Yapay zekanın ne kadar geliştiğinin farkındayız ve günün birinde tüm insanlığın çalışma zorunluluğu duymadan yaşayabileceğini öngörmek çok da zor değil. Ancak günümüzde hala yapay zeka hakkında birçok noksan nokta bulunuyor.

Şu an için teknoloji şirketleri yapay zeka hakkında ticari adım atmakla ve çoğunlukla makine öğrenimi ve derin öğrenme gibi algoritmalarla meşgul ancak bu algoritmalar ciddi anlamda büyük bir kaynak veri gerektiriyor. Önce sisteme binlerce köpek fotoğrafı girmemiz gerekiyor ki makineniz köpeği tanıyabilsin. Ancak bizim robotları düşünürken kurduğumuz hayaller, bu makinelerin insanlar gibi dış dünyayı anlaması, yorumlaması ve gelişmesi. Bu da akıllara, bir bebeğin birkaç köpek gördükten sonra sıradaki köpeklerin yorumunu kolayca yapabilmesini, yani dünyayı algılyabilmesini getiriyor.

-Boston Dynamics

Dış dünyayı anlama aşamasında hala üzücü bir aşamada olsa da yapay zeka askeri alanda devrim yaratacağı için devletlerin ilgisini fazlaca çekiyor. Amerika ordusunun araştırma kolu olan DARPA’nın Machine Common Sense programı (MCS) düzenlediği bir yarışma ile yapay zekanın ‘ortak akıl / sağduyu’ (Common sense) sorununu çözmeyi hedefliyor.

 

“Sağduyu, yapay zekanın karanlık maddesi gibi.
Biraz tarifi zor ancak, her şeyi etkilediğini görebiliyorsunuz”

“Common sense is the dark matter of artificial intelligence.
It’s a little bit ineffable, but you see its effects on everything.”

-Oren Etzioni

Katılımcıların aşağıdaki soruya benzer soruları çözecek yapay zeka önerileri için başlatılan yarışma, bir yarışmadan daha çok girişimci programına benzeyen bir tarzda kurgulanmış. 18 Ekim’de DARPA Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan The Proposers Day aynı zamanda online olarak da yayınlanacak ve her iki platformda da basına ve halka kapalı, sadece kayıtlı geliştiricilere açık olacak.

“Bir öğrenci aynı tür ve aynı miktarda toprağa iki özdeş bitkiyi koyuyor. Onlara aynı miktarda su veriyor. Bu bitkilerden birini bir pencereye, diğerini de karanlık bir odaya koyuyor. Pencerenin yanındaki bitki daha fazla A) oksijen B) karbon dioksit C) su üretecektir.”

Teknolojinin gelişmesi her ne kadar memnun edici olsa da bu gelişmeleri genellikle savunma sanayiinde görüyor olmamız oldukça üzücü. Bu noktada Technology Review editörünün, DARPA’nın daha önce Siri ve otonom araçların doğmasını sağlayan en önemli faktör olduğunu hatırlatması gözden kaçmamalı.

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir