Gelecekte bir yerlerde robotların işlerimizi devralması ile birlikte insanoğlu yaşamsal gerekliliklerini karşılamak için çalışma zorundalığından kurtulacak; sanata, felsefeye ve bilime yönelecek, sevdiği işleri yapacak tarzı hayallerimiz var. İşlerin nasıl gideceği tabii ki bilinemez ancak bu hayalin gerçekleşmemesi de gerçekleşmesinden daha büyük bir sürpriz olarak değerlendirilebilir.

Bu hayalin gerçekleştiği bir gelecek alternatifinde; çocuklarımızla daha fazla zaman geçirip, hayvan dostlarımıza ve ev bitkilerimize de bol bol enerji saklayabileceğiz ancak Bugünün gerçekliğinde hevesli gençler, çok fazla çalışan yetişkinler tarafından bir köşede unutulan bitkiler hayatını kaybediyor.

Kickstarter’da 35 bin dolar hedefiyle yola çıkan ve bugün itibariyle yaklaşık 33 bin dolar toplamayı başarmış olan Drip isimli girişim size bitkilerinizin her birinin özelliklerini anlatmayı, susadıklarında hatırlatmayı vaat ediyor.

Şu an için 3 temel işleve sahip olan uygulama; bitkilerinizin beslenme saatlerini takip edip hatırlatıyor, bitkilerinizde bir sorun olduğunda yardımcı oluyor ve bitkileriniz için ipuçları verebiliyor. Eğer fonlama başarılı olursa uygulamaya çevrimiçi bir bitki veritabanı ekleme, eğer evde değilseniz başka birisine beslenme bildirimi gönderme, otomatik bitki tanıma ve uygulama içi alışveriş imkanı gibi özellikler de eklemeyi vaat ediyorlar.

Bugün henüz hazır olmasak da yakın gelecekte bu tarz uygulamalar sayesinde çiçeklerimizi robotlarımızın da sulayabileceğini düşünebiliriz. Yani aslında inşa etmekte olduğumuz dünya için basit olarak nitelendirilebilecek bir sisteme sahip olsa da fikir olarak oldukça isabetli ve gelecek vaat eden bir program denilebilir.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir