Çocukluğumuzda lunaparklara gittiğimizde devasa oyuncaklardan gözlerimizi alamazdık. Sanki bambaşka bir dünyanın içine girmiş gibi hissederdik. Aşina olduğumuz lunapark kavramının boyutlarını gelişen teknolojilerle genişleten Disney ise tasarladığı tema parklarla tüm yaş gruplarını misafir ediyor.

Florida, Kaliforniya, Paris, Hong Kong, Şanghay gibi şehirlerde bulunan 12 tema park Disney’e özgü konseptler dahilinde dizayn ediliyor ve her yıl milyonlarca insan bu tema parkları ziyaret ediyor.

Peki bu parklar nasıl tasarlanıyor, temelinde nasıl bir mühendislik çalışması var? Aslında yapılan tüm çalışmalar “Imagineering” kavramı altında birleştiriliyor. Imagination (hayal gücü) ve Engineering (mühendislik) kelimelerinin birleşimden oluşan bu konsept Disney’in çalışmalarını temellendiren özü tanımlıyor. Disney yaratıcı fikirlerin pratikte uygulanmasına dayanan bu konsept kapsamında şimdi bu parkların mühendislik sırlarını ve arka planını merak eden herkesle paylaşıyor.

Disney Mühendislik Sırlarını Paylaşıyor

Khan Academy ve Pixarla işbirliği yapan Disney kendi yaratıcıları bir diğer deyişle kendi Imagineersları tarafından sunulan online dersleri ücretsiz olarak erişime açtı. “Imagineering in a box” ana başlığı altında verilen bu dersler Disney’in mühendislik uygulamalarını paylaşırken aslında hayal etme ve üretme fikrini benimsetmeyi de hedefledeğini söylüyor.

Disney mühendislerinden Josh Gorin tüm ailelerin birlikte olduğu bu zamanlarda evden öğrenimle özellikle STEM alanında her yaştan insana bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanların yaratıcılık ve tasarımla birleştiği eşsiz yolları herkesle açık ve ücretsiz bir şekilde paylaşmak istediklerini belirtiyor.

3 başlık altında verilen 35 online ders teorik ve pratik kısımlardan oluşuyor. Khan Academy üzerinden üyelik açmanıza gerek kalmadan kolaylıkla ulaşabileceğiniz ders sayfası ve videolar İngilizce olarak tasarlanmış ve henüz İngilizce dışında başka bir dilde altyazı ya da açıklamaları bulunmuyor. Ancak İngilizce sayfanın arayüzü sistemli bir şekilde tasarlanmış durumda, hangi videodan sonra hangi alıştırmaların yapılması gerektiği sıralı bir şekilde belirtiliyor. Ayrıca tamamladığınız kısımların yanına işaretler koyarak ve videolarda nerde kaldığınızı göstererek de eğitiminizi takip etmenize kolaylık sağlıyor.

Disney Mühendislik Sırlarını Paylaşıyor
Başlangıç ekranı

3 başlık altında verilen 35 online ders teorik ve pratik kısımlardan oluşuyor.

Giriş niteliğindeki bu başlık altında verilen dersler deneysel hikaye anlatımı, lunaparklar ve tema farklar arasındaki farklar gibi konuların incelenmesiyle başlıyor. Tema ve hikaye anlatımının dizayn sürecine olan etkisi işleniyor. Özellikle grafik tasarım üzerine çalışmalar içeriyor.

Sanat ve Tasarım temelli 11 teorik, 10 pratik ders

Bu kısım yaratıcıların kendi oluşturdukları dünyada ne yapmak istediklerinden yola çıkara cazibe merkezi olabilecek temel kısımları aktarıp yaratıcı gelişim sürecine geçiş yapıyor. Süreci hem tasarımsal hem de mühendislik açısından destekliyor. Ders sonunda öğrencilerin dijital bir tasarım ve modele sahip olması hedefleniyor.

Sanat ve Matematik Temelli 10 teorik, 9 pratik ders

Yaratıcıların kurdukları dünyalarda kimlerle buluşmak istediği sorusunu sorarak başlayan bu son kısım kurgulanan karakterlerin gerçek dünyaya taşınması sürecini içeriyor. Karakter tasarımı ve geliştirilmesi sürecinin sonunda yaratıcıların karakterlerin kostümlerinden nasıl davranacaklarına kadar dizayn edilmiş dijital ve fiziksel modeller yaratmış olması amaçlanıyor. Disney tarafından tasarlanan simülatör yardımıyla dijital platformda tasarımlarınızı nasıl gerçekleşiteceğiniz de gösteriliyor.

Sanat ve Mühendislik temelli 7 teorik, 6 pratik ders

Disney Mühendislik Sırlarını Paylaşıyor

Proje temelli olan bu eğitimler teorik ve pratik kısımlar bütünleştirilerek oluşturulmuş. İlk kısımdaki derslerin uygulama aşamasında yalnızca birkaç materyalle çalışabilirken diğer iki kısımda bilgisayar üzerinde de çalışmalar yapabiliyorsunuz. Siz de kendi dijital karakterlerinizi yaratmak isterseniz sunulan bu online derslerden faydalanabilirsiniz.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir