Yapay zekânın genelde olumsuz örnekleri ile karşımıza çıkan ve “doğrunun sonu” olarak adından bahsettiren uygulaması deepfake hakkındaki endişelerimizi uzun zamandır dile getiriyoruz. Çok basit tekniklerle, gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan videolar, fotoğraflar, ses kayıtları oluşturulmasına yardımcı olan deepfake hem kişisel verilerin paylaşımı hem de sahtecilik açısından büyük tehdit oluşturuyor. Geçtiğimiz aylarda Google, Microsoft ve Facebook gibi büyük şirketler bu konuda çeşitli önlemler almaya başladı.

Bu endişelerin hiçbiri yersiz değil. Bir MIT raporuna göre, deepfake yoluyla yayılan sahte haberler hisse senedi fiyatlarından seçim sonuçlarına kadar birçok şeyi etkileyebilir.

Neyse ki yapay zekâ yoluyla açılan bir yarayı yine yapay zekâ araçları sarıyor. AI (artificial intelligence) araçları deepfake oluşturmak için kullanıldıkları kadar onları tespit etmek için de kullanılabiliyorlar. Blockchain (blok zinciri) uzmanı Kevin Gannon “Deepfake söz konusu olduğunda, blockchain gibi gelişen teknolojiler bazı güvenlik, onay ve doğrulama seviyeleri sağlamak için ön plana çıkabiliyor. Blockchain tipik olarak bakıldığında bir görünürlük ve şeffaflık oyunu, gerekli şey gerekli anda yapıldığında ‘kim’ ve ‘ne zaman’ kısmı görünür hâle gelebilir. Dijital kimliği olan bir kullanıcı bir şey yapmak istediğinde, mesela fon tarzı bir şeye erişim izni istediğinde önce kimliğini kanıtlaması istenebilir. Başka bir açıdan, videonun gerçekliği, ses dosyaları, belirli dosyaların karmalarının orijinallerle karşılaştırılabileceği bir blockchain uygulaması ile kanıtlanabilir.” şeklinde özetliyor.

Alexander Adam yapay zekâ yardımıyla deepfake’in nasıl engellenebileceği konusunda daha fazla bilgi paylaşıyor. “Makine öğrenmesi algoritmaları büyük miktardaki veri kalıplarını tanımada harikadır. ML (machine learning) fazla miktarda sahte ve gerçek ses algoritması göstererek çalışan ve ikisinin arasındaki frekans kompozisyonundaki farkı ayırt etmeyi öğreten sınıflandırma tekniklerini kullanarak, sahte sesi ayırt etmemizi sağlayabilir.”

“Veri tabanı teknolojilerini bilen ve yapay zekâ üzerine çalışmak isteyen bir yazılımcı olarak blockchain yazılım dillerini öğrenmek zorunda mıyım?” soru işaretlerinin doğması normal. Öyleyse biraz da Modex BCDB’den bahsedelim. Modex BCDB, blockchain teknolojisine kaynak yatırımını ortadan kaldıran ve işletmelerde hızlı bir şekilde benimsenmesini kolaylaştıran yeni bir blockchain teknolojisidir. Blockchain altyapısını geleneksel depolama motorlarına bağlarken, geliştiricilerin MongoDb, MySQL vb. gibi tanıdık uzak veri tabanı motoru ortamlarında çalışmasına izin verir. Modex tarafından önerilen çözüm, blockchain geliştirmede tecrübesi olmayan kullanıcılar tarafından anlaşılması ve kullanımı kolay bir yapı oluşturmak için bir blockchaini bir veri tabanıyla kaynaştıran bir çeşit ara yazılımdır. Sonuç olarak herhangi bir veri tabanı sistemiyle çalışmayı bilen bir geliştirici blockchain öğrenmesine gerek kalmadan blok zincirine dahil olabilir.

Modex BCDB mevcut veri tabanı veya veri girişlerini silerek çalışmaz. Veri tabanı süreç boyunca kayıtların meta verileri hesaplanarak ve blockchain zincirinde saklanarak bozulmadan korunur.

Adını yeni yeni duymaya başladığımız bu çözüm sayesinde müşteriler veya şirketler kurumsal çıkarlarını blockchain destekli bir ağ üzerinden koruyabilirler.

Özet olarak; blockchain sistemine entegre olmuş bir ekosistem kurabilirsek, yaratılan her videonun kendine özel bir kimliği olmasını sağlayabilir böylece yeni videolarda gördüğümüz kişilerin kimliği ile karşılaştırabiliriz. Örnek vermek gerekirse: Obama’nın kişisel kimliği 0001320021 ise, Obama hakkındaki bir videoda bu kimliği arayabiliriz. Tabii ki, böyle bir sistem tüm medya sektörünün de tamamen yeni bir teknolojik altyapıya geçiş yapmasını sağlayacaktır. Ama zaten ‘gelecek’ dediğimiz şey de tam olarak bu değil midir?

Deepfake hakkında her ne kadar geleceğe dair endişelerimiz sabit kalsa da, bu tarz çözümleri duymak insanın içini bir nebze rahatlatıyor.

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir