Teknolojilerimiz hızla gelişmeye devam ediyor olsa da bugün hâlâ tüm dünyanın muzdarip olduğu ve tam olarak çözemediğimiz birçok evrensel problem bulunuyor. Bilginin demokratikleşmesi ve teknolojinin herkese ulaşmasıyla birlikte, yakın bir gelecekte çözülmesi beklenen bu sorunların doktoru sen veya bir tanıdığın olabilir.

Karbonun Hapsi

Sadece sera gazı emisyonunu azaltmak, küresel ısınmayı engellemek için yeterli olacak gibi görünmüyor. Bu kadar ciddi boyuta ulaşmış karbon emisyonunu atmosferden çıkarmamız gerekiyor. Şu an için çok pahalı görünen bu ‘hayalimizi’ farklı şekillerde uygulamaya çalışan birçok girişim bulunuyor. Karbondioksiti sentetik yakıt, polimerler, karbon fiber ve beton gibi farklı ürünlere çevirmek şu an umut verici olsa da bu sorunu çözmek için ucuz ve daha etkili bir yönteme ihtiyacımız var.

Şebekeler için Enerji Depolama

Rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin üretilmesi gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor ancak hâlâ, güneşin veya rüzgarın günden güne değişen coşkunluklarını-sakinliklerini telafi edebilecek bir depolama teknolojisine sahip değiliz. Rüzgar olmayan günler için rüzgarın şiddetli olduğu günlerdeki tüm enerjiyi depolayabilmek için yapılacak depolama birimlerinin maliyeti astronomik boyutlara çıkabilir. Bu sorunu aşabilmek için Google ve DeepMind şöyle bir çalışma yapmış ancak sorun tam anlamıyla çözülmüş sayılmaz.

Evrensel Bir Grip Aşısı

Pandemik grip (H1N1)  fazla yaygın olmasa da oldukça ölümcül. 1918’de neredeyse 50 milyon insanın ölümüne sebep olurken 1957 ve 1968’de yaklaşık bir milyon can aldı. H1N1 gribi, pek de uzak olmayan bir geçmişte, 2009 yılında 500 bin kurban seçti kendine. Son örneklerdeki ölüm sayılarının azalmasının sebebinin, virüslerin daha zayıf olması, yani şans olduğu söyleniyor. Çok hızlı bir şekilde çoğalabilen H1N1 virüsünün tekrar ortaya çıkmasını beklemeden, evrensel olarak bunu engelleyebilecek bir aşıya ihtiyacımız var.

Demans (Bunama) Tedavisi

Amerikalıların 1/10’dan fazlası 65 yaşını geçtikten sonra Alzheimer hastalığına yakalanıyor. 85 yaşını geçenlerde ise bu oran 1/3’e kadar yükseliyor. Alzheimer hâlâ birçok bakımdan tam olarak keşfedilememiş bir hastalık olarak duruyor. Sadece hastalar öldükten sonra daha net teşhisler koyulabiliyor ve bu da hâlâ doktorlar tarafından Alzheimer mı yoksa demans hastalığının başka bir türü mü tartışmalarına neden oluyor.

Temiz Okyanuslar

Mikroplastik olarak da anılan milyarlarca plastik okyanuslarımızda yüzüyor. Zamanla parçalanan torbalardan veya çöplerden oluşan bu atık kuşları, balıkları ve insanları zehirliyor. Araştırmacılar, hem insan sağlığı hem de çevre üzerindeki etkilerin derin sonuçlarının olmasından korkuyor ve onlarca yıldır biriken atıkların temizlenmesinin yüzyıllar sürebileceği düşünülüyor. Bugün, okyanuslar için bazı prototipler olsa da kıyılara, denizlere ve su yollarına henüz bir çözüm üretilebilmiş değil.

 

Enerji Tasarruflu Su Arıtma

Gezegenimizdeki tuzlu su, temiz suya göre 50 kat daha fazla bulunabiliyor. Nüfusumuzun ve küresel ısınmanın etkilerinin sürekli artmasıyla birlikte temiz suya olan ihtiyacımız da artacak. İsrail’in tuzlu ters ozmos yöntemiyle (Ozmos iki farklı yoğunluktaki ortamın yarı geçirgen bir zar ile ayrılması ve daha sonra çok yoğun ortamdan az yoğun ortama madde geçişi ve ortam yoğunlukları eşitlenene kadar bu geçişin devam etmesi esasına dayanır. Kaynak: lifetech.com.tr) suyu arıtan büyük tesisleri bulunuyor ancak enerji gereksinimini göz önüne aldığımızda bunun dünyanın diğer ülkelerinde uygulanması pek de muhtemel görünmüyor. Yeni tür membran filtreler ve elektrokimyasal teknikler bu konudaki sorunlarımıza çözüm getirebilir zira okyanuslardan içebileceğimiz suyun önemi büyük.

Not: Membran filtreleri, NASA tarafından astronotların kendi idrarlarını içebilmesi için geliştirilmiştir. (Kaynak: Lifetech)

 

Güvenli Otonom Araçlar

Otonom araçlar yıllardır, milyonlarca kilometrede test edilmiş ve bugün Phoenix gibi şehirlerde pilot uygulamaları devam ediyor olmasına rağmen hâlâ otonom araçlarımız kaotik trafikte ve kar-sis gibi hava koşullarında zorluklar yaşayabiliyor. Otonom araçları istediğimiz seviyeye çekebildiğimizde trafik sorununu, trafiğe göre şekillenmiş çirkin şehirleri, park sorununu bir kenara bırakmış ve yıllık 1.25 milyona yakın trafik kazasına bağlı ölümden kurtulmuş olacağız.

 

Somutlaştırılmış Yapay Zeka

Geçen sene interneti sallayan Boston Dynamics’in robotu Atlas ve ondan iki yıl önce dünyanın en iyi Go oyuncusunu yenen robot AlphaGo örneklerini ele alalım. Atlas Go oynayamıyor, AlphaGo ise yürüyecek bir bedene sahip değil. Bu ikisinin tek bir zihinde ve bedende bir araya gelmesi bu kadar zor olmamalı. Bu konudaki veri güvenliği endişeleri de cabası.

 

Deprem Tahmini

17 Ağustos 1999’da resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, 23 bin 781 kişi yaralandı, 285 bin 211 konut hasar gördü. 2010’da Haiti’deki depremde 100 binden fazla insan hayatını kaybederken 2004’deki tsunami Hindistan, Endonezya, Sri Lanka gibi ülkelerde 250 binden fazla insanın hayatını aldı. Fırtınalar haftalar öncesinden tahmin edilebiliyor olsa da depremler hala önceden bilinemiyor. Birkaç saat önce yapılan bir uyarı bile binlerce insanın kurtulmasını sağlayabilir.

 

Beynin Keşfi

Beynimizin muhteşem yapışı hâlâ sinirbilimciler tarafından tam olarak keşfedilebilmiş değil. Düşündüğümüz, hatırladığımız ve yaptığımız her şey bir şekilde kafamızda, nöronlara kodlanmış durumda ancak bu kodun ne olduğunu tam olarak nasıl çalıştığını hâlâ bilmiyoruz. Bu kodu çözmek, şizofreni ve otizm gibi sorunlara yaklaşımımızı değiştirebilirken direkt olarak beyin-bilgisayar etkileşimini hatta beyinden diğer beyne olan iletişim konusunda yeni gelişmelere yol açabilir. Böylece felç gibi sorunlara sahip olan insanlara da yeni bir şans doğabilir.

Kaynak: TechnologyReview

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir