Yapay zekânın gelişimi ile birlikte hayatımıza giren deepfake uygulamalarının ne kadar tehlikeli olduğuna dair evhamlarımızı sürekli dile getiriyor, farklı örneklerini zaman zaman paylaşıyoruz. Hiçbir profesyonellik gerektirmeden sahte videolar, fotoğraflar ve ses dosyaları oluşturulmasını sağlayan deepfake ismi verilen yapay zekâ metodu başımızı büyük belalara sokma potansiyeline sahip.

İsmi açıklanmayan, çok uluslu büyük bir şirketin Birleşik Krallık CEO’su, Alman CEO’nun sesli olarak “çok acil” çağrısı yapmasından sonra 243 bin dolar parayı Macaristan’a transfer etti.  Kısa bir aradan sonra tekrar aranan İngiliz CEO bu sefer parayı göndermeyi reddetmesine ve durumun farkına varmasına rağmen 243 bin dolar çoktan Meksika başta olmak üzere farklı ülkelere dağıtılmıştı. Karşı tarafın sesinin ve aksanının tanıdık bir alman aksanı olduğunu söyleyen İngiliz CEO ilk seferde şüphelenecek hiçbir şey olmadığını savunuyor.

Şirketin zararı sigorta tarafından telafi edilmiş olsa da dolandırıcılara henüz ulaşılabilmiş değil.

Kaynak:Thenextweb

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.