Valve tarafından her yıl düzenlenen Dota 2 turnuvaları, bu yıl sıradışı bir karşılaşmaya sahne oldu. Dünyanın en iyi Dota 2 oyuncusu Danylo Ishutin, [tooltip tip=”Artificial Intelligence (Yapay Zeka) = Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki robotun sahip olduğu verileri de kullanarak özgür iradesiyle, insanlara benzer şekilde davranması”]AI[/tooltip] tarafından mağlubiyete uğratıldı. Elon Musk’ın kurucu ortaklarından biri olduğu OpenAI şirketinde çalışan araştırmacılar, yapay zekanın Dota 2 oynamayı yalnızca 2 hafta içerisinde öğrendiğini söylüyorlar.

AI-defeats-human

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda, yapay zeka GTA V oyununda araba sürmeyi de öğrenmişti. GTA V oldukça gerçekçi bir oyun olduğundan araştırmacılar, yapay zekanın bu oyun içerisindeki davranışlarını ölçerek gerçek hayata dair ipuçları ediniyorlar ve edindikleri bu bilgileri otonom araç üretiminde kullanıyorlar.

Elon Musk yapay zekanın elde ettiği galibiyetin ardından sevincini bu tweet ile gösterdi:

 

Kendisinin de dediği gibi, Dota 2, geleneksel oyunlara kıyasla çok daha karmaşık ve zor bir oyun. Oyunda yüzlerce kombinasyon ve parametre var. Bunların hepsinin bir insan tarafından bu kadar kısa bir süre içerisinde hazmedilebilmesi mümkün değil. Ancak yapay zeka için bu iş, deyim yerindeyse çocuk oyuncağı.

E-spor oyuncuları için bu mağlubiyet haberinin endişelendirici bir haber olmadığını düşünüyoruz. Zira, insanlar her zaman insanlar ile karşılaşacak (en azından biz öyle umuyoruz). Dolayısıyla yapay zekanın dijital oyun sektöründeki hakimiyeti, e-spor sektörünü etkilemeyecek gibi gözüküyor.

Hatta yapay zeka, dijital oyun sektörüne katkıda bulunacak. Nasıl mı? Günümüz bilgisayar oyunlarının çoğunda ortak bir eksiklik var: yapay zeka. Oynucular, yapay zekanın kendilerine çok kolay mağlup olmalarından yakınıyorlar. Günümüz oyun sektöründe yapay zekanın daha zorlayıcı bir yapıya sahip olması gerekiyor. Yapay zeka henüz insansı düşünme yeteneklerine sahip değil. Oyuna giriyorsunuz ve bir anda yapay zekanın şu tarz saçma hareketler gerçekleştirdiğini görüyorsunuz. Bu da oyuncunun (kimi zaman güldürse de) oyun oynama zevkini baltalıyor. AI’ın gelişmiyle bu tarz durumlar en aza indirgenecek.

Yapay zeka gerçekten çok hızlı ilerliyor. Peter Thiel, Reid Hoffman, Elon Musk, Sam Altmen ve Greg Brockman gibi teknolojinin önde gelen isimleri tarafından desteklenen OpenAI, yapay zekanın gelişiminde adeta çığır açıyor. Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasında “yapay zeka tehlikeli mi değil mi” tartışması süredursun, şu an için net bir öngörüde bulunmak gerçekten hiç de kolay değil.

Kaynak: theverge.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir