Hollanda menşeili elektrikli bisiklet firması olan VanMoof, reklam filminin Fransa’da yasaklanması sebebiyle gündeme oturdu.

Önceki kuşakların genç nesillere bıraktığı en ağır miras olan küresel ısınma ve doğal kaynakların sorumsuz tüketimi, yenilikçi ve çevre dostu teknolojilerin hayatta yer edinmesini zorunlu kılıyor. Özellikle elektrikli araç ve bisikletlerin yükselişte olduğu bu son on yılda, Fransa gibi çevre düzenlemelerine hassasiyet gösteren bir AB ülkesinin elektrikli bisiklet reklamını engellemesi size garip gelebilir.

Reklamı incelediğinizde, son model ve teknolojik donanımı sağlam bir arabanın farklı açılarında dünyanın yüzleştiği krizlerden kesitlerin yansıması görülüyor. Trafik sorunu ve araç kazaları, karbon salınımı, fabrika atıklarının kirlettiği doğa gibi başlıkların vurgulandığı reklam, Fransa Reklam Standartları Kurumu (ARPP) tarafından otomobil sektörünü karaladığı ve sorunların dramatik aktarımı ile halkı karamsarlığa ittiği gerekçesiyle reddedildi.

Daha önce Greenpeace ve Médecins du Monde gibi sivil toplum kuruluşları tarafından da tarafsızlık eleştirileri yöneltilen kurumun yöneticisi Stéphane Martin, eleştirileri kabul etmiyor ve VanMoof vakası özelinde, ürününü tanıtmak isteyenler etrafa saldırmaktan vazgeçmeli diye ekliyor.

Fransa’nın çevreci yaklaşımların odağı bir ülke olduğunu belirtmiştik, ayrıca Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo‘nun tekrar seçilmesinde şehirden araçları olabildiğince kaldırıp, bisiklet ve yürüyüşü teşvik politikalarının oldukça etkili olduğu kabul ediliyor.

Peki bu reklam ile ilgili asıl sorun ne?

COVID-19 pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sayısız iş alanından biri de otomotiv sektörü oldu. Fransa’da son aylarda otomotiv satışlarındaki ciddi düşüş ülke ekonomisinde ciddi bir sorunun habercisi olduğundan, birçok ülke gibi Fransa da sektörü finansal olarak destekleme kararını açıkladı. Hâl böyleyken, devlet yöneticileri ülke ekonomisinde ciddi öneme sahip bir sektörün prestijini korumayı seçmiş gibi gözüküyor.

Otomotiv sektöründe hava karamsarken, durum bisiklet satışlarında çok farklı ilerledi. Aşağıdaki yazımızda, satıcıların ve üreticilerin talebe yetişmekte zorlandığından ve çalışan sayılarıı artırdığından bahsetmiştik. Bisiklet kullanımının kitlesel ölçekte benimsenip benimsenmeyeceği hakkındaki tartışmalar sürerken, pazarda yeni oyuncular yükselmeye aday.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.gelecekburada.net/alternatif-ulasim-araclarina-ilgi-artti-bisikletler/”]Alternatif Ulaşım Araçlarına İlgi Arttı: Bisikletler[/button]

Elektrikli bisikletler çevreci ulaşım araçları arasında popülerlik kazanmaya başlarken, içlerinde VanMoff yalnızca kendi mağazaları ve online alışveriş platformu üzerinden alıcıyla temas kuran bir şirket olarak dikkate değer başarı gösteriyor. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre satışları Almanya’da %226, Birleşik Krallık’ta %184, Hollanda’da %140, ABD’de %138 ve Fransa’da %92 lik artış gösterdi. Bu veriler, elektrikli bisikletlere yönelik ilgininin arttığına önemli bir işaret olarak kabul edilebilir.

Geleceğin akıllı şehirlerinde, otonom elektrikli araçların yanında şüphesiz elektrikli bisikletler de yer alacak. Hem ulaşım aracı hem de spor aktivitesi olarak faydalanılabilen bisikletler, bedensel sağlığın korunmasına da önemli bir katkı sağlayacaktır.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir