Teknoloji ve gelecek odaklı girişimleriyle bilinen, dünyaca ünlü kamera ekipmanları üreticisi Türk şirket Edelkrone, yeni nesil üretim araçlarından biri olan 3 boyutlu yazıcıları odağına aldığı yeni girişimi Ortak’ı duyurdu.

Şirket içerisinde ürün geliştirme süreçlerinde de sıkça kullanılan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, Ortak projesiyle, son kullanıcıların daha ucuz maliyetle Edelkrone ürünlerine erişimini kolaylaştıracak.

Proje, ürünlerin tamamlayıcı parçalarının müşteri ve şirket ile ortaklaşa üretilmesi prensibine dayanıyor. Örneğin Edelkrone’dan aldığınız bir ürünün 3B yazıcıda üretilebilir parçalarını evinizde basıp ürünü tamamlayabiliyorsunuz. Böylece şirket, bazı angarya parçalarını kullanıcılara ürettirerek, ürünü fiyat olarak son kullanıcıya erişilebilir kılıyor. Bununla birlikte 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin tercih edilme sebeplerinden birisi olan kişiselleştirmeyi de mümkün kılıyor. Mesela kritik parçalarını Edelkrone’dan satın aldığınız bir kameranın, standını kişiselleştirip istediğiniz renk, boyut ve desende üretebiliyorsunuz.

3 boyutlu yazıcıların, yakın bir zamanda evlerde yaygınlaşacağı tezini destekleyen Ortak projesi, vizyon sahibi şirketlerin, Ortak yapım yönetimini hem şirketlere hem de müşteriye yönelik maliyetleri düşüren, özelleştirilebilir ve daha fazla kişisel ürün sunması bakımından tercih edecekleri bir geleceğe doğru ilerlediğimizi gösteriyor.

Dünyadaki birçok şirketin print-rest mantığını mevcut iş modellerine entegre etmeye başladığını söyleyebiliriz. 3D printing’in kaçınılmaz avantajı büyük üreticiler için de yeni bir pazarın kapısını aralıyor.

Projenin Montaj Videosu:

Ortaklaşa Üretim Modeli:

 

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/motorola-onarim-hareketine-katiliyor/”]Motorola, Onarım Hareketine Katılıyor[/button]

Share:

1989’da İstanbul’da doğdu. 2013 yılında Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans eğitimiyle birlikte tasarım, iletişim, pazarlama ve teknoloji dinamiklerinin birleştiği platform ve projelerde çeşitli görevler almakta. 2015’te yaşadığı çevre ile dialog kurmak isteyenleri bir araya getiren sosyal sorumluluk topluluğu Onaranlar Kulübü’nün ve dünyanın ilk konsept 3 boyutlu yazıcı mağaza ve kafesi 3Dörtgen’in kurucu ekibinde yer aldı. Halen 3Dörtgen’de Pazarlama İletişimi Yöneticiliği görevini sürdürürken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir