Son yıllarda günlük yaşantımızda yer edinmeye başlayan 3B yazıcılar, her sektörden insana bir şeyler üretebilme şansı veriyor. Bu da, az rastlanan fiziksel beceri eksikliklerine sahip olan insanlar için büyük bir umut olarak karşımıza çıkıyor.

Geleneksel üretim yöntemleriyle binlerce doları bulabilecek ve üretimi haftalar sürebilecek kişiselleştirilmiş araç-gereçler 3B yazıcılar sayesinde saatler içerisinde tasarlanıp üretilebiliyor.

Örneğin ticari amaç gütmeyen bir kuruluş olan AbilityMate’in kuadriparatik hastası bir kadının elektrikli tekerlekli sandalyesini sürebilmesini başarması sadece 100 dolara mâl oldu. Habere göre benzer işlevi gören bir kişiselleştirme için hastanın 6 ay üretim için sıra beklemesi ve yaklaşık 1000 dolar ödemesi gerekiyordu.

Bu tarz benzersiz fiziksel sorunlarda yapılması gereken tek şey güzel bir tasarımın hazırlanıp baskıya gönderilmesi. Tasarım yapmayı bilmiyorsanız dahi thingiverse, myminifactory ve benzeri sitelerde ihtiyacınıza uygun birçok ücretsiz tasarım bulmak mümkün. Bu da 3B yazıcıları oldukça değerli kılıyor. Öyleyse, ne demek istediğimize dair birkaç örneğe göz atalım:

1. Tekerlekli sandalyeler için taşınabilir rampa

Özellikle ülkemizdeki yolların ve binaların engelliler için yeterince iyi tasarlandığını söylemek pek de mümkün değil. Tekerlekli sandalye kullananların yanlarında taşıyıp ihtiyaç duyduğunda kendi rampasını yaratabileceği bu tasarımı da ücretsiz şekilde burada bulabilirsiniz.

2. Büyük fermuar

Küçük boyutlu fermuarlar ellerini kullanmakta zorluk çeken insanlar için zorlayıcı olabilir. Bu tasarım ile, bastığınız yeni fermuarı, eski fermuarın üzerine kolayca takabilirsiniz.

3. Tekerlekli sandalye kupa tutucusu

Tekerlekli sandalyelerde varsayılan bir özellik olarak gelmemesi biraz şaşırtıcı olsa da yürüme engelli insanların da ‘take away’ kahve içme hakkı bulunuyor. Bu tasarım ile tekerlekli sandalyenize bir kupa tutucu ekleyebilirsiniz.

4. Cihaz istasyonu

El hassasiyeti düşük olan insanlar için tıraş gibi günlük işlemler oldukça zor bir hale gelebiliyor. Bu 6’lı istasyon tıraş makinesi, tüy alıcı ve benzeri cihazları daha iyi tutabilmenizi ve hepsini tek bir yere kolayca yerleştirebilmenizi sağlıyor.

5. Teneke kutu açacağı

Aslında ellerini kullanmakta sorun yaşayan insanlar için tasarlanmış olsa da herkesin işini kolaylaştırabilecek bir ürün.

Bu tasarımları üretmek isterseniz; 4 saate kadar ücretsiz 3 boyutlu baskı imkanı sağlayan sosyal fayda projesi Print4Purpose‘u da kullanabilirsiniz.

 

Yapay zekânın gelişmesi ve 3B yazıcıların hem hızlanıp hem de ucuzlamasıylsa birlikte birkaç yıl sonra ihtiyacımızı saptayıp tasarımı hazırlayan ve birkaç saat içerisinde ürünümüzün hazır olmasını sağlayan robotik 3B yazıcılar ise pek de hayal değil.

Daha fazla tasarım için daha önce hazırladığımız listeye de göz atabilirsiniz.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/teknoloji-ile-engelleri-kaldirmak/”]Teknoloji ile Engelleri Kaldırmak[/button]

Kaynak: ai-media

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir