Daha önce Geleceğin Teknolojileriyle İlgili Eğitim Sunan Üniversiteler yazımızda dijital eğitim ve yeni dünya düzeninin geleceğin mesleklerini etkileyerek bu doğrultuda üniversiteleri nasıl yenilikçi adımlar atmaya başlattığından bahsetmiştik.

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de üniversitelerin birçoğu programlarını ve ders sistemlerini geleceği şekillendirecek teknolojilerin öncülüğünde dönüşüme uğratıyor. Bu süreçle beraber pandeminin hız kazandırdığı dijital dönüşüm çağında gelecek planlamalarımızı yaparken daha stratejik ve sistematik davranmamız gerektiğinin bir kez daha farkına vardık.

Buradan yola çıkarak geleceğin teknolojileriyle ilgili eğitimler almak istiyorum diyenleriniz için bu kez sınırlarımızı genişleterek dünyaya açılmaya karar verdik. Gelin, geleceğin yıkıcı teknolojilerini eğitime entegre eden dünya üniversitelerini birlikte keşfedelim.

BLOCKCHAIN

Hemen hemen her endüstride devrim yaratma potansiyeline sahip olan Blockchain yüksek öğrenimde de kendisine bir dönüşüm ve yenilik alanı yaratıyor.

Daha fazla öğrenci Blockchain’in potansiyelinin farkına vardıkça üniversiteler bu yıkıcı teknolojiyi müfredat programlarına dahil etmenin yollarını arar hâle geliyor.

“Dünyanın en iyi 50 üniversitesinin %42’si artık kripto para veya blockchain üzerine en az bir ders sunuyor.”

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Blockchain ve Kripto Paralar üzerine ders sunan dünya üniversiteleri ve ders sayıları

Sadece 2017 yılında LinkedIn‘de sunulan Blockchain’e dayalı iş ilanlarının sayısının üç katına çıkmasıyla, kendilerini Blockchain alanında geliştirmek isteyen öğrenciler, kariyer beklentileri doğrultusunda bu teknolojiyi üniversite tercihlerinde seçici bir etken olarak kullanmaya başladı.

Lisans derecesinde Blockchain ve Kripto Para dersleri sunan dünyanın önde gelen üniversiteleri

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Blockchain ve Kripto Para dersleri sunan öncü üniversiteler ve bu alanlarda sundukları ders sayısı

50 üniversitede 172 dersin incelenmesiyle tamamlanan rapor, blockchain ve kripto para üzerine olan derslerin yüzde 15’inin işletme, ekonomi, finans ve hukuk bölümleri tarafından sunulduğunu ve %4’ünün ise antropoloji, tarih ve siyaset bilimi dahil olmak üzere sosyal bilimler bölümleri tarafından sunulduğunu gösteriyor. Bu veriler blockchain teknolojisinin birçok alanda ele alındığını doğrular nitelikte diyebiliriz.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Blockchain ve Kripto Para üzerine ders sunan bölümlerin yüzdelik dağılımı Kaynak: Coinbase Reports

“Disiplinler arasındaki çalışmalardaki artış öğrencilerin ilgisini çekiyor.”

Qriously ile ortaklaşa yürütülen bir Coinbase anketine göre üniversitelerin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler kripto para birimi ve blockchain dersleri almak istediklerini söylüyor. Tüm sosyal bilim dallarının yaklaşık yarısı yine benzer dersleri almaya ilgi duyduğunu belirtiyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Farklı bölümlerde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin kripto paralar üzerine ders alma eğilimleri

Blockchain’e bu denli çeşitli ilginin olası bir nedeni toplumu birçok alanda etkileme potansiyeline sahip olması olabilir.

“Blockchain teori ve pratiği birleştiriyor ve birçok araştırma alanında temel atılımlara yol açabilir. Pek çok farklı sektörde toplum üzerinde gerçekten derin ve geniş ölçekli etkileri olabilir.”

Berkeley, California Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Dawn Song

Henüz yalnızca Blockchain üzerine yoğunlaşan bölümler olmasa da gelecekte üniversite tercih sonuçları açıklandığında “X üniversitesi Blockchain bölümünü kazandım.” gibi cümleler duyacağız gibi gözüküyor.

YAPAY ZEKÂ

Yapay Zekâ (AI), günlük işlerden oldukça karmaşık görevlere kadar birçok faaliyetimizi dönüşüme uğratıyor. Ancak diğer birçok endüstrinin aksine, yurt dışındaki üniversiteler bazında yüksek öğretim sektörü yapay zekâdan büsbütün etkilenmiş durumda diyebiliriz.

“Uber taksi sektörünü, Airbnb otelcilik sektörünü, Amazon ise önce kitapçılık sektörünü, ardından tüm perakende sektörünü alt üst etti. Yapay zekâ da yüksek öğretim sektöründeki yenilenmenin fitilini ateşleyen yıkıcı teknoloji desek pek de yanlış sayılmaz.”

Üniversiteler, kişiselleştirilmiş öğrenimi (personalized learning) gerçekleştirerek öğrencilerinin ihtiyaçlarına ve öğrenme hızına uygun içerik sunmak için zaten yapay zekâ algoritmaları geliştiriyor.

Farklı öğrenme yetenekleri, becerileri ve yönelimlerini göz ardı etmeyen bu yaklaşım kişiselleştirilmiş, uyarlanabilir öğrenme platformları sunarak öğrenme ekosisteminin parçası olan çeşitliliği artırıyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Öğrencilerin farklı yollarla ve farklı hızlarda öğrenmelerine olanak sağlayan kişiselleştirilmiş öğrenimin avantajları

Yapay zekâ sunduğu bu yaklaşımla üniversiteleri geleneksel “herkes için tek bir kılavuz” modelinden uzaklaştırarak önemli dönüşümler gerçekleştirmeye yönlendiriyor.

Buna ek olarak Nesnelerin İnterneti (IoT), üniversiteleri çalışmak ve öğrenmek için daha akıllı yerlere dönüştürme potansiyeline sahip. Bu potansiyel doğrultusunda yakın gelecekte akıllı kampüslere tanıklık edebiliriz.

Yapay Zekâ eğitimi alabileceğiniz üniversiteler

Carnegie Mellon Üniversitesi (CMU)

Yapay Zekâ alanında çığır açan bir programa sahip olan Carnegie Mellon Üniversitesi ABD’de bu alanda Lisans derecesi sunan ilk üniversite oldu. Aynı zamanda yapay zekâ alanında Yüksek Lisans programı da sunarak bu alandaki çalışmaların güçlenmesine destek oluyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Carnegie Mellon Üniversitesi Yapay Zekâ Laboratuvarı Çalışma Alanları

Stanford Üniversitesi

Dünyanın önde gelen öğretim ve araştırma kurumu olan Stanford Üniversitesi kurduğu Stanford Yapay Zekâ Laboratuvarı (SAIL) ile 1962’den beri Yapay Zekâ araştırmalarını sürdürüyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

MIT’de sunulan programların çoğu teknoloji tabanlı ve bu programların çoğu Yapay Zekâ çalışmalarına odaklanıyor.

1959’da kurulan Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL)  kendi araştırma ve deneylerine başlayarak sunulan programları desteklemeyi sürdürüyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
CSAIL Araştırma Alanları

California Üniversitesi, Berkeley

Yapay Zekâ öğretimi ve araştırmasına adanmış Berkeley Yapay Zekâ Araştırma Laboratuvarı iki düzineden fazla öğretim üyesi ve yüzden fazla yüksek lisans öğrencisine çalışma alanı sunuyor.

AI laboratuvarında Hesaplamalı Görüntüleme ve Robotik Manipülasyon, Etkileşim gibi seminerler ve kurslar sunan Berkeley, öğrencilerini yapay zekâyla buluşturmak için birçok adım atıyor.

Harvard Üniversitesi

Bilgisayar Bilimleri, Yapay Zekâ kategorisi adı altında ve hesaplamalı dilbilim, makine öğrenimi, çok etmenli sistemler ve robotik alt kümeleri detaylı olarak araştırılıyor.

Aynı zamanda Harvard Üniversitesi yapay zekâ ve makine öğrenimi alanlarında çevrim içi ücretsiz dersler sunarak geleceğin teknolojilerini daha erişebilir kılmayı hedefliyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Harvard Üniversitesi’nden Ücretsiz Online Dersler

Dijital dönüşümün değer kattığı ücretsiz eğitim platformlarına değinmişken dünyanın önde gelen üniversitelerinden oluşan Ivy Leage’in sunduğu ücretsiz dersleri kapsayan derlememizi inceleyerek yıkıcı teknolojilerin dünyasın bir adım daha atabilirsiniz.

Yale Üniversitesi

1970’lerin başında kurulan Bilgisayar Bilimleri Bölümü o zamanlar hesaplama teorisi, yapay zekâ, sayısal analiz ve sistemler olmak üzere sadece dört ana çalışma alanına sahipti. Bugünse disiplinler arası doğasıyla psikoloji, dilbilim, müzik, tıp ve diğerleri dahil olmak üzere birçok farklı bölümle bağlantılarını genişletiyor.

Illinois Üniversitesi

Yapay Zekâ metodolojilerinin gerçek dünya sorunlarına uygulanmasına odaklanan Yapay Zekâ Laboratuvarı projelerinin dayanak noktaları:

  • İmalat ve Tasarım Süreçleri için Veri Madenciliği
  • Biyolojik Motif Modelleme
  • Yapay Aracılarda Dil Yeterliliğinin Evrimini Otomatikleştirme

Cambridge Üniversitesi

Avrupa’nın teknoloji alanında öncü üniversitelerinden biri olan Cambridge,
Bilgisayar Bilimi ve Teknolojisi bölümüyle birlikte yapay zekâ ve robotik alanında önemli çalışmalar yürütüyor.

Örmeğin son olarak, bir grup araştırmacı doğal etki verilerini kullanarak insan duygularını kopyalayan, gerçekçi yüz jest ve mimiklerini taklit edebilen Charles isimli bir robot geliştirdi.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Robot Charles

ETH Zürih

ETH Zürih, önde gelen bir [tooltip tip=”Fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modeli “]STEM[/tooltip] üniversitesidir. Robotik ve Akıllı Sistemler Enstitüsü (IRIS), biyotıplar için nano devreler ve otonom hava araçları gibi alanlara odaklanan sekiz bağımsız laboratuvardan oluşuyor.

Berlin Teknik Üniversitesi (TMU)

Üniversitenin Robotik ve Biyoloji Laboratuvarı, gelişmiş manipülasyon yeteneğine sahip bir el oluşturmak için bir dizi önde gelen kurum ve şirketle ortaklık kurarak pek çok öğrenci ve araştırmacıya yapay zekâ ve robotik alanlarında çalışma olanağı sunuyor.

Dünyanın Lisansüstü Düzeyindeki İlk Yapay Zekâ Üniversitesi

Mohamed Bin Zayed Yapay Zekâ Üniversitesi (MBZUAI), yapay zekâ alanında yeni bir akademi ve araştırma modeli sunarak öğrencilerine ve öğretim üyelerine dünyanın en gelişmiş yapay zekâ sistemlerinden bazılarına erişim olanağı sağlamayı hedefliyor.

Toplamda altı Master ve Doktora programı sunmaya hazırlanan üniversite Makine Öğrenimi, Bilgisayarla Görme ve Doğal Dil İşleme alanlarında üç ana uzmanlık alanı programından oluşuyor. Üniversitede öğrenim görmeye kabul edilen tüm öğrencilere burs, aylık ödenek, sağlık sigortası ve konaklama gibi destekler sunulması planlanıyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi

MAKİNE ÖĞRENİMİ

Üniversitelerin yıkıcı teknolojileri yenilikçi şekillerde benimsemek ve yüksek öğretimi iyileştirebilmek için son derece elverişli ve uygun bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıkıcı teknolojilerden biri olan makine öğrenimi yaşanan teknolojilik gelişmelerle birlikte yüksek öğretimde ezber bozacak türden gelişmelere öncülük edebilecek potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırma alanları, araştırma odağı, sunulan kurslar, programın süresi, üniversitenin konumu, ödüller ve iş olanakları gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak üniversite tercih sürecinizde incelemeye alabileceğiniz makine öğrenimi programlarını derledik.

Bu yıkıcı teknoloji henüz Lisans programlarına tamamıyla entegre edilemese de sunulan Yüksek Lisans programları Lisans düzeyinde makine öğrenimi eğitiminin çok da uzak olmadığının habercisi niteliğinde.

Makine Öğrenimi eğitimi alabileceğiniz üniversiteler

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Makine Öğrenimi Yüksek Lisans Programları Kaynak: Medium

VERİ BİLİMİ

Veri Bilimi disiplinlerarası odak noktası nedeniyle öne çıkan bir bilgisayar bilimi dalıdır. Bu programla öğrenciler büyük miktardaki verileri nasıl toplayıp saklayacaklarını ve bu verilerin kolay erişim ve analizine olanak tanıyarak nasıl verimli bir şekilde düzenleneceğini öğreniyor.

Ayrıca, veri kalitesini nasıl değerlendireceklerini, bir şeylerin ters gittiğini nasıl belirleyeceklerini ve bunun bir daha olmasını önlemek için hata ayıklama bilgilerini nasıl kullanacaklarını keşfediyorlar.

Eğer siz de geleceğin teknolojilerine ilgi duyuyor ve kariyer hedeflerinizi bu doğrultuda planlıyorsanız Veri Bilimi alanında eğitim görebileceğiniz programları gözden geçirmelisiniz.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
“Veri Bilimcilerin Mezun Olduğu Bölümler Kaynak: Burtch Works Study, 2015”

“İş Arama ve Şirket Değerlendirme platformu Glassdoor‘a göre, bir veri bilimcinin geçen yılki ortalama maaşı 107.000$ civarındaydı.”

Veri Bilimi eğitimi alabileceğiniz üniversiteler:

Harvard Üniversitesi

Veri Bilimi Programı: Harvard Üniversitesi, Lisans düzeyinde veri bilimi okumak isteyen öğrencileri için iki veri bilimi programı sunuyor. Biri matematik ve istatistiksel tarafa odaklanırken, biri hükûmet tarafından kullanılan veri analitiği eğitiminde uzmanlaşan veri bilimi programı.

Michigan Üniversitesi

Veri Bilimi Lisans Programı: Veri madenciliği, makine öğrenimi ve tüm bunları gerçek dünyada kullanmak için nasıl algoritmalar yazılacağını öğrenme şansı sunuyor.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi

Yapay Zeka ve Veri Bilimi Lisans Programı: Bu program yapay zekâ ve analitiğin gerçek dünyadaki iş ve toplumsal uygulamalarını araştırıyor.

Columbia Üniversitesi

Eğitimlerinde veri bilimi, yapay zekâ ve makine öğreniminin temellerini içeren çeşitli alanlara odaklanıyor.

Londra Ekonomi Okulu (LSE)

Veri Bilimi Lisans Programı: Veri bilimi kariyeri için gerekli olan nicel becerileri öğretmeyi amaçlayan bu program aynı zamanda Yüksek Lisans ve Doktora programı için de araştırma alanları sunuyor.

BİYOTEKNOLOJİ

Biyoteknoloji eğitimi almak için doğru üniversiteyi ve programı seçmek, özellikle gelişen bu çalışma alanında kurslar sunan üniversite sayısının artmasını göz önüne bulundurulduğunda, seçici olmanızı gerektiren bir süreci beraberinde getirebilir.

Avrupa’daki her ülke kendine özgü bir kültürü ve ayrı bir biyoteknoloji ekosistemine sahip ve bu da üniversite sistemi açısından bazı farklılıklara yol açabiliyor. Bu açıdan belirli bir konumu tercih edenler adına aramayı kolaylaştırmak için biyoteknoloji eğitimi alabileceğiniz üniversiteleri ülkelere göre derleyerek tercih sürecinizde yardımcı olmak istedik.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
Biyoteknolojiyle doğrudan ilgili meslekler Kaynak: Learn How to Become

Listelenen programların çoğunun eğitim dili olmasına rağmen bazı üniversiteler farklı dillerde öğretilen dersler de sunabiliyor, ancak bu üniversitelerin çoğu uluslararası öğrenciler için dil kursu desteği sağlıyor.

Biyoteknoloji eğitimi alabileceğiniz üniversiteler

Birleşik Krallık

Oxford Üniversitesi: Biyoteknoloji alanına dayalı temel bir bölümü olmasa da biyokimya ve biyomedikal bilimlerdeki çeşitli programlara sahip.

Cambridge Üniversitesi: Üniversitenin yalnızca biyoteknolojiye adanmış Lisans programları olmasa da araştırmaya odaklanan programıyla biyoteknoloji alanında Yüksek Lisans olanağından yararlanabilirsiniz.

Imperial College London: Imperial, biyoteknoloji ile ilgili lisans ve lisansüstü derslerine ek olarak birden fazla uzmanlık alanı çalışmasına platform sunuyor.

Fransa

Sorbonne Üniversitesi: Biyolojik bilimlerdeki çeşitli programların yanı sıra, Paris’teki bu üniversite biyoteknoloji, ilaç ve kozmetik endüstrilerindeki işler için gereken becerilere odaklanan biyoteknoloji alanında Yüksek Lisans uzmanlığı sunuyor.

Sup’Biotech: Paris’teki bu mühendislik okulu, hem Lisans hem de lisansüstü düzeyde kurslar sunan, yalnızca biyoteknoloji alanında uzmanlaşan okullardan biri olarak kabul ediliyor.

İsviçre

ETH Zürih: Üniversite, araştırma ve laboratuvar eğitimiyle biyoteknoloji alanında Yüksek Lisans ve sektörde staj yapma seçeneği sunuyor.

Dünya Üniversitelerinde Geleceğin Teknolojileri Eğitimi
ETH Zürih Biyoteknoloji Master Programı Yapısı

Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne EPFL: Biyoteknoloji ve biyomühendislik alanlarında çeşitli lisansüstü programlarıyla eğitim veriyor.

Almanya

Münih Teknik Üniversitesi (TUM): Biyotıp, Biyoproses Mühendisliği, Gıda Teknolojisi ve Endüstriyel Biyoteknoloji gibi biyolojik uzmanlık alanlarında çok sayıda Lisans ve Yüksek Lisans programı sunuyor.

Hollanda

TU Delft: Biyoteknoloji ile ilgili çeşitli Lisans ve lisansüstü programlarının yanı sıra öğrenci girişimciliğine adanmış bir merkeziyle öğrencilerini kariyerlerine her açıdan hazırlıyor.

Utrecht Üniversitesi: Hem biyolojiyi hem de tasarımı birleştiren, biyo-esinli yenilik konusunda benzersiz bir Yüksek Lisans programı sunuyor.

Geleceğinizi planladığınız ve eğitim hayatınızı şekillendirmeye çalıştığınız bu süreçte sınırlarını başka coğrafyalara genişletmek isteyenleriniz için derlediğimiz bu yazımızın sizlere ilham olması dileğiyle.

“Teknolojiniz yıkıcı geleceğiniz yenilikçi olsun.”

Kaynak: Coinbase,Bachelors Portal, Forbes,Successful Student, The Conversation, Interesting Engineering,Medium

 

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir