyor. Biri yazılımcı, diğeri mühendislik ve işletme eğitimi almış bu ikili amatör bahçıvanları bitki satıcılarıyla bir araya getiren bir pazar yeri oluşturmayı hedefliyor. E-ticaret pazar yeri olacak Neverland için 3 milyon dolarlık yatırım toplandı, Bay Area ve çevresinden 50 farklı satıcı ile imzalar atıldı.

Arayüzde bitkilerin detaylı özellikleri yer alıyor

Neverland, kullanıcıları bulundukları konumun iklimine göre uygun bitkileri seçme, uygun büyüme koşullarını sağlama konusunda yönlendirebilmek için kullanıcı verilerinden yararlanıyor. Şirket ayrıca, toprağın dilinden anlayan yetiştiriciler ile bölgelerindeki kuruluşlar arasında köprü olmayı hedefliyor.

Girişimcilik İçin İlham

Lisans eğitiminin ardından Uber mobil uygulama ekipleri ve Facebook’ta Internet.org inisiyatifi üzerinde çalışan Kutsenko ile LunchClub’ın kurucusu ve COO’su olan Leibson kadın teknoloji network grubu aracılığıyla tanıştı. Bitkilere duydukları ilgi sayesinde iletişimi sürdüren ikili, ilgi alanlarını bir iş fikrine dönüştürmeyi ve bu fikir için yatırım almayı başardı.

Neverland nasıl işliyor?

Kullanıcılar oda, balkon veya bahçelerinde yetiştirmek istedikleri bitkiler hakkında detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Uygulama, ilgili bitki evcil hayvanlar için güvenli mi, hava temizleyici etkisi var mı gibi soruları cevaplıyor. Yapay zekâ destekli uygulama bitkilerinize özel sulama, toprak havalandırma, hasat hatırlatıcıları sayesinde bitkinizle ilgilenmeyi unutmanızı önlüyor.

Evinizin hangi bölümünde, ne kadar güneş ışığı ve su ile ideal koşulların sağlanabileceğini öğrenmek için profesyonel bitki yetiştiricileri ve satıcılar ile iletişime geçilebiliyor.

Bitkinin sulanması için hatırlatma yapan uygulamaya, sararmaya veya kurumaya başlayan bitkiye nasıl müdahale edilebileceği de sorulabiliyor.

USDA (ABD Ziraat Dairesi)’nin zirai [tooltip tip=”Application Programming Interface-Uygulama Programlama Arayüzü: Bir uygulamaya ait işlevlerin başka bir uygulamada kullanılabilmesi için oluşturulmuş bir arayüz”]API[/tooltip]’larını kullanarak, oldukça fazla teknik terim barındıran metinleri tüketicilerin anlayabileceği seviyeye getiren Neverland, bu girişim sayesinde birçok amatör bitki yetiştiricisi için eğitsel materyaller hazırlanmasına katkıda bulunuyor.

Kaynak: Tech Crunch

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir