Spor müsabakalarında teknoloji kullanımı oyunun hakkını verme adına gittikçe rağbet gören bir yöntem. Bununla birlikte kullanılan teknolojiler oyuncunun müsabaka ile ilgili verilere ulaşabilmesi, kendi performansı hakkında dönüt alması ve profesyonel gelişimi adına oldukça faydalı. Yaşanan bu gelişim sacayağının bir diğer tarafı olan seyirci için de şüphesiz seyir keyfinin artması ve oyunun içine dahil edilmesi demek.

Yamaç Paraşütü Şampiyonası 2019

Kuzey Makedonya’da düzenlenen 16. FAI Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası gibi modern yamaç paraşütü yarışmalarında teknoloji kullanımı gittikçe artıyor. Rotayı oluşturan dönüm noktalarının etrafındaki silindirlere uçmak zorunda kalan pilotlar eskiden doğru yerde olduklarını kanıtlamak için film kameralarını kullanıyordu. Günümüzde ise uçuşlarının kaydını tutan ve bilgileri internete gönderen izleyiciler taşıyorlar. Bu durum görevlerin hemen puanlanmasına ve eylemin çevrimiçi olarak izlenmesine olanak sağlıyor.

Hareketler canlı takip ediliyor

Flymaster’ın sistemi, izleyicilerin en sevdikleri pilotun ilerlemesini 3B olarak izlemelerine izin veriyor. Elbette pilotların nerede ortaya çıkması gerektiğini bilmenin ek güvenliği de var. Pilotlar çeşitli sensörleri bir araya getiren uçuş araçlarını kullanıyor ve bu sensörler uçuşları hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri gösteriyor.

Pilotların kullandığı Flymaster sistemi

Görevden önce pilotlar parkurda program yapıyor ve daha sonra bu programa göre uçtuklarında cihaz onları yönlendiriyor. Bu araçlar aynı zamanda, ana izleyicilerinde sorun varsa, yedek olarak kullanılabilecek uçuşların da bir kaydını tutuyor. Pilotları buradan uçarken takip edebilirsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/video-yardimci-hakem-var-teknolojisi-futbolu-nasil-etkiliyor/”]VAR futbolu nasıl etkiliyor?[/button]

Kaynak: fai

 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.