Özel tasarlanmış bebekler, farklı yaşam biçimlerine ayak uydurabilen insan formları ve dahası… Genetik biyoloji alanındaki her bir gelişme ‘yeni insan türü’nün habercisi olarak bizi fazlaca heyecanlandırıyor. Özellikle Mars’a gitme konusu bu kadar revaçtayken; farklı gezegenlerde yaşayabilecek çocuklar ‘geliştirmemiz’ de gerekebilir.

Bu hafta, dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerinin doğduğunu söyleyen Çinli bir bilim insanı He Jiankui, ikiz doğan kızların AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsüne dayanıklı olarak hayata geldiğini iddia etti.

Şu an için çalışmanın ne kadar doğru temellere sahip olduğu, nasıl bir etki yaratacağı bilinmezken, hatta bilim insanının yalan söyleyip söylemediği bile şüpheliyken, yaptığı araştırmanın okul tarafından bilinmediği ve bu çalışmanın bilimsel olarak etik değerler çerçevesinde bulunmadığı da unutulmamalı.

“Bu çalışma etik açıdan doğru değil. Bu teknolojiyi bu tarz bir çalışmada kullanmak için çok erken. Çocuklarda kalıcı sorunlara sebep olabilir”  – Dr. Eric Topol

CRISPR yöntemini kullandığını iddia eden Çinli bilim adamı, bilim camiasındaki etik değerleri çiğnemiş ve Avrupalı bilim adamlarından tepki toplamış olsa da ilk defa embriyo halindeyken manipüle edilmiş insanları dünyaya getiren insan olarak akıllarda kalabilir.  İddianın doğru olup olmadığını ve doğruysa bile başarılı şekilde ilerleyip ilerlemeyeceğini bize zaman gösterecek.

“Çok büyük bir sorumluluk hissediyorum. Bu sadece bir ‘ilk’ değil aynı zamanda bir örnek. Devamında ne olacağına toplum karar verecek” –  He Jiankui

Küçük bir kurgu oluşturacak olursak; bu hafta Mars’a yerleşen Insight ve benzeri uzay araçlarından elde edeceğimiz bilgiler sayesinde çocuklarımızın geninde bazı değişiklikler yapabildiğimizi ve onları Mars’a daha uygun hale getirebildiğimizi hayal edebiliriz. Henüz her iki teknoloji için biraz erken olsa da yakın gelecekteki gelişmelerin bu temeller üzerine atılacağı öngörülebilir.

Kaynak ve İleri Okuma: DiscoverMagazine

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.