Çevresel ayak izimiz bizleri evhamlandıracak boyuta çıkarken alanındaki uzman insanlar yenilikçi çözümleriyle bizlere ilham olmaya devam ediyor. Piotr Krzyczkowski, Polonya’daki şehir sakinlerinin kullanması için ekonomik, çevre dostu bir motosiklet geliştirmek üzere Milano’daki mopedlerden ilham alan bir tasarımcı.

Sanal projeler artık ortaklar ve yatırımcılar için yeterli değil; tamamen hazır, çalışan bir prototip göstermek gerekiyor. Ancak sadece araç kaportalarını oluşturan laminat panelleri oluşturmak için bile bütçesinin ötesinde –yaklaşık 39.000 – 52.000 USD- mal olacağını anlayan tasarımcı işte o zaman 3B baskı hakkında düşünmeye başlıyor ve prototip geliştirerek, yatırımcıları markasını finanse etmeye ikna etmek için 3B baskıdan ilham alıyor.

Falectra-gelecek-burada

Krzyczkowski bu aşırı ücreti ödemek yerine, 3B yazıcı üreticisi Zortrax’a irtibat kurdu ve geleneksel olarak üretilen parçalardan yedi kat daha az parça üreterek çalışan bir motosiklet inşa etti. Ortaya çıkan motosiklet, yapımında kullanılan modern malzemeler sayesinde hafif ve sürüşü kolay olduğundan sürekli olarak geliştirilebiliyor.  Zortrax 2021 yılına kadar kitlesel üretime başlamayacağını açıkladı ve bu motosiklet için 15.000 PLN (4000 USD) bedel koymayı düşündüklerini söyledi. Sonuç olarak, Falectra motosikletleri gelecek yıla kadar yolda olacak.

Motosikletin prototipi oluşturmak için harcadığı sürenin iki yılı bulduğunu söyleyen Krzyczkowski’nin bir sonraki hedefi, motosikletinin tamamen işlevsel bir prototipini sadece yarım yılda inşa edebilmek.

Bu tasarım şehirlerin trafik sıkışıklığını ve çevresel kirliliğin azaltmasına kuşkusuz yardımcı olacak. Bir arabadan çok daha sessiz ve daha az yer kaplayacağından, günümüz şartlarında yeşili seven bir alternatif olacağı aşikar.

Kaynak: all3dp

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir