Eğer son zamanlarda sükse yapan bir start-up’a başvurup işe alındıysan, e-posta kutunu kontrol etme sıklığını azaltmaman yararına olabilir. Çünkü 1000’in üzerinde Coinbase çalışanının hayatı beklenmedik bir anda aldıkları bir bilgilendirme maili ile değişti. 

İşe kabul veya red maillerine aşinayız fakat daha hiç mesai yapmamış bir çalışanın imzaladığı teklifin geri çekilmesi sık rastladığımız bir durum değil. Coinbase’in imza attığı skandal hamle, kendi gibi hızlı büyüme gösteren tüm start-up’ların imajına bir kara leke olarak sürülecek mi?

Küçülmeye giden Coinbase, yakın zamanda anlaşma sağladığı yeni çalışanlarını bir miktar kıdem tazminatı ve bir özür mailiyle işten çıkardı. Çoğu tek bir gün bile çalışmamış olan mağdurların sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar, tek bir mail yoluyla bildirilen kararın pek çok insanın hayatı üzerinde büyük etkisi olduğunu gözler önüne serdi.

Bugün çalışma şekillerimiz çağın getirilerine göre değişkenlik gösterse de, iş faktörü çalışanların hayat standardı açısından büyük önem arz ediyor. Uzun vadeli bir beraberlik adına imzalanan sözleşmeler; imza atan kişinin yaşayacağı konum, kullanacağı araç hatta gideceği tatile kadar birçok ileri dönem unsurunun da belirleyicisi oluyor. 2022’de yaklaşık 2000 çalışan almayı düşünen Coinbase, Mayıs ayına kadar 1.200 kişiye istihdam sağlamıştı. Şimdi yüzlerce Coinbase çalışanı beklenmedik işten çıkarma kararı nedeniyle, verdikleri kararların ağırlığını yüklenmek zorunda kalıyor.

Ashutosh Ukey, Mart ayında Coinbase’de çalışma teklifini kabul etmişti. Doktora programlarına başvursa da kripto para girişimi için çalışma fikri çok daha cazip geldi. Üstelik Coinbase’in uzaktan çalışma politikası, ona konuma bağlı kalmadan çalışma fırsatı da tanıyordu. Kız arkadaşına daha yakın olmak için Ohio, Dayton’da bir daire için çabucak kontrat imzaladı. 8 yaşından beri Amerika’da yaşayan ancak green card’ı bulunmayan Ukey, öğrenci vizesinin bir uzantısı olan STEM OPT vizesi ile oturum izni sağlıyor. Mevcut durumunda ancak birkaç ay işsizliği sürdürülebilecek olması ve Dayton’da kalabileceği bir işe sahip olma zorunluluğu Ukey’in planladığı her şeyin bir anda alt üst olmasına neden oldu.

Dijital göçebelik tüm artılarının yanında çalışanlara kaygan bir zemin mi sunuyor?

Zamansız ve mekansız çalışma olanağı sağlayan dijital göçebelik bugün yerini sağlamlaştırsa da çalışanları rahat bir iş düzeni ve güvence arasında seçim yapmaya zorlayabiliyor. Dünyanın dört bir yanına istihdam sağlamak isteyen şirketler kendi takvimine göre yaşamayı tercih edenler için makul bir seçenek gibi görülüyor ancak buna açık start-up’ların çoğunun riskli işletmeler olması uzun vadeli planlar kurmayı imkânsız hâle getiriyor. Bu nedenle iş arayan bir insanın ikisi arasında bir karara varması gerekiyor: Kaygan bir zeminde çalışmak ya da standart düzende fakat güvenceli bir iş bulmak. 

Tüm bu risklerin ardında Coinbase’e başvuran kişilerden birkaçı şirketin güven testi açısından belirli bir olgunluk düzeyinin üzerinde göründüğünü belirtti. 2021 yılında piyasaya  giriş yapan Coinbase, 86 milyar dolarlık bir değere ulaştığında hiper büyüme sürecinde olarak görülüyordu. Peki bunu teknoloji hatta büyük oranda Blockchain pazarında patlama gösteren start-up yoğunluğuna bağlamak mümkün mü? Metaverse, NFT gibi belirleyici kavramların popülerlik kazanmasıyla yatırımcıların ilgisi bağlantılı girişimlere kayıyor. Ancak günün sonunda bir şirketin ayakta kalması pek çok parametreye bağlı ve bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetemeyen start-up’lar iflas bayrağını çekme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Yazılım geliştirme müdürü Duriswamy, yabancı teknoloji çalışanları arasında yaygın olan bir H-1B vizesine sahip. Ancak vize ona ve benzer durumdaki çalışanlara sadece 60 gün işsiz kalma izni veriyor. Coinbase’e katılmak için Amazon’daki işini bırakan Duriswamy, iş fırsatları konusunda çok endişeli olmadığını, fakat hâlâ green card beklemek için uzun bir kuyrukta beklediği için tedirgin olduğunu ifade ediyor. 

Coinbase yarattığı tahribatın arkasında duracak mı?

Tepkilerin odağında bulunan Coinbase, eski olası çalışanlarına, başlangıç ​​tarihlerine bağlı olarak iki ila üç ay arasında değişen tam ücretli kıdem tazminatı paketleri sundu. Ayrıca, diğer teknoloji şirketlerindeki işe alım görevlileri için adlarını ve özgeçmişlerini ekleyebilecekleri bir yetenek merkezine erişim sağladı. Şimdiye kadar 325 kişinin kabul ettiği tazminat paketleri, oturum izni gibi daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalan mağdurların yaralarını sarabilecekmiş gibi durmuyor.

“Kriptonun değişken olacağını her zaman biliyorduk ancak daha büyük ekonomik faktörlerin yanı sıra bu oynaklık şirketi ve kişisel olarak bizi yeni yollarla test edebilir.”

Coinbase Genel Müdürü LJ Brock

Özellikle LinkedIn üzerinden tepkiler çığ gibi büyürken, Brock’un yukarıdaki ifadesini de içeren ve şirketin işe alım güncellemesine değinen bir blog yazısı dışında Coinbase tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Brock, iş tekliflerini geri çekmenin şirketin hafife aldığı bir karar olmadığını, ancak yalnızca en yüksek öncelikli alanlarda büyümemizi sağlamak için gerekli olduğunu da sözlerine ekledi. Kripto piyasasındaki düşüş bir yana yükselen faiz oranları, enflasyon, savaş gibi çeşitli etkenler yakın zamanda Meta ve Twitter gibi büyük şirketlerin de geri adım atmasına neden olmuştu.

Her şey bir yana, ileriyi hedefleyen büyük şirketlerin herhangi bir kriz anında ilk olarak çalışanlarını gözden çıkarması start-up’ların güvenilirliğini bir kez daha sorgulatabilir. Hızlı büyümeden ziyade kâr etmeye odaklanan Coinbase’in ilerleyen süreçte mağdur eski çalışanları ile nasıl bir süreç yürüteceği ise gizemini koruyor.

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.