Tüm dünyaya ucuz, erişilebilir ve hızlı internet vaadiyle yola çıkan Starlink’i detaylarıyla burada anlatmış, dünyanın belirli yerlerinden insan gözü ile görülmesi sonucunda yarattığı endişeyi de buradan paylaşmıştık. Projenin sahibi Elon Musk attığı tweet ile Starlink uydularını ilk kez kullandığını duyurmuş oldu.

Daha önce detaylı bir şekilde anlattığımız ve daha sonra da bazı bölgelerde gözle görüldüğü için endişe yarattığına dair haberlerini paylaştığımız Starlink, çok yakın bir zamanda tüm dünyaya vaat ettiği ucuz ve herkes tarafından erişilebilir internet hizmetini sunmaya başlayacak gibi duruyor. Projenin fikir babası ve yürütücüsü Elon Musk, Starlink uydularını kullanarak ilk tweetini attı.

İlk 60 uydusunu 2019 yılı Mayıs ayında gönderen ve hâlâ 12.000 uydu göndermek için lisansa sahip olan Starlink 30.000 uydu daha göndermek için başvuru yapmış durumda. SpaceX yöneticisi Gwynne Shotwell’in dün yaptığı açıklamaya göre şirketin müşterilerine hizmet vermeye başlayabilmesi için 6-8 arası uydu görevi daha tamamlaması gerekiyor. SpaceNews’in haberine göre ise ABD’nin kuzey bölgeleri ve Kanada bu hizmetten yararlanan ilk kullanıcılar olacak.

“Gelecek yılın ortası ve sonlarına kadar ağı genişletmeye devam edeceğiz. Gelecek yıl sonuna kadar 24 yeni fırlatma görevi yapmayı umuyoruz” -Gwynne Shotwell

Shotwell, 2020 sonuna kadar her görevde 60 yeni uydu göndermeyi planlayan ve böylece mevcut 60 uyduya 1440 uydu daha eklemesi beklenen Starlink’in lisansı bulunan (veya başvuruda bulunulan) 42.000 uydu projesinin gerçekleşmesine gerek kalıp kalmayacağına emin olmadıklarını söylüyor. Yani şu an için sadece 2020 yılı sonunda 1500 uydu yerleştirmiş olmayı planlayan Starlink’in 2020’den sonra yeni uydular gönderip göndermeyeceği kesin değil.

SpaceX’in bu ay bir Starlink görevi gerçekleştirmesi bekleniyordu ancak Teslarati’nin iddiasına göre bu görev Kasım ayına ertelendi ve yıl sonuna doğru ikinci bir Starlink fırlatması görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Starlink’in yanı sıra Amazon ve OneWeb gibi şirketler de ucuz ve daha kapsamlı internet hizmeti için uydu gönderme rekabetine dahil olan şirketler. Tam da bu yüzden uzayda yaşanacak kirliliğin artacağına dair endişeler de bir hayli yüksek.

Elon Musk’ın Tesla, Solarcity, SpaceX gibi uğraşları varken neden bir de ucuz ve hızlı internet sağlamak için uğraşıyor soru işaretlerini de duyar gibiyim. Musk, bir ekosistem kurarak dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirmek istediğini sürekli tekrarlıyor. Öte yandan Tesla’nın otonom araçlarının tüm dünyaya yayılabilmesi için her bir köşesinde tesla merkezi ile iletişim kurabiliyor olması, veri toplayıp paylaşabiliyor olması son derece önemli.

Kaynak: Forbes

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.