Alışveriş yapanlara göre çevrim içi siparişler için ışıksız koridorlarda devriye gezen market robotlarının, gündelik hayata dahil olmasının yıllar süreceği düşünülüyordu. Ancak ortaya pandemi sürprizi çıktı. Stratejik danışmanlık firması Brick Meets Click’in yaptığı ankete göre, pandemik kilitlenmeler sırasında çevrim içi siparişler covid öncesinin (COVID öncesi %13’ten %40’a) 2 katına çıktı.

Yaşanan hızlı değişimler raf sensörleri, envanter yönetimi yazılımı, al git mağazalar, robotik sistemler, kişiselleştirilmiş siparişler için yapay zekâ gibi bir yıl önce bakkallarda başarısız olabilecek uygulamaları bugün çok hızlı bir şekilde gündelik hayata dahil edebildi.

Perakendeciler, artan çevrim içi talebi karşılayarak müşterileri elde tutmak için acele ederken, çevrim içi market siparişi inanılmaz bir ekonomiye sahip oldu. Ürün sipariş ve teslim etmenin ekstra maliyetleri perakendecilerin marjlarını ezme eğilimi gösterirken, bir de bunlara çevrim içi modeli desteklemek için büyük teknoloji sermayesi yatırımlarından gelen kâr ve zarar baskısı eklendi.

En başarılı market zincirleri, akıllı teknoloji yatırımı yoluyla bu marj sıkıştırması eğrisini bükmek için bilançolar ve analitik içgörülere sahip olanlar oldu. Böyle bir durum perakendecilerin çevrim içi sorunlarının çözümüne yardımcı olma vizyonuna sahip girişimciler ve yatırımcılar için bir fırsat yarattı.

Teknoloji tabanlı çözümler

Yaşanan alışveriş değişimlerini anlamlandırabilmek adına, tüm market perakendecilerinin takip etmesi gereken, çevrim içi siparişlerin ne kadar hızlı işlendiğinin ölçüsü olan [tooltip tip=”saatlik birim”]UPH[/tooltip] verileri devreye giriyor. Bu ölçüye göre, ABD bakkal operatörleri hâlâ ortalama 40 UPH olan çevrim içi siparişiyle taş devrinde bir izlenim sergiliyor.

Düşük UPH puanları, perakendecilerin hem kapalı hem de çevrim içi müşterilere hizmet vermek için geleneksel mağazalara güvenmelerinden kaynaklanıyor. Ancak süpermarketler çevrim içi siparişleri yerine getirmek için tasarlanmadığından birtakım sorunlar yaşanıyor. Siparişleri toplayan market robotları koridorlardaki canlı müşterileri sıkıştırabiliyor, ürünler için müşterilerle rekabet edebiliyor, işleri yavaşlatıyor ve tüketici deneyimini kötüleştiriyor.

Walmart’ın çevrim içi sipariş robotu

Otomatik toplama, daha yüksek cirolu öğeleri belirlemeye ve stoklamaya yardımcı olabilecek envanter yönetimi yazılımı ve dikey tarım gibi yeni tedarik zinciri modelleri maliyetleri düşürmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için teknoloji tabanlı çözümler sunuyor. Kimi çözümler hâlihazırda test ediliyor. Perakende satış mağazası zinciri Walmart, tedarik zincirinde ‘dönüştürücü’ olarak nitelendirilen, çevrim içi siparişleri seçen robotlara sahipken, bir diğer perakende şirketi Kroger, robotikten yararlanmak ve 20’ye kadar otomatik market deposu kurmak için çevrim içi manav çözümleri sunan Ocado ile ortaklık kurdu.

Sadakat oluşturan çözümler

Çevrim içi market alışverişi yapanların her siparişte daha fazla ürün alması, müşterilerin sadakatini zamanla artırıyor. Perakendeciler, artan müşteri sadakatinin olumsuz yönlerini yönetme sürecinde dijitalin faydalarını optimize etmeye çalışıyor.

Çevresel Ayak izi

Kısa vadede, daha az kaynağa sahip olanlar, çevrim içi sipariş karşılama işlemlerini gerçekleştirmek için [tooltip tip=”Siparişler, müşterinin belirlediği zaman çerçevesinde siparişi alan, paketleyen ve teslim eden bireysel müşteri tarafından bir saat veya beş gün öncesine kadar yerine getirilir ve teslim edilir”]Instacart[/tooltip] gibi hizmet ortaklarına yöneliyor. Ancak bu hizmetler yalnızca seçilen mağazalar kadar etkili oluyor.

Bir işletmenin %15’i çevrim içi olduğunda, müşteriye dönük mağazalarda, robotik ve özel depolar gibi alanlara yeniden yatırım yapılabilecek büyük potansiyel gayrimenkul tasarrufları bulunuyor. Böylelikle ‘depo’ işleviyle ayrılan bir alanın yaratacağı ayak izinin önüne geçilmesi bekleniyor.

Verimli Envanter Yönetimi

Çevrim içi patlama, yüksek hızlı gıda ürünlerine yönelik daha fazla taleple sonuçlanıyor ve perakendeciler, mağazaları çevrim içi siparişlerde optimize etmek için daha yavaş hareket eden süreçlerden kurtulmaya çalışıyor.

Amazon’un kasiyersiz Go marketleri

Bazı mağazalar ve paketlenmiş gıda şirketleri, yüksek hacimli ürünlerin daha iyi stoklanması için geniş ürün yelpazesinin ticaretini yaparak [tooltip tip=”stock keeping unit (SKU-stok tutma birimi)”]SKU[/tooltip]’larını azaltıyor. Envanter yönetimini iyileştirmek için robotlar ve pille çalışan raf sensörleri kullanılıyor. Amazon’un kasiyersiz Go marketleri, sensörler ve kameralar aracılığıyla son derece doğru envanter okumaları sağlayan bir model deniyor.

Veri Analizi 

Perakendeciler veri eksikliğinden muzdarip değil, ancak veriyi analiz etmekte zorlanıyor. Teknoloji girişimleriyle ortaklık kurmanın onlar için değerli olabileceği yer bu noktada ortaya çıkıyor.

Amazon, Azure ve Google gibi dev bulut sağlayıcılarının devreye girmesiyle, farklı alışveriş veri kaynaklarını birleştirebilir, ayrıca mağaza planlarını ve müşteriler için kişiselleştirmeyi iyileştirecek şekillerde verileri analiz edip sistemlerine entegre edebilirler.

Kolay çözümler erişimi artırıyor 

Perakendeciler, çevrim içi ve çevrim dışı müşteri davranışlarında görmedikleri kalıpları bulmak için veri görselleştirme ve analiz araçlarını kullanabilir. Market koridorlarında kaç robot çalışan olmalı? Depo odasında tutulması gereken doğru envanter karışımı nedir? Raflarda ürünlerin kalma süresi ne olmalıdır? Alışveriş yapanlar en güncel sonuçlara nasıl ulaşabilir? Bu bilgiler giyim, kozmetik, et-balık gibi herhangi bir ürün kategorisine uygulanabilir.

Marketler, tüketicilerin tercihlerini değiştirmelerine yardımcı olabilecek, müşteri deneyimini kişiselleştirmeyi geliştirebilecek teknoloji çözümleri sunabilir. Örneğin 30 günlük bir diyet yapıyorsam, çevrim içi sepetimi önceden dolduramaz mıyım? Sağlığımı korumak ve dengemi yakalamak için MyFitnessPal’ı kullanırsam, bu neden gelecekteki market alışverişlerime entegre edilmesin? En önemlisi toplanan veriler uygulamaların kötü önerilerden kaçınmasına yardımcı olsaydı oldukça değerli olurdu. Örneğin vejetaryenler, profillerinde beslenme tercihlerini belirtmişlerse taze sığır eti için teklif almamaları tercih edilebilirdi.

Tercihleriniz, aile bireyleriniz ve ruh haliniz gibi bir çok kişisel veri reklamverenler tarafından nokta atışı için kullanılıyor. Migros, eşinizin doğum gününün bu hafta sonu olduğunu bilirse, size bir pasta tarifi ya da pasta içeren bir hatırlatıcı sunabilir. Sonrasında siz, çevrim içi alışveriş sepetinizdeki malzemelerin eve teslimini sağlamak için bir düğmeyi tıklayabilirsiniz. Siparişinizle birlikte size balon, kart ve mum da göndermişlerse bonus puanlar sizden onlara, eşinizden de size gelecek demektir. Süpermarketler benzer özel günler ve tercihler konusunda size yardımcı olabilirse, onlara sadık kalmak için sürekli indirime ihtiyacınız olmayabilir.

Gelecek geçmişe geri döndüğü için, kolaylık ve erişim yeniden tanımlanıyor.  Şirketler tercih edilen ürünler, müşteri bilgileri veya her ikisine erişimi ile daha fazla ayrıntıdan yararlanarak, müşterilerin ürün tercihlerine her seferinde hitap edecek şekilde sadakati ve dolayısıyla daha yüksek süreli elde tutma potansiyelini artırabilir. Eski ve yeni şirketler için ürün satışından hizmet satışına kadar olan bu dijital evrim markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi yeniden tanımlamak veya yaratmak için güçlü bir kavramı ifade ediyor.

Kaynak: entrepreneur

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir