Yeni bir dili öğrenirken o dilin ana dil olarak konuşulduğu bir ortamda olamasak da tema ve aktivite odaklı bir öğrenim süreci yaratabiliriz. Bir diğer deyişle anlamlı öğrenim (meaningful learning) sürecine entegre ettiğimiz teknolojilerle beraber hem proje bazlı hem de öğrenci odaklı bir eğitim ortamı oluşturabiliriz. Disiplinlerarası çalışmalara da olanak sunması açısından yabancı dil öğrenimi farklı kazanımları beraberinde getiriyor.

Yabancı dil eğitiminde önem taşıyan proje bazlı aktivitelerle birlikte çocukları üretim kültürüyle tanıştırma fırsatı buluyoruz. Çocuklar dil öğrenimlerini sürdürürken interaktif olarak da üretim sürecine dahil olabilir. Çocuklarınızla evlerinizde geçirdiğiniz bu süreci fırsata dönüştürüp onları hem İngilizce eğitimlerine destek olacak hem de eğlenerek üretebilecekleri bir kaynakla tanıştırabilirsiniz.

Metropolitan Sanat Müzesi tasarladığı metkids adlı dijital platformda çocuklara dil öğrenimlerini geliştirebilme ve sanat tarihi gibi alanlarda bilgi sahibi olabilme olanakları sunuyor. Sanal bir müze turuyla bu keyifli yolculuğu öğrenimle birleştirebiliyorsunuz. Siteye girdiğinizde üzerinde sanat eserlerinin belirtildiği noktaları içeren büyük bir müze haritasıyla karşılaşıyorsunuz.

Dijital Sanat Müzesinde Yolculuk: Metkids
Metkids müze haritası

Noktalardan birine tıkladığınızda o eser için hazırlanmış sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Eserin ne zaman, kim tarafından, hangi maddeler kullanarak yapıldığından nerde bulunduğuna kadar birçok bilgi edinebiliyorsunuz. Sonrasında keşfet- hayal et– kendin yap yani üretim süreci başlıyor.

Keşfetme kısmında eserde betimlenen sahneler üzerinde duruluyor ve tarihsel süreçte eserin bilinen bir hikayesi varsa çocuklara aktarılıyor.

Hayal etme kısmına gelindiğindeyse özellikle çocuklarda eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi destekleyecek aktiviteler bulunuyor. Çocukların kazanımlarına ek olarak, kendi düşüncelerini de öğrenim süreçlerine dahil etmesi amaçlanıyor. Bu amaç aktif öğrenimin yapı taşlarından birini oluşturuyor.

Son olarak kendin yap bölümüne yani üretim aşamasına gelindiğinde evde bulunan kolay erişilebilir malzemelerle uygulayabileceğiniz aktiviteler bulunuyor. Yapım aşaması basit bir dille çocuklara anlatılıyor aynı zamanda videolarla da canlandırılıyor. Yapım aşamasını interaktif bir sürece dönüştürmek adına aileler çocuklarıyla beraber çalışıp onlara yardımcı olabiliyor.

Dijital Sanat Müzesinde Yolculuk: Metkids
Kendin yap bölümünde üretim sürecinin video ile canlandırılması

Platform çocuklar için hazırlanmış olmasına rağmen sunduğu ilginç bilgiler, düşünmeye ve üretmeye yönlendiren aktiviteleriyle beraber birçok yaş grubunun ilgisini çekebilir.

Yabancı dil öğrenimini destekleyebilecek özelliklerinden biri de çocukların yeni öğrenebilecekleri düşünülen kelimelerin anlamlarının üzerlerine tıklandığında küçük bilgilendirmeler şeklinde sunuluyor olması. Bu özellik bağlam odaklı kelime çalışmalarına önemli katkılar sağlayabilir.

Dijital Sanat Müzesinde Yolculuk: Metkids
Kelime anlamlarının açıklanması

Bunun yanı sıra öğrencilerin dinleme becerilerini de geliştirebilmesine yardımcı olacak pek çok video bulunuyor. Çocuklar tarafından hazırlanan bu videolar soru-cevap başlığı altında hazırlanan sanat tarihi konuşmalarını içeriyor.

Bu harita seyahatine ek olarak zamanda yolculuk yapabileceğiniz 10 zaman dilimi, 7 coğrafi bölge ve 10 farklı alandaki eserlerin paylaşıldığı bir seyahat listesi yer alıyor. Bu kısımda ilk olarak gitmek istediğiniz zaman dilimini seçiyorsunuz sonrasında o dönemde gidebileceğiniz coğrafi konum listesi yenileniyor ve oradan bir konum seçiyorsunuz. Zaman dilimi ve coğrafi konumuza göre hangi alandaki eserleri görüntüleyebileceğinize bakıp bir seçim yaptıktan sonra yolculuğunuzu başlatıyorsunuz.

Dijital Sanat Müzesinde Yolculuk: Metkids
Zaman makinesi seçim ekranı

Evlerimizde geçirdiğimiz bu günlerde eğlenirken öğrenen, öğrenirken üreten çocuklarımızı motor becerileri, bilişsel ve dil gelişimleri açısından desteklemek adına farklı alanlarda çalışmalar yapmalarına ortam hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda sanal bir müze turuyla da çocuklarınızın öğrenme süreçlerini keyifli hale getirebilirsiniz.

Kaynak: MetMuseum

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir