Bugün yetiştirdiğimiz çocukların üniversiteye başladığı, iş hayatına atıldığı dünya büyük ölçekte yapay zekâ içeren, kripto paraların büyük önem taşıdığı bugünkü yaşam standartlarımızın bir hayli değiştiği bir dünya olacak. Bu yüzden çocuklarımıza doğru eğitimi vermek oldukça önemli. Daha önce; 2050 Yılında Yaşayacak Bugünün Çocuklarına Ne Öğretmemiz Gerekiyor? İçeriğimizde genel olarak eğitim sistemine dair görüşleri aktarmıştık ancak daha spesifik olmamız gerekirse; çocuklara yapay zekâdan bahsetmek isteyen öğretmenlerin işini nasıl kolaylaştırabiliriz?

10-14 yaşındaki çocuklar ile yapay zekâ etiği konulu 1 haftalık bir kurs dönemi geçiren MIT mezunu Blakeley Payne, bu konuda öğretmenlere faydalı olabilecek bir rehber (müfredat) hazırlamış.

Müfredatta çocuklardan algıritmaya uygun bir YouTube sayfa düzeni tasarlamaları da isteniyor

YouTube algoritması, supervised learning (gözetimli öğrenme) gibi konularda aktivite tavsiyeleri, farklı materyaller, slatylar ve detaylı öğretmen-öğrenci diyaloglarına kadar varan tavsiyelerin verildiği çalışmanın bizim için tek dezavantajı henüz Türkçe’ye çevrilmemiş olması.

Kaynak: Serdar Kuzuloğlu

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir