Değer barındıran herhangi bir işlemin daha şeffaf ve güvenilir bir şekilde yapılmasını mümkün kılan blockchain teknolojisi, sınırsız kullanım senaryolarıyla hükümetleri büyülüyor. Bu devrimin bir parçası olmak isteyen Dubai, hazırlıklara başlamış durumda.

Ekonomi ve ticaretle ilgili tüm işlemlerin ve kontratların kaydedildiği, internete erişimi olan herkes tarafından görülebilen şeffaf bir veritabanı olan blockchain, özel şirketler ve hükümet servisleri için bir bakıma fikirlerin patenti olarak görülüyor.

Aisha Bin Bishr The Wall Street Journal’a “2020 yılına kadar Dubai’yi blockchainden gücünü alan ilk hükümet haline getirmek istiyoruz.” açıklamalarında bulundu. Hazırlıklara Mart itibariyle başlayan Dubai, şu an için özel sektör ve kamu sektörüyle görüşerek blockchain teknolojisinin entegrasyonu konusunda anlaşmalar ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Akıllı şehirler konseptini ülkesinde uygulamak isteyen Dubai, 2030’a kadar ulaşımın %25’inin yapay zeka destekli olacağını söylüyor. Bunun yanında şehrin elektriğinin büyük bir kısmının, ki bu %75’e denk geliyor, güneş panelleri tarafından sağlanması da hükümetin planları arasında. Bish oldukça iddialı, “Dubai blockchain endüstrisinin kalbi olacak.” diyor.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir