Akıllı ev asistanlarının ne kadar faydalı olduğuna dair birçok örneğe sahibiz. Ancak bunun yanında evimizin tatlı bir üyesi olmaya aday olan bu asistanların ‘hain’ olarak nitelendirilebilecek bazı özellikleri olduğunu da -resmi olarak kabul edilmiyor olmasına rağmen- biliyoruz. Birçoğumuz fazla önemsemeden veya inanmadan yoluna devam ediyor olsa da son zamanlarda ortaya çıkan skandalları gösteriyor ki günümüz teknoloji devleri pek de güvenilir sayılmaz.

Almanya’da bir kullanıcı, GDPR ( EU General Data Protection Regulation- AB Genel Veri Koruma Regülasyonu) ile gelen haklarını kullanarak, kişisel gizliliğini kontrol edebilmek amacıyla Amazon’dan veri geçmişini talep etti. Bugün tüm şirketlerin yapmak zorunda olduğu gibi Amazon da kullanıcısına talep ettiği verileri gönderdi ancak 100 MB boyuttaki içerikte yer alan 1700 kadar ses kaydı, başka birisine aitti.

Bazı aramaların kendi Amazon aramalarına ait olduğunu fark eden kullanıcı, Amazon Echo cihazına ait olan kayıtların ise kendisine ait olmadığından emindi çünkü daha önce hiç Echo kullanmamıştı. Bu konuyu Amazon’a bildiren kullanıcı herhangi bir dönüt alamadı ve bunun sonucunda Alman C’t Magazine gazetesine ulaştı.

Kayıtları dinleyen C’t Magazine, Echo kullanıcısının kişisel alışkanlıklarını öğrenmekte zorluk çekmedi. Hangi cihazları kullandığını, ne tarz müziklerden hoşlandığını, kız arkadaşının kim olduğunu ve hatta duşta ne yaptığını bile kayıtlardan öğrenebilmişlerdi. Kayıtları takip eden gazeteciler, kullanıcının kendisini de bulup kayıtların ona ait olduğunu teyit ettirdi.

Bu noktada Amazon’un başı tekrar belaya girebilir çünkü daha önce bahsettiğimiz gibi GDPR kapsamında, şirketler herhangi bir sızıntı olması durumunda kullanıcıyı ve kural koyucuları 72 saat içerisinde uyarmak zorunda. Görünen o ki Amazon bu konuda sessiz kalmayı tercih etmiş.

Sonrasında şirketten gelen açıklama ise bir çalışanın hata yaptığı yönündeydi.

Bu tarz gelişmeler tüm asistanların ve hatta tüm akıllı cihazların bizi sürekli dinleyip dinlemediği konusunda evham yaratıyor olsa da şirketler, bu cihazların sadece kendilerine seslenildiklerinde dinlemeye başladıkları konusunda ısrarcı. Sadece “Alexa” komutunu duyduğunda dinlediğini vurgulayan Amazon, daha önce ortaya çıkan aksi durumları ise anomali olarak açıklamayı tercih etmişti.

Yakın gelecekte telefon, saat, bilgisayar, araba, buzdolabı, ev gibi birçok akıllı cihazın günlük hayatımızın önemli birer ‘ferdi’ olacağını düşündüğümüzde, bugünkü güven sorunlarının bir an önce çözülmesini umuyoruz.

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir