Samsung Türkiye, dijital sanat eğitimi kapsamında kurduğu dART platformu ile meraklılarına NFT gibi teknolojilerine yönelik ücretsiz eğitim imkânı sağlayacak.

Kısaca NFT nedir?

Non-fungible token” teriminin kısaltması olan NFT, Türkçe’ye köşe yazarı Ümit Alan tarafından “değiştirilemez para çip” ve popüler bilim kuruluşu Evrim Ağacı tarafından “gayri-misli jeton” şeklinde tercüme ediliyor.

Benzersiz Alışveriş: NFT

Dijital sanatçı Mike Winkelmann nam-ı diğer Beeple, The First 5000 Days isimli dijital sanat eserinin 69 milyon dolara satılmasıyla yaşarken eserinden en çok para kazanan üçüncü sanatçı olmuştu. Bu gibi yeni nesil sanatların popülaritesinin artmasıyla anlaşılabilirliğini beraberinde getirmiyor. Zira birçok insan dijital sanatların kapsamını tam anlamıyla kavrayabilmiş değil. Her geçen gün kendini güncelleyen bu teknolojiler ise meraklıları için birçok potansiyeli bünyesinde barındırıyor.

Dijital teknoloji devlerinden Samsung, dönüşüme sessiz kalmayan şirketler arasında yerini alıyor. Dijital sanatları anlaşılabilir kılmak, geliştirebilmek ve geniş kitlelere benimsetebilmek amacıyla yola çıkan şirket, dART isimli platformu kurdu.

Dijital Sanat Eğitimi: dART

Türkiye’nin dijital sanat ve NFT teknolojileri alanındaki öncülerinden oluşan uzman kurulu ile birlikte hazırlanan platform, dileyen herkesin erişimine açık olacak. dART kapsamında dijital sanatın dünyadaki gelişimi ve Türkiye özelindeki yenilikleri ile ilgili eğitimlere yer verilecek.


Dijital sanat benim için, yeni bir sanat döneminin başlangıcını işaret ediyor. Rönesans gibi, barok gibi, gelecekte sanat tarihçileri tarafından yazılacak bu devrimsel dönemin ilk temsilcilerinden biri olmak beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Nasıl ki bir şair, şiir yazarken kelimenin anlamını genişletmeye çalışıyorsa ben de bir dijital sanatçı olarak, dijital sanatın anlamını ve alanını genişletmeye çalışıyorum. Samsung ve dART ekibi ile, dijital sanat eserlerinin alanını ve anlamını genişletebileceğime olan inancım ve umudum giderek artıyor. 

Yönetmen ve dijital sanatçı Hakan Yılmaz

Eğitim içeriği ise kapsamı ile göz dolduruyor. Hakan Yılmaz’dan NFT Nedir?, NFT Terminolojisi ve Dijital Sanat Tarihi; Devrim Danyal’dan NFT Gelir Modelleri ve Sektörel NFT Konuları bu eğitimlerden birkaçını oluşturuyor. Eğitimlere kayıt için online form doldurulması yeterli oluyor.

Teknoloji dünyasındaki bu gelişmelere ayak uydurmak isteyen yeni nesil için rehber niteliği taşıyan bu eğitimler, yakın gelecek için nitelikli eserlerin doğmasına vesile olmasını ümit ediyoruz.

Kaynak: Samsung Türkiye

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.