Bu hafta sosyal medyada gördüğünüz hareketli Atatürk fotoğraflarının nereden çıktığını ve neden bu kadar gündemde olduğunu siz de merak ettiniz mi? İşte cevabı: Deep Nostalgia

Sosyal medyada son dönemde en çok konuşulan konulardan biri Deep Nostalgia oldu. Kullanıcılar bu uygulama sayesinde kaybettikleri yakınlarını yeniden canlıymış gibi görebiliyor. Aslında kaybettikleri yakınları yerine ölmüş insanlar ifadesini kullanmak daha doğru görünüyor çünkü uygulamaya fotoğraf yüklerken sizden bu kişiyi tanıyıp tanımadığınıza dair teyit istemiyor. Bu nedenle her ne kadar uygulamanın mottosu ‘Aile bağlarını keşfet.’ olsa da olay tabii ki bununla sınırlı kalmıyor.

MyHeritage tarafından geliştirilen uygulamaya yüklediğiniz fotoğraflar deepfake teknolojisi ile hareket ettiriliyor. Başını çeviriyor, gülümsüyor ya da fotoğraftaki pozu çağrıştıran mimiklerle canlılık kazanıyor. Uygulamanın adından da anlaşılacağı gibi amaç “nostalji”, kaybettiğiniz sevdiklerinizin ya da hiç tanımadığınız aile büyüklerinizin, atalarınızın canlılık kazanması; bu sebeple kötüye kullanılma ihtimali olabildiğince azaltılmak isteniyor. Bu ihtimali ortadan kaldırmak için videolara ses ekleme özelliği dâhil edilmemiş.

Uygulama Nasıl Çalışıyor?

Şu an sadece IOS kullanıcılarına açık olan uygulamayı indirdikten sonra MyHeritage’de ücretsiz bir hesap açıp istediğiniz fotoğrafı yüklüyorsunuz. Sonrasında yapmanız gereken hiçbir şey yok. Süreç otomatik olarak işliyor. Yapay zekâ platformu D-ID’den lisanslı Deep Nostalgia, bir fotoğrafta birden fazla yüz için işlem yapıyor. MyHeritage Fotoğraf Geliştirici’den geçirilen fotoğraflara uygun en iyi sürücü seçiliyor, sonra her bir yüzü gülümsetip göz kırptıran ve hareket ettiren kısa video animasyonu üretiliyor. İlk 5 fotoğrafı ücretsiz olarak işleyen uygulama sonrasında sizlerden ücretli abonelik talep ediyor. Siz 5 fotoğraftan sonra ‘Bu kadar yeter.’ diyebilir miydiniz yoksa abone olur muydunuz emin olmak zor ama uygulama yayımlanmasının üstünden geçen ilk 48 saatte 1 milyondan fazla fotoğrafın işlendiğini açıkladı.

 “Değerli bir aile fotoğrafının Deep Nostalgia ile canlandığını gördüğünüzde bir ‘vay be’ anı yaşayacaksınız.” Gilad Japhet, MyHeritage kurucusu ve CEO’su 

Atatürk dışında da önemli tarihi figürlerin canlandırılmış fotoğraflarını görmek mümkün tabii. Bilim insanlarının kolajlandığı bu canlandırılmış fotoğraf videosunu izlemek bizlere çok keyif verdi.

En popüler canlandırılmış fotoğraflardan biri de aşağıdaki kadının fotoğrafı oldu. Çünkü deepfake teknolojisinin fotoğrafı işleyişi sonucunda ortaya çıkan video, pozla o kadar uyumlu ki gerçek mi değil mi anlamak imkânsıza yakın görünüyor. 

Birtakım Sorular

İlk kez bir deepfake uygulamasının adını sansasyonel haberlere karışmadığına şahitlik ediyoruz. Uygulamaya ses ekleme özelliğinin getirilmemesinin, uygulamanın adına verilen “Deep Nostalgia” ismiyle amacının nostalji olduğunun sıkça vurgulanmasının bu gelişmeye katkısı olduğu açık. Ancak yine de şeytanın avukatlığını yapıp aklımıza takılan soruları sormakta fayda var.

Şu an için siyah beyaz fotoğrafların içinden bizlere gülümseyen yüzlerle, sosyal medyaya her girişimizde tebessüm ettiren bu uygulama böyle zararsız kalacak mı? Yoksa fotoğraflardaki kişilerin başka yüzlerle değiştirildiği, bedenlerin farklılaştığı, gülümseyen ifadelerin değiştiği versiyonlar yolda mı? Unutulmaması gereken başka bir önemli detay ise Deep Nostalgia uygulamasının kısa bir sürede kazandığı veri üstünlüğü. 48 saatte 1 milyondan fazla fotoğrafın depolanması çağımızın en önemli üstünlük aracı olan veri konusunda uygulamaya büyük bir avantaj sağladı. Depolanan bu fotoğrafların ne zaman ne amaçla kullanılacağından emin olabilmek mümkün mü

Tarihi kişilerin bize gülümsemesi güzel, fakat önemli komutanların ya da bilim insanlarının dudak büzdüğü, dil çıkardığı, belki göz devirdiği videoları hayal etmek o kadar eğlenceli gelmiyor. Deepfake teknolojisi beraberinde soru işaretlerini getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Pazar günü Aposto! platformunda yayınlanan Geleceğe Dönüş bültenimizde sanki uygulamanın çıkacağını hissediyormuş gibi deepfake teknolojisini ele almıştık. Deepfake teknolojisinin başka alanlarda yarattığı dönüşümü incelemek isterseniz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: bigthink.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir