Yılbaşı itibariyle hayatımıza giren ücretli poşet uygulaması ile birlikte kamuoyu tarafından biraz olsun fark edilen plastik kirliliği dünyada birçok inisiyatifin önceliği haline gelmiş durumda. Çatal, bıçak, poşet gibi tek kullanımlık plastiklerin doğaya verdiği zarar; 2050 yılı itibariyle okyanuslarda balık sayısından fazla plastiğin bulunmasının beklenmesi gibi veriler bu konuda evhamlanmamız için yeterli oluyor.

Meksika çıkışlı bir bira markası olan Corona, yeni teneke tasarımı sayesinde poşet (ve 6’lı teneke paketlerini tutan plastik aparat) kullanımını azaltarak müşterilerinin aldığı corona şişelerini birbirine tutturarak kolayca taşıyabilmesini sağlıyor. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere; teneke şişeler tıpkı helisli kapaklar gibi birbirine tutunabiliyor ve 10 şişeye kadar herhangi farklı bir malzemeye ihtiyaç duymadan kendi kendine ‘paket’ haline gelmiş oluyor.

Serdar Kuzuloğlu’nun Twitter paylaşımı altına gelen “barkodlaması, rafa koyulması ve taşınması çok daha kolay olan 6’lı paketlerin yerini tutamaz, ki pazarın büyük bir kısmı 6’lı paket müşterisi”, “yükseltilen kapak seviyesi içmeyi [tooltip tip=”bu söylem bira için doğru olsa da, kola-ice tea gibi pipetle içilebilen içecekler için tercih edilebilir.”]zorlaştırır[/tooltip]” gibi eleştiriler de ne kadar doğru zamanla göreceğiz. Bu sadece bir PR çalışması mı yoksa sürdürülebilir bir plan mı şu an için bilemiyoruz ancak Corona yetkilileri tasarım dosyalarını sektördeki paydaşların kullanımı için açık kaynaklı olarak paylaşacaklarını söylüyor.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir