VR ve AR teknolojileriyle birlikte yaşamımıza dahil olan sanal gerçeklik deneyimi, dijital bir evren olan metaverse ile farklı boyutlara ulaşıyor. Tüm bu teknolojiler biz insanlığa mevcut gerçekliğimizin dışında bir deneyim sunuyor olsa da, tabiatımızda var olan duyular teknoloji ile hâla bütünleşebilmiş değil. [tooltip tip=”Kâr amacı gütmeyen kitlesel fonlama platformu”]Kickstarter[/tooltip] platformunda yer alan Emerge Home isimli girişim, ultrasonik dalgalar sayesinde dokunma duyusunu sanal gerçeklik deneyimine dahil etmesiyle dikkat çekiyor.

Ekranın ötesine geçme arzusu, genç ve dinamik bir ekipten oluşan girişimin ana motivasyon kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Mesafenin ve zamanın anı hissetmenin önünde durmadığı bir geleceğe inanıyoruz. – Emerge Home Ekibi

Ekip bu kapsamda son 6 yılını farklı teknolojileri araştırmak ve bu geleceğe yönelik keyifli deneyimler geliştirmek için harcadığını ifade ediyor.

Çıplak elle sanal temas

Emerge Home; Emerge Wave-1 cihazı, Emerge Home Quest 2 VR kaskı ve Emerge Home mobil uygulaması olmak üzere üç ana bileşenden oluşuyor. Yaklaşık 13″ dizüstü bilgisayar boyutunda olan Emerge Wave-1, ultrasonik dalgalar ile 1 metre yüksekliğinde ve 120 derecelik çapa kadar hissedebilir bir temas alanı oluşturuyor. Dokunma noktaları olarak adlandırılan dalgalar, hacimsel dokunma efektlerine göre programlanıyor. Bu efektler sanal nesneler, ortamlar ve avatarlarla birleştirdiğinde dokunsal bir deneyim elde edilmiş oluyor.

Sosyal, dokunsal ve sanal deneyim

Emerge Home, oyunların başkalarıyla iletişim kurmanın anlamlı yolları olduğuna inanan insanlar için geliştirilmiş. Oyunun insanları birbirine yaklaştırma gücüne inanan ekip, gerçek hayattaki dokuları veya katı malzemeleri yeniden yaratmaya çalışmadığını aksine sanal dünyada yeni bir dokunma dili yaratmayı amaçladıklarını vurguluyor.

Sosyal dokunsal deneyimler için dünyanın ilk VR uygulaması olan Emerge Home, aynı anda 7 kişi ile oynanabiliyor. Sosyalleşme kavramına yeni bir boyut getiren girişim, çoklu oyuncu özelliğiyle sosyallik vurgusuna hizmet etmiş oluyor.

Sosyalleşme algımızın farklılaştığı, dijital temasların gerçekliğimizi oluşturduğu bir gelecek şimdiden kendini göstermeye başladı.Tüm bu gelişmelerin ışığında sizce dokunabildiğiniz bir sanal gerçeklik, sanal mıdır?

Sorumuza bir yanıt bulduysanız veyahut ona ayırdığınız sürenin sonuna geldiyseniz, girişimin detaylarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Emerge Home, Kickstarter

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.