“Kısa bir zaman önce telefonlar duvara monte, televizyonlar buzdolabı boyutunda ve bilgisayarlar da mini karavanlarla rekabet edebilecek haldeydi” diyor, IRL (In Real Life) isimli gözlüklerin sahibi olan ekip.

Bugün bağımlılık gibi yan etkileri; mavi ışık gibi direkt zararları olan dijital ekranları hayatımızın her noktasını ele geçirmiş durumda. Evde, okulda, iş yerinde, avmlerde veya dışarıda zaman geçirirken dijital ekranlar aracılığıyla reklamlara maruz kalabiliyor veya dikkatimizin dağılmasına zamanımızın boşa geçmesine engel olamıyoruz.

Bu konu üzerine düşünen bir takım; geliştirdikleri IRL isimli bir gözlük sayesinde LCD ve LED ekranları engellemeyi başardı. Şu an için cep telefonları veya dijital billboardlar (OLED) ile çalışamasa da bilgisayarların birçoğunu, televizyonların ise bir kısmını engelleyen ve normal güneş gözlüğü olarak da kullanılabilen IRL şu an Kickstarter’da -henüz kampanyanın sonlanmasına 26 gün kala- 25 bin dolarlık hedefine ulaşmış durumda.

49 dolarlık başlangıç fiyatına sahip olan ürünün Nisan 2019 itibariyle teslimatına başlanması ve Haziran 2019 itibariyle 2. Sürümü için çalışmalara başlanması planlanıyor.

Sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerin de gelişmesiyle birlikte dijital ekranlarımızın hayatın ta kendisi olması, bu yüzden artık varlıklarının farkında bile olmayacağımız da gelecek tahminlerinden birisi ancak bu tahmin gerçekleşene kadar bir geçiş süresi yaşayacağımız ve bu arada birçok teknoloji karşı hareketle karşılaşacağımız da aşikar. Bir yandan bu gibi teknolojilerin zararlarını ortadan kaldırmaya çalışan insanları diğer yandan ise bu teknolojilerden kurtulmamız gerektiğini söyleyen insanları dinleyeceğiz ve neler olacağını hep beraber göreceğiz gibi duruyor.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir