18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü’nde dünyada açtığımız yaraları teknolojiyle sarabilir miyiz sorusuna cevap arıyoruz.

Yapay Zekâ Destekli Atık Ayrıştırma

Norveç atık yönetimi alanının öncüsü Bjorstaddalen, Skien Belediyesi’nde ülkenin ilk robotik atık ayrıştırma tesisini açtı. Tam otomatik robot ayrıştırıcı istasyonunda endüstriyel atıklar, inşaat ve moloz atıkları vb. atıkları saatte 6000 parça kapasiteyle çalışan robotik kollar bulunuyor. Bjorstaddalen’in saatte 150.000 ton kapasiteli ana atık ayrıştırma merkezine bağlı olarak bağımsız kurulan bu istasyon, atık ayrıştırmada yeni bir dönem başlatabilir.

Atık ayrıştırma süreci

Robotik ayrıştırma istasyonu, malzeme geri kazanımını önemli ölçüde artırarak ve atık yakmayı azaltarak döngüsel ekonomiye önemli bir katkıda bulunabilir.

Yeni Ayrıştırma Kategorileri Yeni Müşterileri Çekebilir

Akıllı ayrıştırma robotları mevcut tesislerde geri dönüşümü yapılabilen tahta, sert plastik, siyah plastik, tepkimeye girmeyen ve metal harici malzemelerin ayrışımını yapabiliyor. Şirket, robotik tesisteki robotların öğrenme süreci sonunda bu ve daha fazla çeşit malzemeyı tanıyabilecek kapasiteye erişmesi, bu pazarın büyümesiyle mümkün diyor.

Ayrıştırılan malzemeleri ham madde olarak kullanmak isteyen çeşitli müşterilerle anlaşan şirket, yapay zekâ ve robotik teknolojilerdeki gelişme ile döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak, değerli malzemelerin yüksek saflıkta ayrıştırılmasıyla maddi kaybı azaltmak ve sürdürülebilirliğe fayda sağlamak istiyor.

Döngüsel ekonomiye katkıda bulunan çalışanlar

Elektronik Üreticilerine Yedek Parça Sağlama Zorunluluğu

İngiltere’de açıklanan yeni yasal düzenleme ile elektronik ürünlerde kasıtlı olarak ürün ömrünü kısaltmaya yönelik planlı eskitmelerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu yaz itibariyle elektronik eşya üreticileri, tüm ürünleri için yedek parça sağlamak zorunda kalacak.

Elektronik ürünler/ Shutterstock

Özellikle buzdolabı, çamaşır/ bulaşık makinesi ve televizyon gibi temel elektronik ürünlerin sağlıklı kullanım ömrünü 10 yıla uzatma amacıyla atılan bu adım, plastik ve elektronik atık yönetimine katkıda bulunacak, gereksiz kaynak harcamalarını azaltacak ve enerji tasarrufu sağlayacak.

Onarma kültürünü yaygınlaştırıp, arızalanan cihazların atılmasındansa tamir edilmesini teşvik etmek hem çevre dostu politikaları destekleyecek hem de tüketicilerin bütçesine önemli bir destek sağlayacak. Otomotiv sektöründe onarım hakkını anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Resmi verilere göre İngiltere’de her yıl 1.5 milyon ton elektrik&elektronik atık ekipman ortaya çıkıyor. Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA), alınan bu yeni karar ile uzun vade çevre politika hedeflerinde önemli bir adım atılacağını ifade ediyor.

E-Atık Tsunamisi

Çevre Denetim Komitesi (EAC) Başkanı Philip Dunne, her yıl İngilizler tarafından 155.000 ton elektronik atığın evsel atık çöplerine atıldığını ifade ediyor. İçerisinde yer alan değerli metallerin özellikle rüzgar türbini, elektrikli araç ve güneş paneli gibi yapılar için yüksek önem taşıyor olması, bu atık tsunamisinde kaybedilen maddi kaynakları da gözler önüne seriyor.

Döngüsel ekonomi, sürdürülebilir üretim ve tüketim, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve kazanım hedeflerinin başarıya ulaşmasında, bireysel onarım hakkı kritik bir öneme sahip. Yedek parça temin etme zorunluluğu kararı ile onarım hakkının tanım zemini güçlendirilmiş olurken, yeni nesillere de bu kültürü aktarmak kolaylaşıyor.

Enerji Tasarrufu

Alınan kararlar yalnızca yedek parça ile sınırlı değil, aynı zamanda enerji sınıf aralığını A-G olarak değiştiren yeni düzenleme ile etiketler yeniden tasarlandı. Önceden çoğu A+, A ve A- olarak sınıflandırılan ürünlerden artık daha azı bu kategorilerde yer alabilecek.

Enerji sınıf aralığı

Son 200 yılda Dünya’ya verilen zararın telafisi aynı hızda yapılamayacak belki, ancak önümüzdeki süreçte teknolojinin gelişmesi ve çevre bilincinin artması ile bu çevre ve atık sorunu öncelikli konu başlıklarından biri olacak. Yalnızca endüstride değil, toplumda da enerji, kaynak tasarrufu ve onarım hakkı bilincinin yerleşmesini diliyoruz.

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.