Türkiye’nin yazılım ihracatının 4’te 1’ini karşılayan Ekin Technology, başta Abu Dhabi olmak üzere birçok ülkede verdiği hizmetle trafik sorunlarını minimize ederken akıllı şehirlerin altyapısını oluşturmak istiyor.

Burada örneğini verdiğimiz ve açıkladığımız Nvidia akıllı şehirler ve Soofa içeriklerimizi okuduysanız biliyorsunuzdur ki sensörlerle dolu, yapay zekanın kontrolünde bir şehir yaşamına doğru gidiyoruz. İnsanlığın genel sıkıntısı olan trafiği ve trafikte ölümü engellemek de bu sistemlerin bu kadar arzulanmasının en büyük sebebi.

Türkiye merkezli bir yazılım şirketi olan Ekin Teknoloji, donanım ve yazılım hizmetini verdiği Ekin Patrol, Ekin Safe Tower ve Ekin Bike Patrol gibi ürünleriyle şu anlık dünyada bu alanda fiili olarak hizmet veren tek firma.

Yüz tanıma, plaka okuma, hız algılama, kırmızı ışık tespiti gibi bir çok özelliğe sahip olan ve yapay zeka ile donatılan cihazların her biri derin öğrenme (Deep Learning) sayesinde diğer sensörlerden elde edilen bilgileri bir zanlının tespiti için kullanabilirken kendi kaydettiği verileri de diğer Ekin cihazları ile paylaşarak tümleşik bir şehir güvenliği sağlama imkanı sunuyor.

Herhangi bir ekstra gider veya altyapı gerektirmeden direkt olarak polis araçlarının lambasının yerine yerleştirilebilen Ekin Patrol’u kullanan Abu Dhabi’de, son 1 yılda kazalara bağlı ölümler %35 oranında azalmış.  Ekin Teknoloji’nin safe-city (güvenli şehir) eklentilerinin nasıl kullanılabileceğine dair güzel tanıtım filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Türkiye’de sadece Çanakkale’de kullanılan Ekin Patrol, Türkiye haricinde Azerbaycan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Katar, Almanya ve Amerika (demo) gibi ülkelerde tecih ediliyor. “İstanbul’da neden yok? Pahalı mı?” sorusuna Akıf Ekin’in cevabı “İstanbul’da daha yetersiz sistemler için daha yüksek bedeller ödendi, yani bütçe var. Sadece inovatif düşünce için ikna edici olmamız gerekiyor” demiş.

Ekin Technology’nin son ürünü, yine trafik düzenleyici amaçla kullanabilecek ancak daha fazla park yerlerine ve sokak aralarına odaklanmış bir Patrol olan, BIKE PATROL.

Gece veya gündüz her hava koşulunda; 2 kamerası ve GPS özelliği ile entegre edildiği bisikleti bir devriye bisikletine dönüştüren Bike Patrol; WI-FI ve 4G LTE bağlantıları sayesinde anlık bildirimlerde bulunuyor ve yine zanlı kişi/araç veya park hatası yapan araçların tespitinde yardımcı olabiliyor.

Gözetleme sistemlerinin önem kazandığı ve önemi kadar da kalite kazanmaya başladığı bu dönemde Türkiye kaynaklı bir şirketin de bu kadar iddialı ürünler geliştiriyor olması sevindirici. Gözetleme sistemleri etiketimizi incelerseniz dünyanın, halkını korumak ve düşmanlarını kontrol altında tutabilmek için ne kadar çok uğraştığını görebilirsiniz.

Resmi site: Ekin.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir