Elektrikli aracınız Tesla’da seyahat ettiğinizi hayal edin. Bir süre sonra pilinizin azalmaya başladığını fark ediyorsunuz. Elbette akla gelen ilk mantıklı şey olarak şarj istasyonu aramaya başlayabilirsiniz. 2020 yılındaki verilere göre Türkiye’de 2000’den fazla şarj ünitesi bulunuyor fakat benzin istasyonları kadar fazla değil. Peki geleceğin arabası olan elektrikli aracınızı şarj etmek için zamanınızı ve enerjinizi şarj istasyonu bulmaya harcamak yerine daha kolay bir çözüm bulunabilir miydi?

Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi Khurram Khan Afridi’nin ekibiyle beraber geliştirmekte olduğu fikre göre daha kolay bir çözüm mümkün görünüyor. Elektrikli araçları hareket halindeyken şarj edebilecek olan teknolojide sadece şerit değiştirerek yolda gömülü olan özel şarj şeritleriyle arabınızı şarj edebilirsiniz. Durarak zaman ve enerji harcamanızı önleyecek bu teknolojinin aynı zamanda tam sürdürülebilir ulaşımı sağlaması da bekleniyor.

Kablosuz şarj sistemi nasıl çalışacak?

 Aslında bu yeni bir buluş değil

Güney Kore Gumi’de 2013 yılında başlatılan ve uyumlu ekipmanlarla donatılan iki otobüsün kablosuz şarj edildiği bir proje tasarlanmıştı. Fakat bu proje kablosuz tramvayı andırıyor. Israil, 2017 yılında Güney Kore’dekine benzer bir proje tasarlamış ancak gerçekleştirememişti. Norveç’in ise hali hazırda kablosuz şarj eden yolları bulunuyor ve elektrikli araç sahipleri tarafından kullanılıyor. Bunun yanı sıra Norveç’in komşusu İsveç, İsrail şirketi ElectrEon’un bakır bobin teknolojisini kullanarak başarılı bir deneme süreci gerçekleştirdi. İtalya ise yakın zamanda dünyanın ilk kablosuz şarj otoyolu projesini dünyaya duyurdu. Öyleyse şu anda kablosuz şarj sağlayan yolların gündemde olduğunu söyleyebiliriz.

Norveç’in kablosuz şarj yolları

Yeni kablosuz yolda şarj teknolojisi nasıl çalışacak?

Afridi’nin tasarladığı yeni sistemde yol zemininde iki tane yalıtımlı metal plak bulunuyor. Bu metal plaklar eşleşen bir ağ ve yüksek frekanslı bir [tooltip tip=” İnvertör doğru akımı, alternatif bir akıma çeviren cihaza verilmiş olan isimdir.”]inventör[/tooltip] aracılığıyla güç hattına bağlanıyor. Bu durum, yoldan uyumlu metal plaklar takılı elektrikli bir araç geçtiği takdirde elektrik alanı yaratıyor ve araçtaki devreden yüksek frekanslı bir akım geçmesini sağlıyor. Böylelikle oluşan akım pili şarj ediyor.

Elektrikli araçlar nasıl kablosuz şarj edilecek?

Tasarlanan teknolojinin küçük, hafif ve karayoluna yerleştirilmesi kolay olması vadediliyor. Ancak sistemin geliştirilip günlük yaşamımızda yer etmesi kolay olacak gibi gözükmüyor. Özellikle uzun mesafe giden kamyonlara fayda sağlaması amacıyla yüksek trafikli yollara elektrik vermenin faydalı olacağı öneriliyor. Diğer bir öneri ise arabaların beklerken şarj olabilmesi için trafik ışıklarının olduğu yerlerde sistemin kullanılması.

Kablosuz güç aktarımı, radyo dalgaları aracılığıyla uzay araçlarına mesaj göndermek için kullanılan fiziğe dayanıyor. Farkı ise hareket halindeki araçlara çok daha kısa mesafede çok fazla enerji gönderiliyor olması. – Khurram Afridi

Elektrikli aracımızı kullanırken şarj istasyonu arama derdi olmadan ve yolda durmaksızın sürecek olmamız hem zaman kazandıracak hem de sürdürülebilirliği artıracak gibi gözüküyor. Bu teknoloji ile yakın gelecekte benzin istasyonlarının yanı sıra elektrik şarj istasyonlarına da veda ediyor olabiliriz. Proje, vadettiği gibi devam ederse kendi kendine giden teslimat araçları gibi otonom araçlara günün her saatinde güç sağlamak için kullanılabilir. Sistem aynı zamanda elektrikli araçların verimliliğini artıracağından kullanımını da artıracaktır. Bu durum ise iklim değişikliği mücadelesinde bütün insanlığa fayda olarak geri dönecektir.

Kaynak: Cornell, Popular Science

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir