İngiltere’de klinik olarak test edilmiş, tıbbi olarak onaylanmış ve FDA (U.S. Food and Drug Administration: Dünya genelinde kabul gören Gıda ve İlaç Dairesi ) onaylı dünyanın ilk 3B Baskı Biyonik Kolu Hero Arm kliniklerde yerini almış durumda. Günümüzde küresel olarak tahmini 5 milyon ampute var. Open Bionics robotik şirketi engelleri süper güçlere dönüştürme felsefesiyle yola çıkarak bu insanlara özgürlük sunuyor.

Protez için önce kişinin kolları 3B tarayıcılar ile dijital ortama aktarılıyor. Sonrasında ise her bir kişi için özel olarak tasarlanmış Hero Arm 3B yazıcılar ile basılıyor. İçindeki özel sensörler kas hareketlerini algılayarak biyonik elin hassasiyetle ve zahmetsizce kontrol edebilmesini sağlıyor. Böylelikle kişi, biyonik kolu kendisinin bir parçası gibi hissedebiliyor. Protez sabit pozisyonda bardak tutma, elma toplama gibi eylemleri yapabilme kabiliyetlerini denetlerken, cam kırıkları toplama gibi hassas görevleri çok yönlü kavrama özelliği ile yapabiliyor.

Kaslar tarafından kontrol edilen 3B baskılı kahraman kol nefes alabilme özelliği ile havalandırmasız ortamlarda konforu artırırken çıkarılabilir yuva, proteze erişilmesini ve bakımını kolaylaştırıyor. Işık, ses ve titreşimler ile de pil durumu gibi bilgileri verebiliyor. 8 yaş ve üstü çocuklar için kullanılabilen kolda bileği 180 derece döndürmek mümkün. 1 kg’dan az ağırlıktaki Hero Arm, uzay sınıfı motorlar, gelişmiş yazılımlar ve uzun ömürlü pillerle desteklenerek 8 kilograma kadar kaldırabiliyor. Star Wars, Marvel ve Frozen evrenlerinden Hero Arm kılıfı geliştirmek için Disney’le çalışan şirket kullanıcılara özel üretim yapma seçeneği sunuyor. Rahat ve ayarlanabilir olması ile kolaylıkla çıkarılabilip, taşınabiliyor. Şirket aşılamayacak engel olmadığını gözler önüne sermeye devam ediyor.

Kaynak: Seeker

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir