İnsansız hava araçları ve insansız kara araçları gösterdikleri gelişim ile gündemde fazlaca yer bulabilirken, deniz araçları konusunda pek bir gelişme yaşanmıyordu. Haliyle, su altı kayıtlar için aksiyon kameraları tercih ediliyordu. Yeni girişim BIKI ile artık su altı drone’umuza da sahibiz.

Üretim desteği için Kickstarter’da yerini alan ve istediği fona fazlasıyla ulaşmış olan BIKI, su altını keşfetmenin çok güzel ve çok rahat bir yönünü sunuyor.

Balığa benzeyen şekli ve kuyruğunu sallayarak hareket etmesiyle deniz altındaki ekosistemde yabancılık çekmeyecek olan ‘balık drone’; otomatik denge sağlama, engelleri fark edip yön değiştirme ve otomatik olarak yüzeye dönebilme özelliklerine sahip.

1,8 km/s hızla, 60 metreye kadar derinliğe inebilirken 90-120 dakika boyunca 4K video çekmenize imkan veren drone’un tümleşik GPS ve Wi-fi özellikleri sayesinde telefon uygulaması ile kontrol edebilir veya kendi kumandasını kullanabilirsiniz.

2 saatte tamamen dolan ve 90-120 dakika ömre sahip olan bataryası ile birlikte; denizde veya havuzda zaman geçirmeyi seviyorsanız BIKI; farklı deneyimler vaat ediyor.

Özellikle deniz ve okyanus gibi farklı yaşamlar barındıran ortamları fotoğraflamanızı, çocuklarınızın eğlenceli videolarını çekmenizi sağlıyor.

Daha önce de su altı dronelar geliştirilmişti ancak bunlardan biri en fazla 8 metre derine inebilme yeteneği ile birlikte harici bir go-pro’ya da ihtiyaç duyuyordu, bir başka su altı drone ise kabloluydu. Yani BIKI, gerçek anlamda ilk deniz drone’u olabilir ve bu durumu üretici firma “Dünyanın ilk biyonik robot balığı”

630 dolardan başlayan fiyatlarıyla (599$ değerindeki paket tükenmiş durumda), farklı paket seçenekleriyle BIKI’yi edinmek veya daha detaylı bilgi almak için Kickstarter sayfasına göz atabilirsiniz.

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir