Güney Koreli spor teknolojisi girişimi Wave Company, elektronik kas stimülasyonunu (EMS) sanal gerçeklik (VR) ile birleştirerek ElecSuit’i geliştirdi.

Sanal gerçeklik (VR) deneyimine yeni bir boyut kazandırma vaadiyle karşımıza çıkan Wave Company’nin iletken silikon elektrodu ElecSil, kıyafetin kumaşıyla kenetleniyor. Bu birleşme giysinin kalınlığına 0,15 mm eklemiş oluyor. Bu rakamın iki kağıt parçasının kalınlığından daha az olduğunu belirtelim. ElecSil tasarımı sayısız deneyle test edilmiş. Esneklik, incelik, yıkanabilirlik ve dayanıklılık bu testlerin kalite unsurlarının başında yer alıyor. Bu testlerin sonuçlarına göre Wave Company, ElecSuit’in spor giyim kadar rahat olacak şekilde tasarlandığını belirtiyor.

Şirkete göre ElecSil teknolojisinin güvenli ve esnekliğe sahip olmasının yanı sıra dayanıklılık ve ekonomik verimlilik gibi bir dizi avantaj sunuyor. Bu kapsamda Wave Company teknolojisinin sağlık yönetimi, eğlence ve spor alanlarında potansiyel kullanım örneklerine sahip olduğuna inanıyor.

Antreman ve oyun deneyimine dokunsal VR desteği 

ElecSuit elektrik dalga biçimindeki sinyallerini kardiyo egzersizleri, VR Yoga ve VR Haptics gibi deneyimlerle senkronize ediyor. Sporcu ihtiyaçlarına akılcı çözümler geliştiren tasarım egzersiz öncesi ve sonrası için masaj işlevleri sunabiliyor.

ElecSuit ve uyumlu programları, antrenmanlar ve egzersizin yanı sıra kullanıcılarına VR oyunları gibi opsiyonlar da sunuyor. Bu kapsamda şirket, oyunlarda elektro dokunsal hissi kullanan VR haptikleri için oyun içeriği üzerinde çalışıyor. Wave Company, şu anda ElecSuit ürünüyle birlikte üç demo VR oyununu tasarladığını ve gelecekte ortaklık fırsatlarıyla içeriği artırmayı planladığını belirtiyor. 

“Dört yıldır iletken silikon elektrotları araştırıyor ve geliştiriyoruz. Bu araştırma fonksiyonel spor giyim üretimi yapmaya doğru ilerledi. Teknolojideki gelişmelerle birlikte sağlık, nesnelerin interneti ve sanal gerçeklikte akıllı giysilere doğru yönlenmeyi dört gözle bekliyoruz.” Wave Company’nin Baş Strateji Sorumlusu Yongjin Lee

Wave Company, ElecSuit’i duyurmasıyla birlikte 2025 yılına kadar bir akıllı giyim platformu geliştirmeyi de hedefleri arasında gösteriyor. Şirket, ElecSuit projesini finanse etmeyi ve ABD’deki ayak izini daha da genişletmeyi planladığı Indiegogo kampanyasını başlatmaya hazırlanıyor.

Kaynak : auganix.org

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.