Son zamanlarda sık sık adını duyduğumuz derin öğrenme algoritmaları günümüz yapay zeka çalışmaları için en önemli alt dallardan birisi. Bu konuda ciddi bir akademisyen, mühendis ve okuryazar eksiği bulunan ülkemizdeki yapay zeka ve derin öğrenme farkındalığını artırmaya çalışan Deep Learning Türkiye topluluğu; ücretsiz olarak mentorluk programı açıyor.

Ünlü online eğitim platformu Coursera üzerinde en çok sevilen derin öğrenme eğitimlerinden birisi olan Neural Networks and Deep Learning (Course 1 of the Deep Learning Specialization) isimli eğitim setini YouTube üzerinden izleyebilecek ve anlamadığınız noktalar konusunda Deep Learning Türkiye gönüllülerinden yardım talep edebileceksiniz. En geç 24 saat içerisinde dönüş yapmayı vaat eden topluluğun düzenlediği bu etkinliğe katılım için 30 Haziran tarihine kadar bu formu doldurmanız gerekiyor.

Peki neden derin öğrenme ve/veya yapay zeka öğrenmeliyim?

Görsel işleme konusundaki teknik sorunlarımız -kamera-sensör sayısı, görüntülerin kalitesi, upload etme zahmeti ve download hızı, render kalitesi vb.- azaldıkça ve internete bağlı cihaz sayısı arttıkça yapay zeka konusunda çok daha kaliteli işler görüyoruz. Endüstri 4.0’ın birkaç sene içerisinde milyonlarca insanı işsiz bırakması ve otonom araçların şoförlerin yerini alması büyük işsizlik furyasının ilk dalgası olacak. Yakın gelecekte sanattan modaya, fabrikalardan adliyelere kadar birçok insanın işsiz kalması Universal Basic Income fikri sayesinde korkutucu modundan uzaklaşıyor olsa da bir işin ucundan tutmak isteyen ve yeniliğe adapte olabilmiş insanlar için de yeni iş fırsatları ortaya çıkacak.

Önümüzdeki Yıllarda Robotlara Karşı Daha Vasıflı Olabileceğimiz 5 Meslek başlığında da bahsettiğimiz meslek gruplarının ve daha farklı mesleklerin karşımıza çıkacağını düşünmek ve buna göre bilgi birikim edinmemiz gerekiyor. Ayrıca mevcut işlerimizin de yakın gelecekte bir şekilde yapay zeka ile entegre şekilde ilerleyeceğine ikna olsak iyi olur. Matbaa, kuyumcu, market, giyim mağazası, ayakkabıcı, özel okul, avukatlık ofisi veya mimarlık hiç fark etmez; her türlü meslek istatistik bilimini en etken şekilde kullanan teknolojik bir akıl olan yapay zekayı bir şekilde kullanacak ve bizim bu teknolojiyi bugünden kavrayarak geleceğe yön verebilmemiz mümkün duruyor. Çünkü yapay zekaya daha detaylı bakmaya başlamamızdan itibaren 3B yazıcılar, sanal gerçeklik ve blockchain gibi teknolojilere de daha yakından bakma arzusu duyacak ve bu teknolojilerin geleceği nasıl şekillendireceğine dair görülere sahip olacağız.

Olasılıksız kitabında baş karakterimizin de söylediği gibi “Ama, her şeyi bilseydin, o zaman geleceği görebilirdin, değil mi?”


“Laplace evrenin deterministik olduğunu varsaydığı için, biri eğer fizik kurallarını ve bir an için evrendeki her şeyin konumunu bilirse, o kişi olan her şeyi bilebilir ve gelecek tüm tarihi de bilebilir diyor.”

“Ama her şeyi bilmek imkânsız,” dedi Colleen.

“Hiçbir şey imkânsız değildir,” dedi Caine, “ama belirli şeyler olasılık dışıdır, ya da olasılıksızdır.” Herkes bu dediklerini düşünsün diye durup kolasından bir yudum içti. “Bilim adamları bu teoriye Laplace’ın Şeytanı diyorlar.”


Yüzyıllardır beklediğimiz, yolunu gözlediğimiz geleceği gören Kahin’in bir yapay zeka olması mümkün mü? Bir yapay zekanın 20, belki de 30 yıl sonra dünya üzerindeki tüm yaşananları görebiliyor olması muhtemel midir? Eğer bu gerçekleşirse, yapay zekanın geleceği görebiliyor olduğu anlamına gelir mi?

“laplace’in teorisine göre herhangi bir anda tabiatta bulunan kuvvetlerin tümünü, kainatı oluşturan nesnelerin pozisyonları ile birlikte bilen ve bu sayede kainatın geleceğini de bilebilecek olan sanal varlık. laplace bu düşünsel deneyiyle; şansa bağlı olduğu varsayılan herhangi bir olayın (atılan paranın yazı ya da tura gelmesi) olay sürecinde sistemde mevcut tüm değişkenlerin (rüzgar, zemin yapısı, paranın ağırlığı, yerçekimi sabiti vs.) bilinmesiyle önceden tahmin edilebileceğini yani şans diye birşeyin olmadığını öne sürer.” –Feramus Perizyon (Ekşi Sözlük)

Deep Learning TR’de bu konuda sizlere yardımcı olmayı kabul etmiş 100 gönüllüden bilgi alabileceğiniz programın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir