Bugün gerek maddi gerekse teknolojik yetersizliklerden ötürü birçok insan istediği oyunlara ulaşamıyor. Maddi durumu istediği oyunu oynayabilecek bir bilgisayar için yeterli olan insanlar, bu bilgisayarların zor taşınabilen ağır yapılara sahip olmasından dolayı, performanstan ödün vererek mobiliteye odaklanan daha ince, daha zarif bilgisayarlara yönelebilirken, maddi durumu yetersiz olan insanlar ise en iyi ihtimalle bir masaüstü bilgisayar toplamayı tercih ediyor. Özet olarak: Orta halli insanlar hem taşıyabileceği hem de istediği oyunu, tatmin edici kalitede oynayabileceği cihazlara erişemiyor.

Bu sorunu çözmek için birkaç yıldır ciddi çalışmalar yapılıyor. Microsoft xCloud ismini verdiği bir bulut oyun sistemi üzerinde çalışırken, Sony’nin henüz Türkiye’de aktif olmayan bir Playstation Now sistemi mevcut. NVIDIA ise Geforce Now ismiyle bu hizmeti şu an beta versiyon olarak sunuyor. Ancak şu an için hiçbir şirketin tam olarak tatmin edici noktalara ulaşamamış olması ve yine hiçbir şirketin Google kadar elinin-kolunun uzun olmamasından dolayı bugün Google’ın bu pazara girmesi, hepimizi fazlaca heyecanlandırmış durumda. Çünkü diğerlerinin aksine Google, bulut oyun sistemini YouTube ile entegre şekilde karşımıza getirmeye hazırlanıyor.

 

Peki, kısaca, nedir bu bulut oyun (cloud gaming) olayı?

Herhangi bir cihazdan (telefon, tablet, bilgisayar veya Mac), ciddi donanımlar gerektirmeden ve sadece internet bağlantısıyla oyun oynanmasını sağlayan bir sistem. Bu sisteme göre oyun aslında bu şirketlerin veri merkezlerinde, yüksek GPU’lar (Grafik işlemciler) ile çalışıyor. Biz ise, oyunu oynayacak kişi olarak, aslında bir video izliyoruz. Tek fark, bastığımız tuşlar ile karşı tarafa veri gönderiyor olmamız. Aslında Google, YouTube’da video izleyebilen bir insanın rahatça bu oyunları oynayabileceğini iddia ediyor olsa da; çift taraflı bir etkileşim gerektiği için bu o kadar da basit bir şey değil. Oyunlarla arası çok iyi olan bir tanıdığınız varsa bilirsiniz; kablolu bir mouse ile kablosuz bir mouse arasındaki gecikme farkı bile oyuncu arkadaşlar için sorun yaratabiliyor. Google, tüm bu sorunları zamanla aşacağını ve en kaliteli oyunları herkese ulaştırabileceğini düşünüyor.

“Geliştiricilerin yaratıcı fikirlerini sınırlayacak ve oyuncuların oynayabileceği yerleri sınırlayan bir konsol yok.”

Nasıl ulaşacağız?

Chrome tarayıcıyla YouTube’da  herhangi bir oyun videosu izlerken play (oyna) tuşuna basmamız yeterli olacak. Herhangi bir dosya, güncelleme veya patch indirmemiz, kurulum yapmamız gerekmeyecek. Bu hem zamandan tasarruf hem de yerel diskimizde yer kaplamayacağı anlamına geliyor. Şu an, oyunların ortalama 40-50 GB’lara kadar çıktığını göz önünde bulundurduğumuzda bunlar oldukça önemli detaylar. Bitcoin madenciliği ve euro-dolar kuru gibi unsurlar nedeniyle uçan ekran kartı fiyatlarını da unutmamak gerek.,

“İlk günden herkese ulaşamayacağını biliyoruz ancak internet gereksinimleri azaltmak için uğraşıyoruz”

-Phil Harrison

 

60 FPS ve 4K kalitesini vaat eden Google, yakın zamanda 8K 120 FPS’ye kadar çıkmayı umuyor olsa da bugünkü şartlarda 720p-1080p gibi kaliteler için bile ortalama 20 mbps stabil internete ihtiyaç duyulacak olması ciddi bir sorun. Reddit’ten incelediğimiz kadarıyla diğer halklar da internetlerinin bu konuda tatmin edici olmayacağını düşünüyor. Biz de tecrübelerimiz, kendi internetimiz ve çevremizdeki insanların dönütlerine bakarak bu konuda fazla iyimser olamıyoruz.

 

2010 yılında yapılan OnLive servisi ile bilgisayar arasındaki karşılaştırma

Diğer avantajlar?
    • Google’ın Stadia için özel olarak geliştirdiği Stadia Controller direkt olarak Google’ın veri merkezlerine bağlı olacağı için gecikme süresini minimize etmiş olacak. Tabii, Stadia Controller’ı kullanmak zorunda olmayacağız. Telefon, bilgisayar veya tabletten oyun oynarken istediğimiz kontrolcüyü (Mouse-klavye gibi) kullanmakta özgür olacağız.
    • Online- Multiplayer oyunlarda geliştiricilerin hile ve hack gibi konularda endişesi azalmış olacak. Çünkü Google bu gibi konularda siber güvenliği sağlıyor olacak.
    • Google, Stadia ile birlikte oyun geliştirmeye de başlıyor.
    • YouTube, hem oyun yayınlayan insanlar için hem de oyuncu-izleyici kitlesi için çok daha etkileşimli bir ‘pazar’ haline gelecek. Bugün Netflix ile TV’leri karşılaştırdığınızda gördüğünüz tüm Netflix avantajlarını, Twitch’in sağladıklarını ve YouTube’ın ekosistemini birleştirip Google’ın gücüyle birleştirdiğinizi düşünün.
  • Oyun oynarken takıldığımız noktalarda Google Asistan’dan fikir alabileceğiz. Bize, o noktayı geçmiş başka bir oyuncunun videosunu direkt olarak gösterecek. Oyundan ayrılmamıza, farklı bir pencere açmamıza veya YouTube’a girip aramamıza gerek bile kalmayacak.
Ne zaman?

2019 yılı içerisinde Kanada, Amerika, Birleşik Krallık ve Avrupa’nın bazı ülkeleri için söz veren Google, net bir tarihi işaret etmedi.

Hangi oyunlar?

Şu an için Assasins Creed Odyssey, Doom (2016), Doom Eternal resmi olarak duyurulmuş durumdayken Final Fantasy XV’nin de Google Stadia’da yer alacağına dair söylentiler var.

Bazı soru işaretleri

Netflix ve Blutv gibi hizmetlerde yaşanan anlık internet parazitleri ve görüntünün bozulması gibi sorunlar Google Stadia’da da muhtemelen yaşanacak. Bu konulara dair net bir vaat bulunmuyor.

Amerika’da geçtiğimiz yıl büyük tartışmalara yol açan ve bizim de “Özgür internetin sonu yaklaşıyor” bakış açısıyla aktardığımız Net Neutrality’nin, yani ağ tarafsızlığının Amerika’da kaldırılmış olması da ciddi bir sorun. Çünkü, Google Stadia bir internet sağlayıcısı ile anlaşıp diğeri ile anlaşamazsa, X marka bir internet sağlayıcısı kullanıcılarına Microsoft’un xCloud hizmetini 50 mbps ile verirken, Google Stadia’ya sadece 5 mbps izin verebilir. Bu tarz sorunların Amerika’da nasıl aşılacağı da merak konusu. Türkiye için ise şu an böyle bir gündem bulunmasa dahi yakın zamanda olmayacağına dair kesin bir şey söyleyemiyoruz. Kaldı ki, şu an ki internet tarifeleri, cloud gaming hizmetlerinin istediği minimum 15-20 mpbs internet hızlarına ulaşabilmemizi bir hayli zorlaştırıyor. Zira, AKK’nin kalkmasının ardından internet sağlayıcıları, mbps üzerinden fiyatlandırma yapmaya başladı ve tüm dünyada normal olarak görülen bu 15-20 mbps hızlar bizim için bir ‘lüks’ gibi görünüyor.

“Sanırım anladım ancak biraz daha okusam, izlesem daha iyi olur” diyorsanız aşağıdaki kaynaklara ve Barış Özcan’ın videosuna da göz atmanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar ve ileri okuma: Motherboardignjourno (Türkçe) – digg

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.