İnovasyonda kişilerin veya işletmelerin yanı sıra şehir otoritelerinin de önemli bir rolü var. Tüm dünyada belediye yetkilileri, kendi bölgelerinde yenilikçi büyümeyi teşvik ediyor. Bu noktada, bizlere de ilham olmasını umduğumuz, yerel teknoloji girişimlerinin küresel bir etkiye sahip olduğu sonucuna varan şehirleri inceleyim biraz;

1) Şangay

Mart ayı itibariyle Şangay dünyanın hem 5G’yi hem de geniş bantlı bir gigabit ağını kullanan ilk bölgesi oldu. Şangay’ın belediye başkan yardımcısı Wu Qing, ilk 5G katlanabilir telefon olan Huawei Mate X akıllı telefonunu kullanarak ağın ilk 5G görüntülü görüşmesini gerçekleştirdi. Yıl sonuna kadar şehre 10.000’den fazla 5G baz istasyonu inşa etmeyi hedefleyen iddialı projeyi, devlet tarafından işletilen Telco China Mobile destekliyor. ‘Çin’in Silikon Vadisi’ olarak tanınan Şangay, Tencent, Huawei ve ZTE’nin beğenisine ev sahipliği yapıyor. Belediyenin yeni girişiminin sebebi ise, ABD gibi teknoloji devleriyle rekabet edebilmek, ümit vaat eden şirketleri keşfetmek ve bu yeni şirketleri beslemek için Şangay’da Teknoloji İnovasyon Kurulu’nu oluşturmak. Şangay, Belediye ve işletmeler arasındaki iş birliğinden büyük ölçüde yararlanıyor.

2) Detroit

Motor Şehri olarak bilinen Detroit, mobilite çözümleriyle neredeyse eş anlamlı hale geldi. Şehir, mevcut otomobil üreticiler ağını alarak yenilikçi seyahat ve ulaşım çalışmalarını kolaylaştırdı ve diğer ABD şehirlerine ön ayak olmaya devam ediyor. Ford ve General Motors, ikisi de otonom araçlara yön veren Detroit’te bulunan otomobil devlerinden sadece ikisi. 2015 yılında, Belediye Başkanının Uluslararası İlişkiler Ofisi yabancı yatırımı çekmek ve ev sahibi girişimleri beslemek için kuruldu. Amazon gibi şirketlerin işbirliği de resmi girişimlerin büyümesinde önemli bir etkiye sahip. Şirket, Detroit Devlet Okulları topluluğuna 10.000$ değerinde tablet bağışladı .

3) Austin

Austin, en azından Teksas Üniversitesi ve Teksas Eyalet Üniversitesi’nden gelen sürekli bir veri akışı nedeniyle, ABD’nin kilit teknoloji merkezlerinden biri. ‘Silikon Tepeler’ olarak da bilinen Texan şehri, IBM, Google ve Facebook gibi şirketlerin dikkatini çekerek yeni girişimlerin ana hedefi oldu. Amazon, Mart ayında eyalet altyapısına 7 milyar doların üzerinde yaptığı yatırımın ardından Austin merkezli teknoloji merkezinin genişletildiğini açıkladı. Austin’in teknoloji dünyasında öne çıkması, yaşam standartlarının ve iş yapma maliyetinin düşük olmasıyla ilgili. 35 yıl önce kentte kurulan Dell, aynı zamanda bütün teknoloji ekosistemini katalize ederek değerini yükseltti.

4) Stockholm

Avrupa’nın ‘tek boynuzlu at fabrikası’ olarak tanınan Stockholm, diğer tüm Avrupa şehirlerine nazaran 1 milyar doların üzerinde bir üretim hattına sahip. Stockholm’de yetiştirilen girişimler arasında King Games, Candy Crush Saga, Spotify ve Skype örneklerini sayabiliriz. Stokholm’ün teknolojik başarısı, şirketleri ve girişimcileri orada yerleşmeye teşvik eden kıskanılacak bir kamu hizmeti altyapısı tarafından desteklenmesi. H&M ve IKEA gibi dünyanın önde gelen markalarını teşvik edeceğinden emin olduğu için belediye şehrin teknolojik altyapısına fon sağlıyor.

5) Manchester

Manchester akıllı şehir gelişimi için kendini bir merkez olarak referans aldı. 21 örgütün konsorsiyumu olan CityVerve projesi, şehirde Nesnelerin İnterneti uygulamalarını test etmek için 2015 yılında 10 milyon sterlinlik bir hükûmet hibesi kazandı. belediye o zamandan beri, projeye akıllı ışıklandırma, hava kalitesi izleme sistemleri ve hatta konuşma durakları oluşturmak için finansman ayırdı. Manchester’da yaşayanlar, akıllı bir şehirde yaşamanın yararlarını ilk keşfedenler arasında olacak. Diğer bir girişim olan Manchester Akıllı Şehir Programı, teknolojinin şehir altyapısını, halk için nasıl daha verimli hale getirebileceğini araştırıyor.

6) Leeds

Manchester gibi, Leeds şehri de, inovasyonun yalnızca başkentte olabileceği algısına meydan okuyan bir kuzey teknoloji merkezi inşa ediyor. Geçtiğimiz yıl, emlak geliştirme şirketi Bruntwood, Platform ofisinde özel bir Teknoloji Merkezi kurmak için Leeds Şehir Konseyi’nden 2 milyon pound hibe aldı. Konseylerden gelen finansal destek, yerelleştirilmiş projelerin başarısı için zorunlu. Leeds, 2016’dan beri konsey ve Leeds Üniversitesi tarafından desteklenen, bir hafta boyunca devam eden teknoloji kutlaması Leeds Dijital Festivali’ne de ev sahipliği yaptı.

Girişimciler ve yenilikçiler, belirli bir yerde mağazalar kurmak için teşviklere ihtiyaç duyuyorlar ve potansiyel olarak daha büyük bir etkiye sahip olabilecekleri teknoloji merkezlerini büyütmek için Londra ve New York gibi büyük isimlerin ötesine bakıyor. Burada ilginç bir şekilde tarih de önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Mesela Detroit, bir yüzyıldan fazla bir süredir otomotiv endüstrisi için bir Mekke durumunda ancak önceden var olan prestij, yıkıcı yenilikçiliği sürdürmek için yeterli değil. Teknoloji merkezi olmak, canlı bir kentsel kültüre, kaliteli kamu hizmeti altyapısına ve işletme ile yönetim organları arasındaki iş birliğine dayanıyor.

Kaynak: disruptionhub 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir