Taşımacılık şirketi Maersk ile Orsted girişimi, denizcilik sektörünün karbondan arındırılması adına açık deniz gemi şarj girişimi Stillstrom’u geliştirdi.

Gemiler için şarj: Stillstrom

Maersk, açık deniz enerji sektörleri için denizcilik hizmetleri ve proje çözümleri sunan bir şirket olarak çalışmalarını sürdürüyor. Filosunu karbondan arındırmaya kararlı olan şirket, enerji verimliliği ile okyanus sağlığına odaklanıyor. Maersk aynı zamanda rüzgar ve okyanus temizliği gibi yenilenebilir endüstriler üzerine çalışmalar geliştiriyor. 

İsmini Danca’da sessiz güç anlamına gelen Stillstrom kelimesinden alan proje, Danimarkalı çevreci bir girişim olan Ørsted ile birlikte geliştirilmiş. Bu yıl içinde kurulması planlanan açık deniz rüzgar çiftliği ile elektrikli gemilere şarj imkânı sunmayı hedefleyen girişim dünyanın ilk tam ölçekli açık deniz şarj istasyonu olarak boy gösterecek. Her boyuttaki geminin boşta dururken motorlarını kapatmasını sağlayan sistem, şamandıra kullanımdayken fosil bazlı yakıtları elektrikle değiştirerek gemiciliğin neden olduğu emisyonları azaltmayı hedefliyor. Şirkete göre bu süreç Ørsted’in iklim-nötr hedefini destekleyecek bir kurgu yaratmış oluyor.

Atıl gemiler için açık deniz şarjı gemi sahiplerinin şarj şamandırasına güvenli bir şekilde demirlenebiliyor. Bu aşama fosil yakıtları elektrikle değiştirmelerine izin verdiğinden, denizcilik endüstrisinin karbondan arındırılmasını kolaylaştırmak için kritik önem arz ediyor.

Stillstrom ile planlanan iklim nötr hedefi 

Ørsted’in, şarj şamandırasının şebeke entegrasyonundan sorumlu olması planlanıyor. Şarj şamandırası, bir pil veya hibrit elektrikli tekneyi şarj etmek için yeterince büyük bir mekanizma diyebiliriz. Bu çözüm daha büyük gemilere güç sağlamak için ölçeklendirilip uyarlanabilir olacak. Böylece güç şamandırası Ørsted’in servis operasyon gemilerinden birine gece boyunca güç sağlayabilmiş olacak. Ørsted, şamandıra teknolojsinin tasarımı sırasında üretilen her türlü fikri mülkiyeti kamuya açık şekilde paylaşmayı planlıyor.

‘’Stillstrom’daki vizyonumuz, gemilerin açıkta boşta olduklarında temiz enerjiden şarj olmalarını sağlayacak altyapıyı sağlayarak denizde karbonsuzlaştırmayı mümkün kılmak. Misyon, ticari kullanıma sunulduktan sonraki beş yıl içinde 5,5 milyon ton CO2’yi ve ayrıca partikül madde, NOx ve SOx’u ortadan kaldırmaktır.”  Maersk Tedarik Hizmetinde Girişim Programı Müdürü Sebastian Klasterer Toft

Stillstrom, yarının enerji sorunlarını çözme için geliştirilmiş çevreci yeni nesil bir yenilebilir enerji sistemi olarak beğeni topluyor. Bu projeyle şirket okyanusta temiz teknoloji alanına erken bir aşamada yatırım yaparak denizcilik endüstrisinin yeşil geçişine öncülük etmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Maersk

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.