Dolaşmanın yepyeni bir yolu olan elektrikli araçlarla ilgili her geçen gün geliştirilen ve sunulan yeni sistemler ve araçlar bu teknolojik gelişimin dünya çapında kabul görmesini kolaylaştırıyor. Tesla’nın anavatanı olan Amerika başta olmak üzere Çin (Çin’in kompakt elektrikli araç projesi yazımız için buraya tıklayabilirsiniz), Norveç gibi ülkeler de elektrikli araç pazarında hatrı sayılır bir yer edinmek için mesai harcıyor.

Endüstrinin elektrikli araç yatayında gelişim sağlaması, büyük yatırımcıları sevindirirken, kentsel ulaşımın kolaylaşması için bu gelişmeleri yeterli ya da verimli bulmayan bireylerin de dolaşım kolaylığı konusunda proje geliştirmesini tetikliyor. İşte tam bu noktada hikayesi 2014 yılında Danimarka’nın Kopenhag şehrinde başlayan Faraday Motion, kentsel ulaşımın geleceği üzerine bir platformla karşımıza çıkıyor.

Kurucu Sune Pederson’ın mobilitesini kısıtlayan bir kaza sonucu başlattığı proje, her beceri düzeyindeki maker’ın 3 boyutlu yazıcıları kullanarak kendi benzersiz ihtiyaçlarına ve zevklerine uygun kişisel elektrikli araçlar yaratmasına olanak sağlayan açık kaynak bir platform.

Projenin ilk çıktılarından olan elektrikli kaykaylar Spine ve the Hyperboard topluluğa dahil olup kendi elektrikli kaykayını yapmak isteyenler için ilham kaynağı oluyor.

Faraday Motion’ın sitesine girdiğinizde kendi elektrikli kaykayınızı yapmak için motor kumandalarından kablolara, elektrik motorlarından ucuz parçalara kadar gerekli olan tüm elektronik donanımları görüntüleyebiliyor ve satın alabiliyorsunuz. Elektrikli araç için gerekli 3 boyutlu yazıcıda üretilebilir tasarım dosyaları da ücretsiz olarak sitede sunuluyor. Aracınızı ürettikten sonra Faraday Motion uygulaması ile kontrol edebildiğinizi de eklemekte fayda var.

Sune’un vizyonu basit: “Kentsel ulaşımın geleceğini değiştirmek için buradayız.”

Faraday ve benzeri birçok komunite bazlı oluşumlar geleceğimizi şekillendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Endüstrinin insanların ihtiyacına yönelik ürettiği ürün ve sistemler bu kolektif hareketin karşısında ne kadar güçlü kalabilecek göreceğiz. Günün sonunda 4 tekerleğe ve bir güverteye sahip, hafif, kullanışlı ve menzili yeterince iyi olan bir araca, bize zaman kaybettiren trafikte hepimizin ihtiyacı olduğu kesin. Bunu kendimiz mi yapacağız, markalardan satın mı alacağız onu zaman gösterir.

Share:

1989’da İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans eğitimiyle birlikte tasarım, iletişim, pazarlama ve teknoloji dinamiklerinin birleştiği platform ve projelerde çeşitli görevler almakta. 2015’te yaşadığı çevre ile dialog kurmak isteyenleri bir araya getiren sosyal sorumluluk topluluğu Onaranlar Kulübü’nün ve dünyanın ilk konsept 3 boyutlu yazıcı mağaza ve kafesi 3Dörtgen’in kurucu ekibinde yer aldı. Halen 3Dörtgen’de Pazarlama İletişimi Yöneticiliği görevini sürdürürken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.