Etik, teknoloji, kurumsal… Hangimiz bu üç kelimeyi yan yana görmeye alışkınız?

Ethisphere 2021 yılının en etik teknoloji şirketleri listesini yayınladı. 2021 yılında dünya çapında 135 teknoloji şirketinin Ethisphere’nin etik olma kriterlerini karşıladığını duyuran şirket, teknolojinin kurumsal ayağında etik kaygıların önem kazandığı vurguladı.

Ethisphere Nedir?

Ethisphere Enstitüsü 2007 yılında kurumsal etik standartlarını değerlendirmek, ölçmek ve bu konuda şirketler arası teşvik ve farkındalık yaratmak amacıyla kuruldu. İş tanımından şirketin kurumsal dünyaya düzen getirmeye çalışan kanatsız bir melek olduğu algısı uyanıyor olabilir ancak şirket kâr amaçlı bir kuruluş. Kısaca, belirli kriterlerle yarattıkları etik kimliği, şirketlere kurumsal prestij vaat ediyor. 2007 yılından beri düzenli olarak yayınladıkları yıllık raporlarla şirketlerin o yılki kurumsal politikalarının ne kadar etik olduğunu analiz ediyorlar.

5 ana başlık

Kriterler beş ana başlıkta gruplanıyor.

  • %35 etik ve uyumluluk programı,
  • %20 kurumsal yurttaşlık ve sosyal sorumluluk,
  • %20 etik kültürü,
  • %15 yönetim,
  • %10 ise itibar, liderlik ve yenilikçilik başlıklarıyla belirleniyor.

Üstelik etik incelemesi sadece şirket bazlı yapılmıyor, genel bir etik endeksi oluşturuluyor. Bu endeks sayesinde incelemeye tabi tutulan tüm şirketler arasında etik değerlere verilen önemin yıldan yıla nasıl değiştiği görülebiliyor. Örneğin, Ethisphere’nin raporunda son 5 yılda etik kaygıların kurumlar arasında %7,1 arttığı bilgisi yer alıyor.

Bu artışta son yıllarda dünya genelinde etkin olan farkındalık trendinin etkisi olduğu açıkça görülüyor. Çünkü bu artış ve listenin sağladığı prestij şirketlerin “Benden alışveriş yapın çünkü ben sadece kurumsal bir kimlik değilim, yaşadığımız dünyayı önemsiyorum.” ya da “Benimle çalışın, çünkü ben etik değerlere değer veriyorum.” demesinin tescilli bir yolu olarak görünüyor.

2021’in En Etik Teknoloji Şirketleri Hangileri?

Dell, Hewlet Packard Enterprise, HP, LinkedIn, Microsoft ve Western Digital 2021 yılının en etik teknoloji şirketleri seçildi. Bu şirketlerin güçlü bir kurumsal değer anlayışı yaratabilmek için kültürel, çevresel ve sosyal uygulamalara değer verdiği; uyumluluk faaliyetlerini etik kriterler çerçevesinde şekillendirdiği belirtildi. Fakat bu yılın raporunda her sene olduğu gibi listede yer alan değil, almayan teknoloji şirketleri daha çok konuşuldu.

İsimlerini hiç duymadığımız ya da sadece aşina olduğumuz şirketler bile kültürel, çevresel ve sosyal duyarlılıklarıyla geçtiğimiz senenin en etik şirketleri arasında gösterilirken Google, Facebook ya da Apple neden listede yok? Ya da dünyanın en etik şirketleri listesinde Ekvador ve Guatemala gibi ülkeler varken Türkiye’den neden tek bir şirket yok?

Birtakım sorular 

Google, Apple ya da Facebook listedeki şirketlere göre, Türkiye’deki şirketler ise Ekvador ya da Guetamala’dakilere göre etik kriterlere uyumluluk için bütçe ve zaman harcayacak güçte mi değil? Yoksa tüm bunlar sadece duyarlılık ve ilgi meselesi mi?

Geleceğe yön vermenin yolunun teknolojiden geçtiği bir devirde çalıştığımız, ortaklık yaptığımız, alışveriş ettiğimiz teknoloji şirketlerinin etik kriterlere uyumluluğunun denetlendiği bir platform olması dikkate değer görünüyor.

Teknoloji şirketlerinin etik kriterlere uyumluluğunun tescillenmesi başta o kadar da önemli gelmiyor olabilir. Fakat kişisel verilerimizi güvencelerine sunduğumuz, ürettiği akıllı telefonları elimizden bırakmadığımız, internet sitelerinde saatlerimizi harcadığımız, robotlarına biz yokken bile evimizi emanet ettiğimiz, bazen en basit bilgiler için yardım istediğimiz, bazen iş aradığımız, iletişim kurduğumuz ve tüm bilgilerimizi depolama alanlarına aktardığımız büyük markaların etik kriterlerin değerlendirildiği bir listede yer almaması sizce de endişe verici değil mi?

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir