Kripto para ve blockchain teknolojisine yaptığı yatırımlar, girişimcilere verdiği destekler, ülkenin sorunlarına getirdiği inovatif çözümler ile Estonya, sadece 1.3  milyon nüfuslu küçük bir ülke olsa da büyük oynamaya devam ediyor.

1990 yılında bağımsızlığını ilan eden Estonya 1997 yılında online servisleri ilk kez hizmete sundu. 2002 yılında dijital kimlik, 2005 yılında online genel seçim,  2008 yılında e-sağlık gibi hizmetlerle ciddi bir gelişim gösteren ülke 2014 yılında dünyanın her bir yanından girişimcileri kendisine çeken e-vatandaşlığını duyurdu. Tüm bunların yanı sıra, geçtiğimiz aylarda aktardığımız otonom araç geliştirme gibi konularda da geri kalmamayı başardılar.

“Estonya’da her vatandaşın (ve e-vatandaşın) – hangi bakanlığın kişisel verilerini kontrol ettiğini tam olarak bildiği gerçeği, bu güvenin oluşturulmasına yardımcı olur çünkü yönetimin hesap verebilir ve şeffaf olması gerekir.”

Estonya bugünlerde, insan yargıçların yoğunluğunu azaltmak ve daha zorlu, çetrefilli davalar ile meşgul olabilmelerini sağlamak için yapay zeka yargıçlar üzerine çalışıyor. 7000 euro ve altındaki davalara bakması planlanan robo-yargıcın kararları yasal olarak bağlayıcı olacak ancak dava taraflarının insan hakimlere itiraz yolu da açık bırakılacak. Yani aslında nihai karar insan yargıçlar tarafından verilecek denilebilir.

Basitçe davadaki her iki tarafın dökümanları ile diğer gerekli belgeleri yüklediği ve daha önce Estonya yasaları ile beslenmiş olan yapay zekanın sonuca karar vereceği bir sistem olan bu robo-hakimin ne zaman hizmete başlayacağı net olarak bildirilmemiş olsa da bu yılın sonlarına doğru gelmesi bekleniyor.

Kaynak ve ileri okuma: DailymailWired

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir