Uzaktan eğitime geçişle beraber birçoğumuz üniversitelerdeki programlarımız doğrultusunda derslerimize devam ediyoruz. Bir yandan kendi derslerimize devam ederken bir yandan da farklı alanlara olan ilgimizi geliştirebilmek için pek çok dijital platform tarafından sağlanan online derslere erişebiliyoruz.

Bunun en heyecan uyandıran örneklerinden biri de Ivy League yani ABD’nin sekiz vakıf üniversitesinin oluşturduğu birlik tarafından erişime açılan online dersler oldu. Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia, Pennsylvania Üniversitesi gibi  üniversitelerce oluşturulan bu birlik şimdi derslerini ücretsiz olarak birçok platformda paylaşıma açmış bulunuyor.

Programlama dilleri eğitimi (C,JavaScript, Phython), algoritma analizi, yapay zekâ gibi çeşitli alanlarda öğrenim görebilirsiniz. Birçoğumuz dünyanın en prestijli bu üniversitelerinde okumayı hayal etmişizdir, şimdi bu üniversitelerde okutulan derslere uzaktan da olsa erişme fırsatımız var. Hem de çok uzaklara yolculuk etmeden kendi evlerimizden dünyanın bir ucundaki okullara davetliyiz.

Ivy League Derslerini Açık Hale GetiriyorEvlerimizde sürdürdüğümüz bu sosyal izolasyon sürecinde sınırlarımızı kıtaların ötesine uzatmanın tam da zamanı diye düşünüyorsanız bu açık dersler bir alternatif olabilir. Programlama, işletme, finans, sanat tasarımı, bilim, sağlık, mühendislik, matematik, eğitim ve kişisel gelişim gibi pek çok temel alanda online derslerden dilediğimize katılabiliyoruz.

Bazı derslerin başlangıç tarihleri önceden kesinleştirilmiş olsa da birçok derse istediğiniz zaman başlayabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz derslere ek olarak, katıldığınız derslerden makul bir ücret ödeyerek sertifika alabilme şansınız da bulunuyor.

Class Central tarafından hazırlanan MOOC olarak da bilinen kitlesel açık online derslerinin toplandığı listeyi inceleyerek kendi ilgi alanlarınıza uygun dersleri seçebilirsiniz. Öğrenim görmek istediğiniz alanı seçtiğinizde o alan kapsamında verilen tüm derslere ulaşıp her ders için ayrı ayrı hazırlanmış olan ders programlarını inceleyebiliyorsunuz.

Derse katıl butonuyla da derslerin hangi eğitim platformunda sunulduğunu öğrenip siteye kaydınızı gerçekleştirdikten sonra da derslere kaydınızı tamamlayabiliyorsunuz. Derslerin hemen hemen hepsi Coursera ve edX gibi ücretsiz eğitim platformları tarafından sağlanıyor.

Ivy League tarafından sağlanan derslere ek olarak Class Central tarafından duyurulan bir başka liste ise Nisan ayı itibariyle ücretsiz olarak sunulan; makine öğrenmesi, açıklamalı kripto para ve blockchain teknolojisi, finansal hizmetlerin blockchain dönüşümleri gibi içeriklere sahip olan en popüler 20 ders listesi. İçlerinde ilgi duyduğunuz alanlarda kendinizi geliştirmek isteyeceğiniz dersler olursa şimdiden hepinize keyifli dersler!

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/dunya-universitelerinin-ucretsiz-cevrimici-dersleri/”]200 farklı üniversiteden 560 farklı ücretsiz ders[/button]

Kaynak: Here are 450 Ivy League courses you can take online right now for free (FreeCodeCamp)

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir