Avrupa Uzay Ajansı’nın yıldızların konumlarını ve hızlarını araştırmak için görevlendirdiği Gaia uydusu, astronomlar tarafından daha önce bilinmeyen üç asteroid keşfetti.

Asteroidler, güneş sisteminin erken zamanlarından kalan bir çeşit uzay kayalarıdır. Bu kayalar sayesinde güneş sisteminin milyonlarca yıl önce nasıl göründüğüne dair ipuçları yakalayabiliyoruz.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yetkilileri yaptıkları açıklamada yeni keşfedilen bu üç asteroidin alışılmışın dışında yörüngelere sahip olduğunu belirtiyor. Gaia asteroidleri tespit ettiğinde, gökbilimciler çevrimiçi bir uyarı sistemi aracılığıyla anında sinyal alıyor, böylece gözlemleri takip edebiliyorlar.

Bilinen 14.000 kadar asteroidin yörüngesini gösteren görsel. Sarı çizgiler Gaia tarafından tespit edilenler, Gri ile gösterilen çizgi ise yeni keşfedilen 3 asteroidi temsil ediyor.

Yetkililer, Gaia’nın konumu nedeniyle daha fazla benzer sonuçlar almayı umuyor çünkü Gaia yerdeki teleskoplara kıyasla çok daha geniş bir alana bakabiliyor, bu da gelecekteki keşifler açısından büyük bir avantaj sağlıyor.

Asteroidlerin keşfedilmesi ve araştırılması ise oldukça önemli, çünkü erken güneş sisteminden kalan yapıların araştırılması güneş sisteminin nasıl oluştuğuna dair yeni bilgilere ışık tutuyor.

İlgili içerik

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/nasa-asteroit-tehdidine-karsi-onlem-aliyor/”]NASA asteroid tehdidine karşı önlem alıyor[/button]

Kaynaklar: Futurism, Space.com

Share:

administrator

Şu an fizik öğrenimi gören ve kalan zamanlarında yazan, çizen, dans eden ve geleceğini inşa eden ortalama bir birey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir