Pandeminin hayatımıza girişiyle son yıllarda dijital market alışverişinden giyimimize kadar her şeyi internet üzerinden sipariş ettik. Şimdi ise sıra geldi tamamen sanal giyinmeye. Dijital modayı daha önceki yazılarımızda da çok tartışmıştık fakat bu sefer gerçekten giyinmekten bahsetmiyoruz, dijital ortamda giyimden bahsediyoruz. Dijital giyimde yer alan giysiler AR yardımıyla sadece sanal ortamda giyilebiliyor ve internet üzerinden rahatlıkla alışverişini yapabiliyorsunuz.

AR yardımıyla dijital giyim  teknolojisi sayesinde gittiğiniz yerlerde çektiğiniz video ve fotoğraflarda bir sürü farklı kıyafet ile görünebiliyorsunuz. Çok güzel bir yere gittiniz fakat güzel giyinmemiş miydiniz? Bu teknoloji sayesinde sanal gardrobunuzdan seçerek istediğiniz kıyafet ile fotoğraf veya video çekebilirsiniz. Böyle söyleyince kulağa çok gerçekçi gelmiyor fakat kıyafetlerin üstte duruş şekli aslında çok gerçekçi ve fiziksel görüntüsünü hiç aratmıyor. O halde dijital giyimin fizikselden hiçbir farkı yok diyebilir miyiz? Hayır, çok büyük bir farkı var, o da çevreye olan yararı. Fiziksel giyimde çevreye verilen zarar çok büyük fakat dijital giyimde yok denilebilecek kadar az.

Sürdürülebilir Moda

DressX Nedir, Ne için ve Nasıl Kullanılır?

DressX isimli girişim bir dijital giyim markası.  Sistemlerinde AR yani artırılmış gerçeklik kullanarak dijital ortamda kullanabilmemiz için üzerimize uyumlu giysiler, maskeler, ayakkabılar ve takıya kadar birçok seçenek sunuyor. Birçok tasarımcı ve tasarımlarıyla DressX gerçekten de dijital modanın hakkını veriyor. 

DressX’in kullanışı sandığınızdan da basit. Telefonunuza DressX uygulamasını indirdikten sonra kıyafet alışverişine hemen başlayabilirsiniz. Fakat “Neden bu uygulamaya para harcamalıyım, gerçek bile değil? “ diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bakarsanız hayatının büyük bir parçası sosyal medya olan bir insanlık büyüyor. Sosyal medyaya artık bu kadar çok önem verilirken ve bağlı olunurken böyle bir akımın gelişmesi kullanıcıların işine çok yarayabilir. Bu durumda sanal ortamda görünüş de gerçek hayatta olduğu kadar önemli oluyor. Sosyal medya influencerları ve bazı modeller çoktan DressX’i kullanmaya başlamış durumda. Eğer siz de içerik üretmeyi ve paylaşmayı seviyorsanız size çok güzel bir değişiklik sağlayabilir.

Fotoğraflarınızı Çekerken Ne Gibi Kurallara Dikkat Etmelisiniz?

Normal olarak sanal ortamda giyildiği için gerçekçi bir görünüş yakalayabilmek için birtakım kurallara uymak gerekiyor. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse,

  1. Ortamın doğal ışıklı olması (karanlık veya gölge uygun değil)
  2. Saçlar kıyafeti engellememeli (eğer saçlarınız kıyafetinizin çok önüne geliyorsa sistem algılayamaz)
  3. Üzerinizde halihazırda uygun kıyafetlerin bulunması

Bu kurallara uyulduğu takdirde çok gerçekçi ve etkileyici görüntüler elde edebilirsiniz. Aşağıda dijital giyime uygun bir fotoğrafla uygun olmayan bir fotoğrafın karşılaştırılması yapılmış.

DressX internet sitesinden alınmış uygun fotoğraf karşılaştırması

Neden Dijital Modaya İhtiyacımız var? Çevreye Etkileri Nelerdir?

Moda endüstrisi, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından dünyanın en büyük kirleticilerinden biri olarak kabul ediliyor. Çevreye verilen zarar da endüstri büyüdükçe artmaya devam ediyor. Moda sektöründe giysilerin üretimi ve dağıtımı; su, hava ve toprak kirliliği dahil olmak üzere birçok farklı çevre kirliliklerine sebep oluyor. Hızlı moda dediğimiz ucuz ve seri üretim, doğaya verdiği zarar ile çevremizi çok büyük tehlikeye atıyor.

DressX, bu durumu engelleyebilmek adına, üretim sırasında atıkları ve kimyasalları ortadan kaldıran ve karbon ayak izini en aza indiren geleceğin giysilerini yaratıyor. Tahmin edilebileceği gibi dijital giysilerde herhangi bir fabrikasyon yapılmıyor. Sanal ortamda yaratılan tasarımlar sanal ortamda kalıyor. Biraz daha ayrıntılandırmak gerekirse fiziksel giysi üretimine göre dijital giysi üretiminde %97 daha az karbondioksit yayılırken, hiç su  kullanılmıyor. Böylece bir dijital giysinin üretimi, 3,5 yıl boyunca bir kişinin günde 2 litre içmesi için yeterli olan ürün başına ortalama 3300 litre su tasarrufu sağlıyor. Bu da fiziksel giyisi ve dijital giysinin çevreye olan etkilerinin büyük farkını ortaya koyuyor. DressX bunlarla da kalmayıp çevreye daha da yararlı olabilmek için dijital ürün kazançlarının yüzde birini No More Plastic organizasyonuna bağışlıyor.

DressX Vizyonu

Anlaşıldığı üzere DressX hem çevreci hem de geleceğe yönelik teknolojik gelişmeleri destekleyen bir politika izliyor. DressX ekibi “Bugün üretilen giysi miktarının insanlığın ihtiyacından çok daha fazla olduğuna inanıyoruz. Fiziksel modanın yarattığı güzelliği ve heyecanı paylaşıyoruz ama daha az üretmenin, daha sürdürülebilir üretmenin ve hiç üretmemenin yolları olduğuna inanıyoruz. DessSX geliştirmenin şu anki aşamasında, bazı kıyafetlerin sadece dijital versiyonlarında var olabileceğini göstermeyi amaçlıyoruz. Daha az alışveriş yapmayın, dijital moda alışverişi yapın.” açıklamasıyla bizlere vizyonunu iletiyor. Doğanın korunmasına katkı sağlamak için ve hızlı modayı engellemek için daha az alışveriş yapmanın değil DressX gibi dijital moda alışverişinin yapılmasının hem alıcıların hem de satıcıların yararına olacağını vurguluyor. Dijital moda bizlere gelecekte sürdürülebilir bir Dünya için umutlar veriyor!

Kaynak: DressX

Yazar: İnci Su Aslan

Share:

FMV Işık Lisesinde 11. sınıf IB öğrencisi olan İnci, başta biyoteknoloji olmak üzere biyolojinin farklı dallarına ilgi duyuyor. Bu alanda araştırma projeleri ve yarışmalarda aktif olarak rol alırken, geleceğin meslekleri ve teknolojilerini yakından takip ediyor. Ayrıca politikaya ve uluslararası ilişkilere ilgisinden dolayı Model Birleşmiş Milletler konferanslarına katılmayı çok seviyor. İnci bu çok yönlülüğü ile yaratıcı ve geleceğe hitap eden yazılar ortaya koymayı umuyor.